1- SEO Dijital Pazarlamanızın Temeli Olmalı

Gerçek şu ki, çok yönlü bir dijital pazarlama stratejisi, özünde iyi SEO‘ya sahip olmalıdır. Sosyal medya kanallarınız veya ürün sayfalarınız olsun, insanların markanızın uzantılarını bulmasına yardımcı olan şey budur.

Bunu şu şekilde düşünün: şirketinizin farklı web sayfaları ve sosyal medya kanalları bir haritadaki noktalar gibidir, ancak müşterilerin bu yerlere nasıl ulaşacağını bilmek için bir pusulaya ihtiyacı vardır. SEO, insanları ihtiyaçlarını karşılamaları için sitenize yönlendiren pusuladır. Bunu ortadan kaldırırsanız, markanıza aşina olan insanlar hala etrafta kalabilir, ancak yeni müşteri çekmek için çok daha zor zamanınız olur.

2- SEO Değerli Bir Uzun Vadeli Yatırımdır

Bir SEO kampanyasının sonuçlarını görmek genellikle birkaç ay sürer, bu da stratejilerin çok önceden planlanması gerektiği anlamına gelir. Bazı insanlar, SEO’yu bütçeden kesmenin, daha hızlı bir yatırım getirisi ile şeylere daha fazla enerji harcamalarına izin vereceğine inandırılabilir. 

Bu düşünce dizisi sadece başını belaya sokar.

SEO’nun etkili olması için ivmeye ihtiyacı vardır. Sosyal medya veya yeni bir web sitesi tasarımı gibi diğer pazarlama taktikleri, sıklıkları kesildiğinde anında düşüşlerin yanı sıra anında sonuçlar görebilir. SEO kesintiye uğrarsa, sonuçları bir süre daha görmeye devam edeceksiniz, ancak sonunda düşüş başlar ve bu noktada, topun tekrar dönmesini sağlamak çok daha zordur.

Şimdi güçlü bir SEO stratejisi oluşturmak, rekabet yeniden kızışmaya başladığında daha iyi potansiyel müşteriler elde etmenizi sağlayacaktır. SEO’yu ihmal ederseniz, Google sıralamanız düşer ve bulunduğunuz yere geri dönmeniz aylar alır.

Web sitenizi anahtar kelimelerle optimize etmeye yeni başlıyorsanız , arama sıralamalarınızı iyileştirmeye yönelik bazı yararlı ipuçlarını burada bulabilirsiniz .

 • İşletmenizi Yelp ve/veya Glassdoor gibi çevrimiçi dizinlerde listelemek.
 • Anahtar kelimelerle web içeriğinizi ve başlıklarınızı optimize edin.
 • Meta verileri kullanma (meta başlıklar ve meta açıklamalar).

3- SEO’nun Mükemmel Bir Yatırım Getirisi Var

Size paranızın karşılığını en fazla neyin vereceğini veya yatırım getirisini (ROI) neyin vereceğini düşünmek isteyeceksiniz. 

Bir anket , yanıt verenlerin web sitelerinin yaklaşık yüzde 50’sinin organik aramadan en yüksek yatırım getirisini gördüğünü buldu. Hem de iyi bir sebeple; Pazarlamanın tüm amacı, web sitenizi ve hizmetlerinizi dünyaya daha görünür kılmaktır. SEO bunu, tüm internette en çok trafiğe sahip web siteleri olan arama motorlarında yapar (Google, saniyede 63.000’den fazla arama yapar ).

Bu, özellikle COVID-19 sırasında geçerlidir, çünkü internet kullanımı evdeki herkesle %70 oranında artmıştır . Açık perakende mağazaların olmamasıyla birlikte daha fazla web sitesi trafiği, daha fazla çevrimiçi satın alma ve dönüşüm anlamına gelir. Şirketler bu trendin gerisinde kalmak istemiyor; insanlar mevcut koşullara uyum sağladıkça, işiniz de öyle olmalıdır.

SEO uygulamalarının sonuç vermeye başlaması birkaç ay sürse de, siteniz potansiyel müşteriler tarafından daha görünür hale geldikçe katlanarak büyüdüğünü göreceksiniz. Web sitenize gelen organik trafik arttıkça, yatırım getirinizi çabalarınızdan belirleyebilirsiniz.

SEO’dan YG’nizi artırmanın birkaç yolu şunları içerir:

 • Net ve yönetilebilir KPI’lar belirleme.
 • Hedefleriniz için uzun vadeli düşünmek (30 gün yerine 6 aydan bir yıla kadar).
 • Kullanıcıyı düşünerek içerik ve web siteleri oluşturmak.

4-  SEO Pazarlamaya Daha Özgün Bir Yaklaşımdır

İnsanlar arama motorlarına güveniyor. Her geçen yıl daha fazla insan arama motorlarının en güvenilir medyaları olduğunu söylüyor. Bu nedenle, web sayfaları Google’da üst sıralarda yer aldığında, birçok tüketici bunu Google’ın onay mührünü verdiğini görür ve seçkin bir kaynak olarak ona güvenir. 

Bir bakıma doğru; Sayfanızı ilk 10 sonuçta bulursanız, Google’ın algoritması, bilgilerinizin okuyucu için değerli ve alakalı olduğunu belirledi. Ama daha önce de belirttiğimiz gibi, oraya bir gecede gidemezsiniz. Google’ın veya herhangi bir durumun web sitenize onu en üst sıralara yerleştirecek kadar güvenmesini sağlamak zaman ve kararlılık gerektirir.

Başka bir deyişle, reklam harcamalarınızı bir avuç insanın komik bulduğu bir videoya veya tabela eğiricilerine yatırmanın zamanı değil. Müşterilerinizin güvenini kazanmak için şunları yapabilirsiniz:

 • Alakalı anahtar kelimelerle çevrimiçi varlığınızı optimize edin.
 • Tüketiciler için faydalı olacak içerik oluşturun.
 • Müşterilerin sorduğu soruları yanıtlamaya çalışın.

Yüksek bir arama motoru sıralamasıyla güvenilirliğinizi oluşturmaya çalışmak, katılımınızı ve olası satış yaratmanızı büyük ölçüde artıracaktır. 

5-  SEO Sürekli İçerik ve Web Sayfası Optimizasyonu Gerektirir

Google’ın ilk sonuç sayfasına ulaşmak için kıyasıya bir rekabet var, bu da SEO bütçenizi sağlam tutmanızın bir başka nedeni.

İşaretlenmeden bırakıldığında, bir zamanlar mükemmellik için optimize edilmiş bir web sitesi sadece birkaç ay sonra parlaklığını kaybeder. Diğer şirketler, yeni arama trendlerinden anahtar kelimeleri hedefleyecek ve sıralamaları fethedecek ve içeriğiniz Google’ın ikinci sayfası olan belirsizliğe düşecek.

Optimize edilmiş web sayfaları ve içeriğin aşağıdakiler tarafından düzenli olarak güncellenmesi gerekir:

 • Kırık linklerin köklenmesi.
 • Güncel olmayan bilgilerin güncellenmesi.
 • Yeni alakalı anahtar kelimeler ve terimler ekleme.

Bir durgunluk sırasında SEO’yu beklemeye almak, anahtar kelimelerinizi güncellerken ve sonraki birkaç ayı arama sıralamalarında bir zamanlar bulunduğunuz yere geri dönerek harcamak için diğer tarafta şirketiniz için çok daha fazla iş anlamına gelir.

Bunu oyla post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir