SEO’ya Yeni başlayanlar için zamanlarının olmadığını söylediğini duymak yaygındır. Çok pahalı, çok rekabetçi ve sonuç üretmesi çok uzun sürüyor gibi kelimeleri duyar gibiyim. Ancak böyle bir rekabet ortamında her avantaj önemlidir. Çevrimiçi varlığınızı optimize etmeye biraz enerji harcamak değeri çok yüksek  bir yatırımdır.

Henüz ikna olmadınız mı? Bu 5 neden fikrinizi değiştirebilir:

  • SEO, erişiminizi ve hedef kitlenizi genişletir.
  • SEO, sesinizi ve otoritenizi kurar.
  • SEO, girişiminiz hakkında konuşma ve ilgi uyandırır.
  • SEO, web sitenize gelen trafiği artırır.
  • SEO marka bilinirliğini artırır.

SEO‘ya Yeni Başlayanlar için 10 Stratejisi

Artık biraz merak ettiğinize göre, hemen uygulamaya başlamanız için 10 basit strateji var. Biraz çaba ve dikkatli bir izleme ile SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), işinizi bir sonraki seviyeye taşıma potansiyeline sahiptir.

1. Anahtar Kelime Araştırması Yapın

Anahtar kelime araştırması  , başarılı bir SEO stratejisinin en kritik parçalarından biridir. Potansiyel müşterilerin tam olarak ne aradığını keşfetmenizi sağlar. Hangi kelimeleri ve kelime öbeklerini kullandıklarını öğrendikten sonra, yeni içerik oluşturabilir veya bu anahtar kelimeler için sıralama yapmak ve rekabette öne geçmek için mevcut içeriği iyileştirebilirsiniz.

İlk olarak, halihazırda hangi anahtar kelimeler için sıralama yaptığınızı görmek için SEMRush gibi bir araştırma aracı kullanın. Sitenize zaten trafik getiren kelimelerin bir listesini almak için Etki Alanına Genel Bakış aracına URL’nizi girin. Ardından, hangi anahtar kelimeler için sıralandıklarını görmek için rakiplerinizin URL’lerini Alana Genel Bakış aracına girin. Bu size ek iş kazanmak için peşine düşmeyi düşünebileceğiniz yeni kelimelerin bir listesini verecektir. Ayrıca, sıralamayı deneyebileceğiniz benzer kelimelerin bir listesini görmek için en iyi anahtar kelimeleri tıklamayı unutmayın 

.Artık listenizi derlemeyi bitirdiğinize göre, içeriğinize, başlıklarınıza, meta verilerinize, alternatif metninize ve URL’lerinize anahtar kelimeler eklemeye başlamanın zamanı geldi. Sadece aşırıya kaçmadığınızdan emin olun, aksi takdirde anahtar kelime doldurma nedeniyle cezalandırılabilirsiniz !

2. Bir İçerik Denetimini Tamamlayın

İçerik denetimi , web sitenizde zaten mevcut olan tüm içeriğe ve yapılması gereken iyileştirmelerin bir listesine kapsamlı bir bakıştır . “Denetim” kelimesi sizi korkutmasın. Bu, sayfa URL’si, meta açıklama, sayfa başlığı, kelime sayısı, içerik türü (bir blog yazısı, e-kitap, teknik inceleme vb.) içerik.

“İçeriğin durumu” alanı, her bir içeriğin hala kullanılabilir olup olmadığına karar vereceğiniz yerdir. Güncellemeye mi ihtiyacı var yoksa tamamen silinmeli mi? “Yeni”, “her zaman yeşil olan”, “konu dışı”, “güncel olmayan” ve “tekrar kullanılabilir” koşullara birkaç örnek verilebilir.

İçerik denetiminiz tamamlandığında, iyileştirmeler yapmaya nasıl ve nereden başlayacağınız konusunda harika bir fikriniz olacak.

3. Siteyi Hatalar İçin Kontrol Edin

İçerik denetiminizi tamamlarken, SEO’nuza zarar verebilecek hataları kontrol edin . Bozuk sayfalar, 404 hatalar , bozuk bağlantılar, bozuk resimler, yinelenen içerik ve yazım ve biçimlendirme hataları olup olmadığına bakın. İçerik oyununda daha da ilerlemek için ilerledikçe bunları temizleyin.

4. İçeriği Güncelle

Artık neyin çalışması gerektiğine karar verdiğinize göre, optimize etme zamanı. Yeniden yazmaya ek olarak bu, URL yapılarının, meta etiketlerin, biçimlendirmenin, başlıkların temizlenmesini ve sitenizdeki tüm içeriğin güncel, yeni ve hedef kitleniz için yararlı olmasını sağlamak için gereken diğer ayarlamaları yapmayı içerir. Kalite anahtardır.

5. Dahili Bağlantılar Ekleyin

Bu listedeki en basit stratejilerden biri dahili bağlantıdır. Yeni içerik oluşturmak için sayısız saat harcadınız, şimdi üzerinde çalıştığınız gönderinin altına bir bağlantı bırakarak bu eski parçalara yeni bir ilgi gösterin. Bu stratejinin faydaları çok büyük. Etkileşim metriklerinizin patladığını, organik arama sıralamalarının arttığını, hemen çıkma oranınızın düştüğünü ve sitede geçirilen sürenin arttığını göreceksiniz.

Ek olarak, dahili bağlantı, diğer sitelerdeki geri bağlantı potansiyelinizi artırır ve bu da SEO’yu daha da artırmaya yardımcı olur.

6. Bağlantı Oluşturmayı Başlatın

Bağlantıdan bahsetmişken, organik sıralamanızı yükseltmenin en hızlı yollarından biri, diğer sitelerin içeriğinize bağlantı vermesini sağlamaktır, buna “ bağlantı oluşturma ” da denir . Araştırmalar, daha fazla geri bağlantıya sahip sitelerin daha yüksek nüfuza, daha yüksek arama motoru sıralamalarına sahip olduğunu ve tıklama ve Google snippet’leri kazanma olasılığını artırdığını göstermiştir. Diğer sitelerin geri bağlantı vermek isteyeceği harika içerik oluşturmaya odaklanarak geri bağlantılar oluşturabilirsiniz. Daha da fazla bağlantı gücü için halkla ilişkiler stratejilerini ve etkileyicilerini kullanmayı düşünün.

7. Sosyal Medya Etkileşimi Oluşturun

Sosyal medya nüfuzunuzu oluşturmak çok önemlidir. Vızıltı oluşturmak ve yeni müşteriler çekmek için harika müşteri hizmetleriyle birlikte faydalı, eğlenceli, ilgi çekici içerik sağlamaya odaklanın .

Genel bir kılavuz olarak 80/20 kuralını izleyin . Hedef kitlenizi markanızla alakalı, ilgi çekici ve heyecanlandıran harici içeriğin yüzde 80’ini yayınlayın. Buradaki fikir, nereden geldiğine bakılmaksızın kitlenizin seveceği içerik sağlayarak kaliteli ilişkiler kurmaktır. Kendi markanızla ilgili içeriğinizin yalnızca yüzde 20’sini yayınlayın. Bu, takipçilerinizi sonsuz satış konuşmalarıyla aşırı yüklememenizi sağlar. Bu kuralı takip ederek, yalnızca ürünü zorlamaktan çok değer getirmekle ilgilenen güvenilir bir kaynak olarak görüneceksiniz.

8. Google Snippet’leri Kazanın

Google Snippet’leri kazanmak , organik arama trafiğini ve sıralamaları iyileştirmenin harika bir yoludur. Google Snippet’leri, bir kullanıcı soru sorduğunda Arama Motoru Sonuçları Sayfasının (SERP) üst kısmındaki “cevap kutuları”dır. Snippet’ler, Google aramalarının yaklaşık yüzde 30’unda görünür ve bir kullanıcı tarafından en iyi arama sonucunda tıklanma olasılığı neredeyse iki kat daha fazladır . Özellikle Google algoritması sürekli değiştiğinden, snippet kazanmak için kesin bir bilim yoktur. Ancak genel olarak, içeriğiniz bir SERP’de ilk 10’da yer alıyorsa, “snipable”, mobil uyumlu ve hatasız ise snippet kazanma şansınızı artıracaksınız.

9. Mobil için Optimize Edin

Bu yaz Google, mobil öncelikli dizine eklemeye başladı, yani algoritmaları artık bir web sitesinin sıralamasını belirlemek için öncelikle mobil sürümünü kullanıyor . Veriler, mobil aramanın artık masaüstünü geride bıraktığını gösteriyor. SEO’nuzu geliştirmek söz konusu olduğunda mobil sitenizin akılda kalması için daha fazla neden.

Genel olarak, mobil için tasarım söz konusu olduğunda duyarlı tasarım en iyi seçimdir. Bu tür web tasarımı, ne tür bir cihaz kullandıklarına bakılmaksızın her kullanıcıya tamamen aynı web sitesini gösterir. Parmakla kaydırma ve mobil tarama için daha işlevsel olması için görüntüleri, metni, menüleri ve düğmeleri otomatik olarak yeniden boyutlandırır. Mobil sitenizin performansı, arama sıralamalarınızı etkileyeceğinden, tüm cihazlarda güncel olduğunuzdan emin olmanız önemlidir.

10. Görüntü Kalitesini İyileştirin

İçeriğinizde yüksek kaliteli görseller kullanmak çok önemlidir, ancak genel SEO stratejinizin bir parçası olarak görselleri iyileştirmenin birkaç yolu daha vardır. Öncelikle, istediğiniz görseli kullanmak için yasal haklara sahip olduğunuzdan kesinlikle emin olun. Ardından, resimlerinizin boyutunun web sitenize uygun olduğundan emin olun. Çoğunun boyutu küçültülmelidir. Üçüncüsü, görüntülerin herhangi bir cihazda doğru şekilde ölçeklenip ölçeklenmediğini kontrol edin. Son olarak, web sitenize resim dosyaları yüklerken, dosya adında varsayılan harf ve sayı dizisi yerine uygun anahtar kelimeler kullandığınızdan emin olun. Aynı satırda, başlıklarınıza ve alternatif metninize anahtar kelimeler ekleyin.

Her şey bir araya geldiğinde, bu on strateji SEO’nuzu hızlandırma, arama sıralamalarınızı yükseltme, hemen çıkma oranlarını düşürme, sitede geçirilen süreyi artırma ve ziyaretçilerin geri gelmesini sağlama potansiyeline sahiptir. 

İşletmeniz için daha fazla SEO ipucu alın

Profesyonellerden daha da fazla SEO yardımı mı istiyorsunuz yoksa büyük bir uygulama görevini üstlenecek birine mi ihtiyacınız var? Bugün bir Gregousa SEO uzmanıyla danışmanlığınızı planlayın. İşinizi bir sonraki seviyeye taşımanıza yardımcı olalım .

Bunu oyla post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir