SEO Ne Kadar Sürer? Muhtemelen SEO‘nun sonuçlara ulaşmak için biraz zaman aldığını duymuşsunuzdur. Ama “bu süre” tam olarak ne kadardır ?

İlk olarak, SEO’nun zaman, çaba ve biraz sabırla tutarlılık gerektiren uzun vadeli bir strateji olduğunu hatırlamak önemlidir. Ancak bu temel bir kez kurulduğunda, sonuçlar oldukça uzun ömürlüdür.

Size sağlam bir cevap vermek istesek de, genel olarak sonuçları görmeye başlamanız 4-6 ay sürer. Belirli bir zaman çerçevesinin aşağıdaki gibi faktörlere bağlı olduğunu unutmayın: 

 • Web siteniz: Siteniz oldukça yeniyse, muhtemelen stratejinizin üzerinden birkaç ay, hatta bir yıl geçene kadar sonuçları göremezsiniz. Yeterince gelen bağlantı elde etmek ve trafiği yönlendiren yüksek kaliteli içerik üretmek gibi yöntemlerle önce çevrimiçi alanda ivme kazanmanız gerekir. 
 • Anahtar kelimeleriniz: Hedeflediğiniz anahtar kelime türleri ve bunların çevrimiçi alanda ne kadar rekabetçi oldukları, içeriğinizin iyi bir şekilde sıralanmasının ne kadar süreceğini belirleyecektir.
 • İşletmeniz ve rakipleriniz: Ne tür bir işiniz var ve rakipleriniz çevrimiçi ortamda nasıl performans gösteriyor? Rakiplerinizin Google ile uzun ve sağlam bir geçmişi var mı? Durduğunuz yere bağlı olarak, onlara yetişmek aylar alabilir. 

İyi ve Kötü SEO

SEO Ne Kadar Sürer? Herkesin sonuçlarının çiçeklenmeye başlamasını bekleyecek sabrı yoktur. Ve bazen bu, insanları kısayolları denemeye ve bulmaya zorlar. 

SEO dünyasında kuralları çiğnemenin cezaları olduğunu unutmayın. Arama motorları, rakiplerinize karşı adil olmayan bir avantaj elde etmeye çalışıp çalışmadığınızı bilecek kadar akıllıdır.

Her şey, stratejinizi iyi niyetlerle, yani hedef kitleniz için değer sağlamaya odaklanan niyetlerle aşılamaya bağlıdır. Google, sitenize özgünlük (ör. anahtar kelimeleri doldurmak yerine onları doğal olarak kullanarak) ve eksiksizlik (ör. kapsamlı denetimler yapmak ve veriye dayalı kararlar vermek) ile enjekte ettiğinizi bilirse, sizi ödüllendirecektir. Hayattaki çoğu güzel şey gibi, Arama Motoru Optimizasyonu da zaman alır. 

 

Maliyeti Ne Kadardır?

SEO zaman dilimlerine benzer şekilde, SEO maliyetlerinin ne kadarı aşağıdakiler gibi bileşenlere bağlıdır: 

 • Hedefleriniz: Yerel veya ulusal sıralama hedefleriniz var mı? İnternette nerede ve nasıl görünmek istersiniz? Hedefleriniz, planlamanızın ne kadar agresif olması gerektiğini de belirleyecektir. Ne kadar büyümek istersen, o kadar çok yatırım yapman gerekecek.
 • İşletmeniz ve sektörünüz: Mevcut DA puanınız nedir? Sektörünüzdeki anahtar kelimeler ne kadar rekabetçi? Sektörde ne kadar rekabetçi olursanız, SEO o kadar fazla zaman alır ve maliyeti o kadar artar.
 • Geliriniz: Haziran 2020’de ABD’li pazarlamacılar , işletme gelirlerinin ortalama % 11,4’ünü Arama Motoru Optimizasyonu içeren pazarlama taktiklerine yatırdıklarını ifade ettiler. Geçen yılın gelirini gözden geçirmek için bir dakikanızı ayırın. Bunun ne kadarını SEO’nuza dökmeye hazırsınız?
 • Gerekli uzmanlık ve beceriler: SEO, web geliştirme, pazarlama, sosyal yardım, içerik, grafik tasarım ve sosyal medya gibi çeşitli ekiplerin uzmanlığından yararlanmayı içerir. Elinizdeki kaynaklara bağlı olarak, boşluklara yatırım yapmanız gerekecek.

SEO ve PPC Arasındaki Fark Nedir?

Zamanınızı ve çevrimiçi pazarlama bütçenizi nasıl yatıracağınıza karar verirken, SEO ile PPC karşılaştırması göz önünde bulundurmanız gereken çok önemli bir ayrımdır. 

Tıklama başına ödeme veya ücretli arama/pazarlama olarak da bilinen PPC, sitenize ve diğer çevrimiçi profillere trafik çekmek için reklamlar ve tıklamalar için ödeme yapmayı içeren bir pazarlama stratejisidir. PPC yüksek oranda hedeflenmiştir, yani bir reklam yalnızca bir kullanıcı Google’a belirli bir anahtar kelime yazdığında gösterilecektir. 

Birkaç platform PPC hizmetleri sunar. Bu platformlar şunları içerir: 

 • Google: SERP’in en üstünde yer alan ve üzerinde “reklam” yazan bu arama sonuçları, Google PPC reklamlarıdır. Google Ads , bir bütçe ve aylık üst sınır belirlemenize olanak tanır.
 • Facebook: Sosyal medya, markalar için çok rekabetçi bir alan haline geldi, bu nedenle Facebook, öne çıkmanıza yardımcı olacak PPC reklamları sunuyor. Facebook Reklam Yöneticisi , kendi PPC reklamlarınızı (resim, video, atlıkarınca vb.) oluşturmanıza olanak tanır.
 • LinkedIn: LinkedIn’in Metin Reklamları , ulaşmak istediğiniz belirli bir profesyonel hedef kitleyi seçmenize ve kendi reklamınızı oluşturmanıza olanak tanır. Kendi bütçenizi belirler ve yalnızca işe yarayan reklamlar için ödeme yaparsınız.
 • Instagram: Instagram’ın işletme reklamları ile hikaye, video, fotoğraf, carousel ve koleksiyon reklamları oluşturabilirsiniz. Doğru içeriği oluşturursanız, kullanıcıları normal hesaplarına bakmayı bırakıp kendinizinkini keşfetmeye zorlayabilirsiniz.
 • AdRoll: AdRoll , farklı sitelerdeki PPC reklamlarınızın performansını analiz etmenize olanak tanır. Performanslarını ölçebilir ve kampanyalarınız hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Kısa vadeli sonuçlar elde etmek ve niş kitleleri hedeflemek istiyorsanız, PPC yararlıdır. Ayrıca, dönüşümleri artırmak için yeniden hedeflemeyi (geçmiş site ziyaretçilerinize web’de gezinirken alakalı reklamlar göstererek) kullanmanıza olanak tanır. 

“PPC bana hızlı sonuçlar alırsa neden oraya yatırım yapmayayım?” diye düşünüyor olabilirsiniz. Bizi bir sonraki noktaya getiren PPC ve SEO’nun arkasındaki amacı düşünmelisiniz. 

Peki Hangisi Daha İyi—SEO veya PPC?

Ücretli arama ve organik aramanın çeşitli artıları ve eksileri olsa da , biri diğerinden daha iyi değildir; farklı amaçlar taşırlar. PPC kısa vadeli sonuçları, SEO ise uzun vadeli sonuçları yönlendirir; işinizin sürdürülebilirliğini korumak için her ikisine de ihtiyacınız vardır. 

SEO, işletmenizin harika içerik sunmasına yardımcı olabilir ve PPC, içeriğinizi doğru hedef kitleye yaymanıza yardımcı olabilir. SEO ve PPC’yi birlikte kullanmak, sitenize hızlı bir şekilde trafik çekebilir ve uzun vadeli başarı için çevrimiçi varlığınızı artırabilir. 

 

Sürekli Değişir

SEO ile ilgili zor gerçeklerden biri, sürekli değişmesidir. Arama motoru algoritmaları her zaman değişir, bu da SEO stratejinizi buna göre değiştirmenizi gerektirir. Ve bu, doğru yapmak için çok fazla deneme yanılma gerektirir. 

Bu nedenle en nefret edilen pazarlama taktiklerinden biridir ; Sonuç almak için sıkı çalışma ve tutarlı çaba gerekir, bu nedenle birçok işletme SEO şirketlerine yönelir . 

Hedeflerinize göre özelleştirilmiş stratejiler oluşturmak için zaman harcayan güvenilir bir ekipi bularak , çevrimiçi alanda doğru zemini elde edebilirsiniz. Ayrıca, stratejinizin doğru amaçlarla kaplandığından emin olmak için SEO hakkında kapsamlı bilgi edinme fırsatına sahip olacaksınız.

Bunu oyla post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir