SEO Neleri İçerir? Peki, bu sayfa içi ve sayfa dışı SEO taktiklerini saçınızı yolmak istemeden nasıl gerçekleştiriyorsunuz? Neyse ki, yolda kalmanıza ve Google’ın sıralama yönergelerini yerine getirmenize yardımcı olabilecek SEO stratejileri var.  

1. Seo Neleri İçerir? Anahtar Kelime Araştırması

Anahtar kelimeler SEO‘nun merkezindedir. Potansiyel müşterilerinizin ihtiyaçları ile içeriğinizi sağlamlaştıran temel taşlardır. 

İyi bir anahtar kelime araştırması, aşağıdakiler gibi doğru temel çalışmalarıyla başlamayı içerir: 

 • Hedef kişileri ortaya çıkarmak. Başka bir deyişle, kiminle konuşmaya ve beslemeye çalışıyorsunuz? Personas, takip etmeniz gereken anahtar kelimelere ve içeriğe daha iyi odaklanmanıza yardımcı olacaktır.
 • Anahtar kelime, site ve satış verilerinin toplanması. Sitenizin geçmişte nasıl bir performans gösterdiğini, şu anda sıralamada bulunduğunuz anahtar kelimeleri ve popüler olan ürün/hizmet türlerini anlamak, hedeflemeniz gereken terimler konusunda doğru yönlendirmeyi sağlayabilir. Ayrıca, satın alma yolculuğunda nereye daha fazla dikkat etmeniz gerektiğini ölçmenize yardımcı olabilir. 

İlgili bilgilere sahip olduğunuzda, anahtar kelimeleri bulmanıza yardımcı olması için Google Trendler ve Anahtar Kelime Oluşturucu gibi araçları kullanabilirsiniz. Bu araçlar aynı zamanda bu terimlerin ne kadar rekabetçi olduğuna dair fikir verebilir.  

2. Seo Neleri İçerir? Rakip Araştırması

Rekabetten bahsetmişken, rakipleriniz neler yapıyor? Durduğunuz yer, ne kadar başarılı olduğunuz ve üzerinde çalışmanız gereken alanlar hakkında çok şey söyler. 

Rakiplerinizin geri bağlantılarının, DA puanlarının, anahtar kelime sıralamalarının ve içeriğinin kapsamlı bir analizini yaparak, oyununuzun seviyesini yükseltmek için yatırım yapmanız gereken kritik fırsatları değerlendirebilirsiniz. 

Ve bu mutlaka rakiplerinizin yaptığını tam olarak yapmanız gerektiği anlamına gelmez. Bunun yerine, bu stratejileri 10 kat daha iyi bir şekilde uygulamalısınız. 

3. Seo Neleri İçerir? Teknik SEO

Daha önce, kodunuzu geliştirmeyi ve dosya boyutlarını küçültmeyi içeren sayfa hızı optimizasyonunu tartıştık. Bu teknik SEO’nun bir parçasıdır. 

Teknik SEO, arama motoru botlarının sitenizi daha etkili bir şekilde taramasına ve dizine eklemesine yardımcı olmak için tüm teknik site bileşenlerinizi optimize etmeyi gerektirir. Bir teknoloji/çevrimiçi gurusu değilseniz, bununla başa çıkmak için web geliştirme ekibinizin yardımına ihtiyacınız olacak. 

Teknik SEO şunları içerir, ancak bunlarla sınırlı değildir: 

 • Bir SSL sertifikası yükleyerek HTTPS uygulamak. 2014 yılında Google , bir sitenin güvenli ve şifreli bir bağlantı taşıdığını gösterdiği için HTTPS’yi bir sıralama faktörü olarak değerlendireceklerini duyurdu. 
 • Google’ın mobil öncelikli dizine ekleme en iyi uygulamalarını izleyerek sitenizi mobil uyumlu hale getirin . Tüm site trafiğinin yarısından fazlasına mobil cihazlardan erişildiği için bu durum göz ardı edilemez. 
 • XML site haritası oluşturma . Bu, arama motoru botlarının sitenizde izlemesi ve gezinmesi için bir yol haritası gibidir. Hangi web sayfalarınızın öncelikli olduğu ve bir sayfanın en son ne zaman güncellendiği gibi faydalı bilgiler içermelidir. 

4. Seo Neleri İçerir? Bağlantı Oluşturma

Bağlantı kurma, geri bağlantı edinme sürecidir. Bu içerir: 

 • Sosyal yardım. İyi bir iş ortağı olabilecek güvenilir siteler/kuruluşlar var mı? Onlara ulaşın. Değerlerinizi ve hedeflerinizi paylaşın ve onlara sayfalarından birinde sitenize bağlantı vermek isteyip istemediklerini sorun.
 • Misafir bloglama. Ayrıca, nişinizdeki başka bir web sitesi için konuk blog gönderileri yazmayı da inceleyebilirsiniz. Yayınlanmadan önce makaleye sitenize bir bağlantı bıraktığınızdan emin olun.
 • Bağlantısız sözleri belirleme. Dışarıda sizden bahseden, ancak aslında size bağlantı vermeyen siteler olabilir. Bu, onlara ulaşmak ve onlardan bu sözü bir bağlantıya dönüştürmelerini istemek için mükemmel bir bahane. Ahrefs’in İçerik Gezgini gibi araçlarla , ilgili bağlantısız sözleri bulabilirsiniz.

5. Seo Neleri İçerir? Yerel SEO

Belirli coğrafi konumlarda hizmet veren bir işletme misiniz ? Evet ise, yerel SEO’ya ihtiyacınız var . 

Yerel SEO, yerel aramalar için işletmenizin çevrimiçi varlığını optimize eden bir süreçtir. Orange County, CA bölgesinde bir çatı onarım şirketi olduğunuzu varsayalım. Doğru yerel SEO uygulamalarını uygulayarak, OC sakinleri tarafından yürütülen “yakınımdaki çatı onarımları” sorgularına katılabilirsiniz. 

Yerel SEO, işletmenizi Google My Business ve Apple Haritalar gibi çevrimiçi dizinlerde kurmayı ve geliştirmeyi içerir. 

6. Diğer Dijital Pazarlama Taktiklerinin Kombinasyonu

Sorun şu ki, yalnızca SEO ile kalıcı sonuçlar elde edemezsiniz. SEO bulmacanın sadece bir parçasıdır. 

SEO’dan en iyi şekilde yararlanmak için, onu aşağıdakiler gibi diğer dijital pazarlama stratejileriyle birleştirmeniz gerekir: 

 • İçerik pazarlaması : İçerik olmadan, bu anahtar kelimeleri ekleyebileceğiniz hiçbir yeriniz olmaz. SEO insanları sitenize çekerken, onları doğru içerikle beslemezseniz herhangi bir potansiyel müşteri elde edemezsiniz. İyi içerik stratejisi, alıcının yolculuğunun her aşaması için (farkındalık, ilgi, üzerinde düşünme, niyet, değerlendirme ve satın alma) benzersiz içerik (düşünün blog gönderileri, infografikler, vaka çalışmaları, videolar vb.) planlamayı gerektirir.
 • İtibar Yönetimi : İtibar yönetimi, markanızın olumsuz yönlerini gömerek ve olumlu yönlerini aydınlatarak çevrimiçi imajınızı temizlemeyi içerir. Bir gecede web sitelerini kaldıramaz veya genel imajınızı değiştiremezsiniz. Negatif listelerinizi sonuç sayfalarında daha aşağılara taşımak için SEO taktiklerini dahil etmeniz gerekir. Daha fazla bilgi edinmek için,müşterimizin çevrimiçi itibarını temizlemek için SEO merkezli içeriği nasıl optimize ettiğini ve hazırladığını kontrol edin .
 • Sosyal Medya Pazarlaması  : Facebook, Twitter, Instagram, liste uzayıp gidiyor… sosyal medya markanızı oluşturmanın önemli bir parçasıdır. Sosyal medya doğrudan etkilemese de, iyi SEO uygulamaları içeren blog gönderileri ve videolar paylaşarak sitenize daha fazla trafik çekebilirsiniz. Ayrıca takipçileriniz içeriğinizi arkadaşlarıyla paylaştığında, bu yalnızca organik trafiğinizi, etkileşiminizi ve marka bilinirliğinizi artıracaktır.
 • Dönüşüm Oranı Optimizasyonu (CRO) : Arama Motoru Optimizasyonu ziyaretçileri sitenize çekerken, CRO bu ziyaretçileri potansiyel müşterilere dönüştürmek için çalışır. Bu, etkileyici CTA’lar hazırlamayı, açılış sayfası kopyanıza ince ayar yapmayı ve incelemeleri/referansları uygulamayı içerebilir. SEO ile CRO’yu birleştirerek dahadüşük hemen çıkma oranları, siteniz genelinde daha fazla tıklama/etkileşim, daha yüksek dönüşümler ve daha yüksek getiriler elde edebilirsiniz.
Bunu oyla post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir