SEO Nedir?, Muhtemelen bu garip kısaltmayı duymuşsunuzdur. Belki size internette daha görünür olmak ve daha fazla iş kazanmak için ihtiyacınız olduğu söylendi. Ya da, belki de SEO’yu web sitenize uygulamayı denemişsinizdir, yalnızca başınızı tekrar tekrar masanıza vurmak için güçlü bir dürtü duymuşsunuzdur (sizi suçlamıyoruz, öğrenecek çok şey var). 

Durum ne olursa olsun, size yardımcı olmak için buradayız.

SEO nedir?

SEO Nedir?, Tabiri caizse, SEO web sitenizin görünürlüğünü arttırmak için yapılan bir dizi teknik işlem olarak tanımlanabilir. SEO, arama motorları tarafından site içeriğinin doğru şekilde okunmasını, anlaşılmasını ve değerlendirilmesini kolaylaştırmak için kullanılan bir dizi yöntem ve stratejiyi içerir.

SEO, arama motorlarında üst sıralarda yer almanın en etkili yollarından biridir ve bu da web sitenizin trafik ve gelirlerini artırmanıza yardımcı olur. SEO’nun temel amacı, kullanıcıların arama yaptıklarında arama motorlarında en iyi sonuçları elde etmelerini sağlamaktır. Bu nedenle, SEO, web siteleri için son derece önemli bir disiplindir.

Arkasındaki Konsept

Google’daki arama motoru sonuç sayfalarına (SERP’ler) bakmak için bir dakikanızı ayırın. Neden bir web sitesi başka bir sitenin üzerinde görünüyor? Neden bazı işletmeler ilk sayfada listelenirken diğerleri ikinci ve üçüncü sayfalarda gösteriliyor? 

Bunların hepsi SEO yüzünden. Arama motorları, sitenizin değerini belirleyen ve sonuç sayfalarında buna göre sıralayan botlar ve algoritmalar kullanır. 

Botlar/Tarayıcılar

Google arama sayfası standart bir eski web sitesi gibi görünse de, bundan çok daha fazlasıdır. Arkasında sitenizde gezinen çok sayıda bot var. Bu botlar, sitenizin içeriğinin arkasındaki anlamı ve değeri ortaya çıkarır ve bunları dizine ekler. 

İndekslemeyi bir kütüphanenin veri tabanına yeni bir kitap eklemek gibi düşünebilirsiniz. Kitabınız veya site sayfanız dizine eklenmemişse, hedef pazarınız sizi bulamaz. Botların sayfalarınızı düzgün bir şekilde dizine eklemesi için doğru uygulamalarını kullanmanız gerekir.

Algoritmalar

Botlar arama motorları için web sayfaları veritabanları oluştururken, arama motorları sitenize bakar ve sıralamak için kurallar ve sinyallerin bir kombinasyonu olan algoritmalar kullanır . 

İşte sadece birkaç sıralama faktörü (bunlara daha sonra daha detaylı değineceğiz):

 

  • Anahtar kelimeler/arama amacı: Kitlenizin ihtiyaçlarını, sorunlu noktalarını ve sorularını hedefliyor musunuz? 

  • İçerik: Hedef kitlenize değerli bilgiler iletiyor musunuz? 

  • Kullanıcı katılımı: Siteniz, insanları kalmaya ve işletmenizi keşfetmeye teşvik ediyor mu, yoksa sadece rakibinizin sitesine mi gidiyorlar? 

  • Sayfa hızı: Siteniz hızlı mı yükleniyor yoksa birkaç saniye mi sürüyor? 

  • Geri Bağlantılar: Sitenize bağlantı veren başka yetkili/güvenilir siteler var mı? 

  • Etki alanı yetkilisi (DA): Siteniz belirli bir konu veya sektör için ne kadar alakalı? 

Kısaca bahsetmek gerekirse işletmeniz ve markanız için vazgeçilmez bir pazarlama hamlesi olmalıdır. Çünkü olağan dijital pazarlama kanalları içerisinde maliyeti en düşük ve zaman içerisinde işletmeniz veya markanız için en verimli bir pazarlama aracı haline gelecektir. Gerekli sabır ve dijital bir yaklaşım içerisinde iş planı ile size kazandıracaklarını tahmin bile edemez bir düzeye gelecektir. Bu sayede ücretli reklamlar için ayırdığınız reklam giderlerinin belki de çok daha azına SEO pazarlama araçlarına kullanmanız sizin avantajınıza olacaktır. Bu yüzden Gregousa Dijital Pazarlama & Reklam Ajansı olarak SEO pazarlama yöntemini fazlasıyla önemsiyor ve bu hizmeti sizin için severek yapıyoruz.

Rakipleriniz üzerinde ne kadar yüksek çevrimiçi görünürlük ve sıralamaya sahip olursanız, müşteri kazanma ve kârlılığınızı artırma olasılığınız o kadar artar. 

Sitenizi en değerli çevrimiçi müşterilerinize bağlayan sevgi dili olarak düşünebilirsiniz. İyi SEO uygulamalarını dahil ederek, kullanıcıların ve arama motorlarının güvenini kazanacak, sonuç sayfalarında bir VIP yeri kapacak ve en önemlisi doğru kişiler tarafından bulunacaksınız. 

SEO Neden Önemlidir! 10 İstatistik

Peki SEO nedir ve buna değer mi? Evet! Ancak bunu sadece bizden almayın; işte SEO’nun neden önemli olduğuna ve işiniz için getirebileceği kalıcı sonuçlara ışık tutan 10 istatistik:  

 1. Çevrimiçi deneyimlerin %93’ü bir arama motoruyla başlar. 
 2. İnsanların %75’i arama motoru sonuçlarının ilk sayfasını asla kaydırmaz. İlk sayfada değilseniz, işletmeniz temelde mevcut değildir. 
 3. İnsanların %90’ı yerel bir işletme bulmak için web’e güveniyor. 
 4. Tüm web sitesi trafiğinin %53,3’ü organik aramadan geliyor. 
 5. SEO , organik sosyal medyadan  %1000+ daha fazla trafik çeker.
 6. Pazarlamacıların %60 oranında, gelenlerin (SEO, blog içeriği vb.) en yüksek kaliteli potansiyel müşteri kaynağı olduğunu söylüyor.
 7. SEO potansiyel müşterileri, giden potansiyel müşteriler (radyo/TV reklamları, doğrudan posta vb.) 
 8. Google’ın organik arama sonuçlarında en üstteki, bir numaralı sonuç, %31.7’lik bir ortalama tıklama oranına (TO) sahiptir . 
 9. Google’da her gün  tahmini 3,5 milyar arama yapılıyor.
 10. Google, siteleri sıralamak için algoritmasında  200’den fazla faktör kullanır.

SEO nedir sorusunu sizler için detaylandırdık SEO nasıl çalışır yazısını buradan inceleyebilirsiniz.

Bunu oyla post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir