Çevrimiçi ortamda daha görünür olmak, doğru kitleyi beslemek ve daha fazla potansiyel müşteri kazanmak için SEO’ya ihtiyacınız olduğu söylendi . Peki gerçekten ne içeriyor? SEO sonuçlarını en üst düzeye çıkarmak için ne gerekiyor? Ve her şeyi olduğu gibi anlatacak doğru ajansı nasıl bulacaksınız? 

SEO’nun heyecan verici getiriler üretebilmesine rağmen, parkta yürümek olmadığını unutmayın. Her başarının arkasında zorluklar ve tuzaklar yatar.

1. SEO Zaman ve Sıkı Çalışma Gerektirir

SEO, işlerin çiçek açmaya başlaması aylar sürebilen uzun vadeli bir stratejidir . Biliyoruz, bu kulağa oldukça sinir bozucu geliyor. Ama iyi şeyler zaman alır. Google’ın güvenini kazanmak için sitenizi optimize etmek ve iyi bir şekilde optimize etmek zaman alır. 

Ne kadar süreceği konusunda kesin bir cevap veremesek de, zaman çizelgenizin aşağıdaki gibi faktörlere bağlı olacağını söyleyebiliriz:  

 • Senin internet siten. Siteniz kaç yaşında ve zaten ne kadar SEO’su var? İhtiyaç duyduğu işin türüne bağlı olarak, zamanı artırabilir veya azaltabilir. 
 • Senin işin. Ne tür ürünler/hizmetler satıyorsunuz ve hedef pazarınız nedir? Rakipleriniz kimler ve ne tür SEO stratejileri kullanıyorlar? Yapmanız gereken çok şey varsa, kampanyanızın doğru sonuçlara ulaşması daha uzun sürebilir. 
 • Mevcut çevrimiçi varlığınız. Etki alanı otoriteniz nedir? Çevrimiçi itibarınız nasıl görünüyor? Gelişiyor musun yoksa sadece hayatta mı kalıyorsun? Son zamanlarda kötü haberlerin merkezi olduysanız, doğru stratejileri planlamak ve olumsuz sonuçları gömmek biraz zaman alacaktır.
 • Anahtar kelimeler. Hedef kitlenizin Google’da aradığı anahtar arama ifadeleri nelerdir? Bu anahtar kelimeler ne kadar rekabetçi? Ne kadar rekabetçi olurlarsa, sitenizin onlar için sıralanması o kadar uzun sürer.

2. Arama Motorlarının Merhametinde

Arama motorlarının sevgisini kazanmakla ilgilidir. Ve adamım, elde etmek için zor oynayabilirler mi? Google, 2021’de arama algoritmasında 3.000’den fazla güncelleme bildirdi (günde neredeyse dokuz). Bu, 2009’daki değişiklik sayısından sekiz kat daha fazla – alanın ne kadar hızlı geliştiğini daha iyi gösteriyor.

Bir algoritma değişikliğinin ortamı üzerinde büyük bir etkisi olabilir. Arama terimlerini nasıl hedeflediğinizi, arama motorlarının arama sonuçlarını nasıl görüntülediğini ve ne tür sonuçların göründüğünü etkileyebilir. Bu, Google’ın iyi tarafında kalmak ve çevrimiçi ortamda görünür olmak için sitenizi sürekli güncellemeniz gerektiği anlamına gelir. 

3.Deneme ve Hata İçerir

SEO ortamı sürekli değiştiği için başarısız olmaya ( yutmaya) hazır olmalısınız . Ancak başarısızlıkla birlikte öğrenmek ve başarılı olmak için zengin fırsatlar gelir. İşletmeniz için neyin işe yarayıp neyin yaramadığını öğrenirsiniz. 

SEO’dan bahsetmiyorum bile, bir dizi farklı faktöre göre uyarlanmış özelleştirilmiş stratejiler oluşturmakla ilgilidir. Hiçbir iş aynı değildir; kitleler ve markalar farklıdır. 

4. Uyarlanabilirlik Gerektirir

SEO dünyasında başarı asla nihai olmadığından, iyi bir strateji uyarlanabilir bir stratejidir – dijital ekonomimizin ve çevrimiçi kalıplarımızın değişen gelgitlerine ayak uydurmak için ayarlanabilen bir stratejidir. 

SEO en iyi uygulamaları genellikle yıldan yıla benzerdir, ancak her zaman nüanslar ve yeni eklemeler vardır. Ayrıca, pazar her zaman gelişiyor, dolayısıyla önceliklerinizi buna göre değiştirebilmek istiyorsunuz. 

Uyarlanabilirliğin ne anlama geldiği ve şirketiniz için nasıl görüneceği aşağıdaki gibi faktörlere bağlı olacaktır: 

 • Hedef kitleniz kim
 • Kitleniz web’i nasıl kullanıyor?
 • Pazardaki değişiklikler (rakipleriniz nasıl gidiyor?) 
 • Sektörünüzdeki yeni pazarlama trendleri

5. Ciddi Bir Plan Gerektirir

SEO zor. Anlamak yıllar alır. Bu nedenle, doğru çevrimiçi fırsatları belirlemek için deneyimli ve güvenilir uzmanlarından oluşan bir ekibe ihtiyacınız var .

Doğru SEO şirketini bulduğunuzu nasıl anlarsınız ? İyi bir ajans şunları savunur: 

 • SEO bir maratondur, bir sprint değil. Gerçekçi olarak, birkaç günden çok daha uzun sürer. Hazırlık, azim ve sıkı çalışma gerektirir.
 • Dürüst ve düşünceli geri bildirim çok önemlidir. SEO’nun başarılı olması için sağlıklı bir geri bildirim döngüsü ile güçlendirilmesi gerekir. Şeffaflık, ekiplerin öğrenme ve büyüme fırsatları bulmasına yardımcı olur.
 • Çoklu platform pazarlamasında uzmanlık önemlidir. Diğer platformların ve girişimlerin SEO’yu nasıl etkilediğinin ve bunun tersinin de farkında olmak çok önemlidir. Sosyal medya , itibar yönetimi ve dönüşüm oranı optimizasyonu (CRO) SEO’da rol oynar. Bu stratejiler etrafında yollarını bilen bir ekip bulmak önemlidir.
 • Bazı işletmeler tam olarak uygun olmayabilir. Sonuçları hemen görmek ve kısa vadeli sonuçlar almak isteyen işletmeler SEO için uygun olmayabilir. Big Leap’te, uzun vadeli başarı ile motive oluyoruz. 
 •  

6.Tek Başına Yeterli Değil

SEO pastanın sadece bir parçasıdır. Gerçekten en iyi şekilde yararlanmak için onu diğer dijital pazarlama stratejileriyle birleştirmeniz gerekir. 

Örneğin, CRO ile birleştirilmiş SEO , işletmenizin daha düşük hemen çıkma oranları, daha yüksek dönüşümler ve daha yüksek getiriler elde etmesine yardımcı olabilir. Niye ya? SEO trafik getirirken, CRO bu kaynakları gerçek getirilere göre optimize eder. 

Çevrimiçi ziyaretçilerinizi pazarlama hunisinden etkili bir şekilde geçirmek için SEO’nuzu diğer taktiklerle kaplamanız gerekir. Daha fazla bilgi edinmek için, müşterimizin dönüşümlerini yüzde 45’in üzerinde artırmasına yardımcı olan bir SEO ve CRO stratejisi oluşturduğumuz bu vaka çalışmasına göz atın.

7.Harika İçeriğe İhtiyacı Var

SEO, yüksek kaliteli içerik üzerinde gelişir (bu anahtar kelimeleri başka nerede barındıracaksınız?). Ve iyi bir SEO ajansı, 10x içerik üretebilen nitelikli bir kreatif ekibi (yazarlar, editörler, tasarımcılar vb.) ile hazırlıklı olarak gelecektir. 

Moz’un kurucusu Rand Fiskin tarafından icat edilen 10x içerik, rakibinizinkinden 10 kat daha iyi içeriktir. Onun: 

 • Güvenilir. Mükemmel ton ve sesle doğru kitleye hitap eden içeriktir. 
 • Güvenilir. 10x içerik, araştırma ve güvenilir kaynaklarla desteklenen doğru bilgiler sağlamalıdır. 
 • Kullanışlı. İzleyici için bir sorunu çözer veya bir soruyu yanıtlar. 
 • İlgili. Okuyucunun yaşamı ve koşulları için geçerli olan güncel bilgileri taşır. 
 • Detaylı. 10x içerik, okuyucunun daha bilinçli kararlar vermesine yardımcı olmak için ipuçları, tanımlar ve istatistikler gibi yararlı kaynaklar sağlamak için elinden geleni yapıyor. 
 • İyi organize edilmiş ve görsel olarak çekici. İçerik, katılımı teşvik eden hoş bir tarzda veya ortamda sunulur. 
 • Duyguyu ortaya çıkarır. İçerik, potansiyel müşterilerinizin hissetmesini istediğiniz duyguları uyandırır. 
 •  

8. Kalıcı İlişkiler Kurmakla İlgilidir

Evet, geri bağlantılar çok önemlidir ve Google’ın en önemli sıralama faktörlerinden biridir . Ancak değerli gelen bağlantılar kazanmak için önce değerli ilişkiler kurmanız gerekir. 

Bu bağlantıları teşvik etmek, şunları sormayı içerir: 

 • Bizimle aynı nişi taşıyan bazı yüksek yetkili siteler/bloglar nelerdir? 
 • Bizimle aynı değerlere ve misyona sahip bazı işletmeler nelerdir?
 • Ekibimizin şirketimizin markası etrafında daha fazla itibar kazanmasına kim yardımcı olabilir? 
 • Potansiyel ortaklarla değerimizi görmelerine yardımcı olacak şekilde nasıl iletişim kurabilirim? 

Bu, güvenilirliğinizi artırabilecek önemli etkileyicileri bulmak için titiz bir araştırma gerektirir. Gelen bağlantılarınızı sadece kazanan numaralar olarak değil, erişiminizi daha da büyütmek için fırsatlar olarak görmek istiyorsunuz. 

Ayrıca, 10x içerik oluşturmanız gerekiyor! Onlara saygın ve güvenilir bir kaynak olduğunu göstermelisin. Bu bağlantıyı ve daha fazlasını kazanmak için güvenlerini kazanmanız gerekiyor. 

9.Takım Çalışmasıdır

İlişkilerden bahsetmişken, birden fazla dahili ekipten desteğe ihtiyacı var. Bu, aşağıdakilerin uzmanlığından yararlanan işbirlikçi bir süreçtir: 

 • Web geliştirme ve mühendislik ekipleri
 • Pazarlama ve markalaşma ekipleri
 • Halkla ilişkiler/sosyal yardım ekipleri
 • İçerik ve grafik tasarım ekipleri
 • Ürün geliştirme ekipleri
 • Sosyal medya ekipleri

Hem teknik hem de yaratıcı olan SEO, hedef odaklı stratejiler oluşturmak ve harika getiriler elde etmek için birçok farklı ekiple konuşmayı gerektirir. 

10.Testler ve Sabır Gerektirir

SEO bir X, Y ve Z formülünü takip etmekle ilgili değildir, çünkü açıkçası böyle bir formül yoktur. Bir siteyi optimize etmenin sayısız yolu, sıralanacak çok sayıda anahtar kelime ve potansiyel müşterilerinizle etkileşim kurmanın sayısız yolu vardır. 

Peki ne yapmalı? Test edin, test edin ve test edin. Google Analytics ve Screaming Frog gibi analiz araçlarıyla , hangi metriklerin en yüksek getiriyi sağladığını etkili bir şekilde ölçebilir ve belirleyebilirsiniz. 

Ve evet, bu sabrınızı test edebilir, ancak bu sadece SEO. 

11. Size Özel Yapılmalıdır

SEO hızla büyüyen bir endüstridir. Ancak orada bir sürü SEO bilgisi varken neye/kime güveneceğinizi nasıl bileceksiniz? 

Yanlış bilgi tuzağına düşmemek için statükoyu sorgulamanız gerekir. Özellikle tonlarca site size bir şeyi belirli bir şekilde yapmanızı söylediğinde göz korkutucu olabilir. 

Ancak bu plan şirketiniz ve müşterileriniz için işe yarayacak mı? Neyi değerli buluyorlar? Nerede takılıyorlar? Kararlarınızı yönlendirmek için bu noktaları kullanın. 

12.İleriyi Düşünmeyi İçerir—Mobil, Ses ve Gelecek Ne Olursa Olsun

Dünyadaki site trafiğinin yarısından fazlası telefonlardan geliyor ve tüketicilerin yüzde 48’i çevrimiçi arama yapmak için ses araçlarını (Siri, Alexa, vb.) kullanıyor. Ve tahmin et ne oldu? Google bunu biliyor ve bu ortamların nasıl geliştiğinin her zaman farkında olacaktır. 

Bu nedenle, SEO, çabalarınızı yalnızca bir kanala değil, çeşitli kanallara odaklamayı gerektirir. kaç tane soruyorsun TBD. Çünkü bir sonraki sıcak teknoloji icadının ne olacağını ve kaç varyasyon yaratılacağını kim bilebilir?

Bunu oyla post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir