Kopyala Yapıştır , sahte yapamazsınız. Niye ya? Çünkü Facebook’un (şimdi Meta) aksine, Google’ın algoritmaları her seferinde sahteleri tespit edecek ve sonuçlarında sayfayı sıralamayı reddedecek. Sürekli olarak SEO performansını izliyorlar ve sıraya girmeyenlerin sıralamasını belirliyorlar.

Ancak Google ile sıralamaya girmeye çalışırken, SEO performansınız yalnızca SEO stratejiniz kadar iyidir. Aslında, sayfaların %90’ından fazlası Google’dan organik arama trafiği almıyor ve nedenini biliyoruz. Bunun nedeni, SEO’nun bu sayfalarda berbat olmasıdır. 

Gregousa, başarılı bir SEO stratejisi oluşturmanın bir parçasının, 2022 için yeni trendleri de dahil olmak üzere sürekli gelişen SEO en iyi uygulamalarına göz kulak olmak anlamına geldiğini anlıyoruz . SEO stratejinize ince ayar yapma görevine hazır değilseniz, belki de bazı uzmanları işe almanın zamanı gelmiştir. 

SEO Performansınız Çok Kötü …

#1 Kapsamlı Anahtar Kelime Analizi Atlandı

Anahtar kelime araştırmasının SEO’nun en kritik bölümlerinden biri olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak, uzun kuyruklu anahtar kelimeler veya anahtar kelime öbekleri ile birlikte odak anahtar kelimeleri mi analiz ediyorsunuz? Anahtar kelimeleriniz için rekabet eden yerel işletmeler var mı?

Şu anahtar kelimeleri aramak önemlidir: 

 • Alakalı – Anahtar kelimeler ürünleriniz, hizmetleriniz ve müşterilerinizle ilgilidir. 
 • Yüksek trafik – Anahtar kelimeleriniz şu anda web’de önemli miktarda trafik oluşturuyor mu? 
 • Doğru – Hedef kitlenizin arama amacını incelemeniz önemlidir. Belirli bir soruları olsun veya bir konu hakkında daha fazla bilgi edinmek istesinler, anahtar kelimeleriniz doğru kriterleri karşılamalıdır.
 • Rekabetçi – Rakipleriniz ne tür anahtar kelimeler için üst sıralarda yer alıyor? Bunlar, hedef pazarınızın ne aradığına dair iyi bir gösterge sağlar.
 • Alakalı – “Yayınla”ya tıkladıktan sonra anahtar kelimelerinizi hassaslaştırmayı bırakmayın. Bunları düzenli olarak değerlendirin ve sürekli etkinlik için gerektiği gibi ayarlayın. 

#2 Denetim Sürecinde Gözden Geçirilen Kritik Noktalar

Web siteniz açık ve gezinmesi kolay mı? URL’leriniz benzersiz, temiz ve basit mi? Tüm bağlantılarınız düzgün çalışıyor mu? Siteniz Google dostu mu? Sitenize girmiyorsanız, bunlar stratejinizde kaçırdığınız birkaç kritik gözlem ve prosedürdür. 

Site hataları, iyileştirme alanlarını belirlemenize yardımcı olur. Ziyaretçileriniz için sorunsuz bir deneyim sağladığınızdan emin olmak istersiniz . Aksi takdirde, çok kolay bir şekilde bir rakip siteye atlayabilirler. 

Buna ek olarak, arama motorları site performansını sıralamaya dahil eder, bu nedenle siteniz hantal veya yavaşsa SEO’nuzu olumsuz etkileyebilir. Ziyaretçilerin tam %25’i , yüklenmesi dört saniyeden uzun süren bir web sitesini terk eder. Bir saniyelik gecikme bile müşteri memnuniyetini %16 oranında azaltacaktır. Google bunu biliyor ve buna göre sıralanıyor.

#3 Siteniz Kötü Bir Kullanıcı Deneyimi Sağlıyor

Temel web hayati değerleri (UX olarak da bilinir), aşağıdakileri ölçen yeni bir Google sıralama faktörüdür :

 • Kullanıcılar sayfa etkileşimini nasıl algılar?
 • Tüm web tarayıcılarında ve cihazlarda “keyifli” deneyimler
 • İşlemsel sürtüşme 
 • Sayfa etkileşimi
 • Kullanıcı veri güvenliği

Bunları bilmeniz gerekir, çünkü sıralama arasında ayrım yapabilir ve ayrıca bir müşterinin sayfanızda kalıp kalmayacağını veya bir rakibin sayfasını aramak için sayfanızı terk edip etmeyeceğini belirler.

#4 Normal Kaliteli İçerik Oluşturulmuyor

Siz veya ajansınız düzenli olarak içerik oluşturmuyorsanız, web sitenizin SEO’sunu geliştirmiyorsunuz demektir. İlgili anahtar kelimeler ve konularla düzenli olarak güncellenen içerik, trafiği artırır ve arama motorlarında web sitesi yetkisini artırır. 

Bunun sadece nicelikle ilgili olmadığını , aynı zamanda kaliteyle de ilgili olduğunu not etmek önemlidir . Sırf haftada 20 blog makalesi yayınladığınız için, sıralamalarda bir artış göreceğiniz anlamına gelmez. Hedef kitlenizi anlamlı bilgilerle eğitecek ilgi çekici içerik oluşturmanız gerekir. Ürününüz veya hizmetiniz günlük yaşamlarını nasıl iyileştirecek?

#5 Rakip Analizi Unutuldu

Rakipleriniz içeriklerinde ne tür konuları ele alıyor? Hangi anahtar kelimeler sizin üst sıralarda yer almadığınız için üst sıralarda yer alıyor? Siz veya ajansınız rakipleri araştırmak için zaman ayırmıyorsanız, SEO’yu doğru yapmıyorsunuz demektir. 

Sıralamalar ve olası satışlar oluşturmak için kendi sitenizi nasıl yeniden düzenleyeceğinizi bilmekle kalmaz, aynı zamanda rakiplerinizin ne durumda olduğunu da anlamanız gerekir. Bu nedenle, stratejinize aşılamak ve sizi diğerlerinden farklı kılmak için etkili çözümler ve taktikler bulmak için onları araştırmak için zaman ayırın . Oyunun bir adım önünde olmanıza yardımcı olacak yenilikçi teknikleri beslemek istiyorsunuz.  

#6 Yerel SEO Hakkında Unuttuğunuz

Yerel SEO’ya öncelik vermediyseniz, masada rekabet avantajı bırakıyorsunuz. Yerel tüketicilerinizin varlığınızı bilmesi gerekir. Sonuçta , çevrimiçi tüketicilerin neredeyse üçte biri , günlük olarak  yerel işletmeleri aramak için interneti kullanıyor .

Daha geçen gün Google, Google My Business’ın (GMB) artık Google Business Profile olarak bilindiğini belirten önemli bir duyuru yaptı . Bu değişikliğin yararı, işletmelerin Haritalar da dahil olmak üzere Google’daki çevrimiçi varlıklarını daha kolay yönetmelerine yardımcı olmaktır.

Yerel SEO Google için önemli olduğundan , işletmeniz için bir öncelik olmalıdır.

 

#7 Bağlantı Oluşturma Planı Yok

Güvenilir siteler genellikle diğer güvenilir sitelere bağlantı verir. Arama motorları, web’i taramak ve sayfaları dizine eklemek için bağlantıları kullandığından, size bağlantı veren daha yüksek kaliteli web siteleri, arama sonuçlarında daha iyi sıralanırsınız. Bu nedenle, içeriğinizi tanıtmanıza ve otoritenizi artırmanıza yardımcı olmak için sektörünüzdeki önemli etkileyicilerle ilişkiler kurmak çok önemlidir.

#8 Gelişen Teknoloji Kabul Edilmiyor

Hızla gelişen dijital çağımızda teknoloji sürekli değişiyor ve iletişim kurma şeklimizi değiştiriyor. Bu geçişlere dayalı olarak stratejinizi dikkatli ve optimize ediyor musunuz? 

Özellikle tüketicilerin ürün/hizmet arama şeklini değiştiren üç önemli gelişme şunlardır: 

 1. Video: Belki zaten videolar kaydediyor ve bunları YouTube’a atıyorsunuz, ancak video pazarlamasında bundan daha fazlası var. Pazarlamacılar, farkındalık yaratma, izleyicilerle etkileşim kurma ve güven oluşturma yeteneği nedeniyle video ile elde ettikleri yatırım getirisini severler.
 2. Görsel: AI teknolojisini kullanan görsel arama, kullanıcıları bir arama sorgusu yazma zahmetinden kurtardığı için gerçekten patlamak üzere. Müşteriler (yığınlar halinde) yakında, daha fazla bilgi edinmek istedikleri bir şeyin fotoğrafını çekerek arama sonuçlarını almak için Google Lens’i kullanmaya başlayacaklar.  
 3. Ses: Amazon Alexa ve Google Voice gibi sesli yardım cihazları, tüketicilerin ürün arama şeklini değiştirdi. Arama çubuğuna birkaç anahtar kelime yazmak (“sağlıklı atıştırmalık çocuklar”) yerine, ihtiyaç duydukları hizmetleri bulmak için doğal dili kullanıyorlar (“ Çocuklarım için sağlıklı atıştırmalıkları nerede bulabilirim ?”). 

İnsanların arama motorlarını kullanma şekli değiştikçe, stratejinizi optimize etmek önemlidir. Değişime açık olun.

#9 Veri Kullanılmıyor

SEO verilerini nasıl izleyeceğinizi bilmiyorsanız veya düzenli olarak yapmıyorsanız , stratejinizin nasıl çalıştığını bilemezsiniz . SEO şeffaflık ve iletişim gerektirir. Güçlü ve zayıf yönleri etkili bir şekilde belirlemek ve sonraki adımları oluşturmak için SEO’nuzun ilerlemesinden haberdar olmanız gerekir. İzleme verileri, ekibinizin sürekli değişen SEO ortamına ayak uydurmak için yeni hedefler belirlemesine ve gerçekçi prosedürleri özetlemesine yardımcı olabilir. 

#10 Siled SEO Stratejisi Kullanıyorsunuz

Bir stratejiye sahip olmak ne kadar önemliyse, SEO performansı sizi tek başına bir yere kadar götürebilir. SEO’yu diğer pazarlama stratejileriyle senkronize etmek , her birini diğerinin üzerine yerleştirmek, mükemmel bir başarı tarifi yapar. 

SEO’yu 7 katmanlı pazarlama dalışınızda bir katman olarak düşünün. Maksimum lezzet için kazmak istediğiniz tüm katmanlar şunlardır:

 1. SEO Pazarlama
 2. İçerik pazarlama
 3. Eposta pazarlama
 4. Sosyal medya pazarlamacılığı
 5. Pazarlama CRO’su
 6. Pazarlama Otomasyonu
 7. İtibar yönetimi

#11 Kısa Vadeli Bir Strateji Olarak Yaklaşıyor

SEO söz konusu olduğunda birçok insan genellikle tünel vizyonuna sahiptir. Bunu, gerçekte çok daha fazlası varken, eklentinizde ince ayar yapmak için bir günlük değer olarak düşünüyorlar. Yüksek sıralamalar ve olası satışlar oluşturmak için bir günde yapılabilecek birkaç SEO görevi vardır . Genel olarak, yine de, güçlü sonuçlar görmeye başlamak yaklaşık 4-6 ay sürer . Sonuçları kısa bir süre içinde görmeyi bekliyorsanız, yanlış yolda ilerliyorsunuz.

İleriye Doğru Gitmeye Devam Et 🚀🚀

Stratejinizin berbat olduğunu düşünüyorsanız, cesaretiniz kırılmasın. Başlangıç ​​aşamasındayken kesin ve stratejinizi en iyi SEO uygulamaları ve insanlarla proaktif olarak yeniden yapılandırın. 

SEO’nun çok önemli ancak sıklıkla nefret edilen bir pazarlama taktiği olmasının nedenlerinden biri, sürekli olarak gelişmesi ve uzun vadede buna katılmaya hazır olmanız gerektiğidir. 

Anahtar Kriterlere Odaklanın 

Stratejileri ayarlarken aşağıdaki kriterleri aklınızda bulundurun: 

 1. Şeffaflık – Girişimleriniz ve hedefleriniz konusunda açık ve dürüst olun.
 2. Güven – Kaliteli oluşturmanıza ve çevrimiçi otoritenizi oluşturmanıza yardımcı olabilecek  güvenilir ortaklar ve SEO hizmetleri bulun.
 3. Raporlama – Stratejinizin ilerlemesini izleyin. 
 4. Uzmanlık – Hedef kitleniz için ilgi çekici ve değerli içerikler oluşturun. 
 5. Yürütme – Güvenilirliğinizi ve markanızı aydınlatmaya yardımcı olacak etkili, gerçekçi ve ölçülebilir stratejiler uygulayın.

Unutmayın, SEO’nun gerçekten işe yaraması için doğru beklentilere ve doğru ajansa sahip olmanız gerekir. İyi bir SEO stratejisi, başarılı olmak için zaman, araştırma, yenilik ve tutarlı çaba gerektirir . Uzun vadeli başarıya değer veren ve her işletmenin ve web sitesinin benzersiz olduğunu anlayan bir ajans bulun .

Gregousa Size Yardımcı Olmak istiyor!

.

Bunu oyla post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir