Ne için Ödediğinizi Biliyor musunuz?

Şimdi, çoğunlukla, SEO‘nun neden önemli olduğunu, ne yaptığını ve nasıl çalıştığını (temelde) zaten biliyorsunuz . Ancak SEO hizmetlinize her ay ödeme yaptığınızda, aslında ne için ödeme yapıyorsunuz? 

 • Bu gizemli ve soyut görünen hizmeti desteklemek için ne gibi çalışmalar yapılıyor? 
 • Başlangıç ​​ücreti, ekibine ne yapması için ödeme yapar? 
 • Bir ajans ile anlaştıktan 6 ay sonra hala hangi işler yapılıyor? 
 • Başladıkları aynı iş mi yoksa değişiyor mu?

Cevapları daha önce almaya çalıştıysanız, bu tür soruların basit açıklamalara davet etmediğini bilirsiniz. Ve endüstri lingo’sunda iyi bilgili değilseniz, giden bağlantıların, meta verilerin ve kurallı etiketlerin açıklayıcı açıklamalarında kaybolmak kolaydır.

SEO Şirketi Nedir ?

Bir SEO şirketinin ne olduğuna hızlıca değinelim – trafiği artırmak ve web sitenize yönlendirme yapmak için çalışan bir iş ortağı:

 • İyileştirilmiş arama sıralamaları
 • Daha fazla çevrimiçi maruz kalma
 • Daha iyi marka güvenilirliği

SEO olmadan, web siteniz Google’ın arama sonuçlarının ilk sayfasında görünmeyebilir. Ve unutmayın, o ilk sayfada değilseniz, temel olarak hedef kitleniz için var değilsiniz.

SEO Şirketleri Bütün Gün Ne Yapar?

SEO hizmetleri için ödeme yaptığınızda, aslında ortak bir hedefe ulaşmak için bir araya getirilmiş çok sayıda alt hizmetin faturasını ödemiş olursunuz. Aşağıda, arama motoru optimizasyonuna katkıda bulunan en yaygın bileşenleri listeledik – ödediğiniz işin büyük kısmı.

1. Çok Fazla Araştırma Yapıyorlar

Etkili bir pazarlama ajansı kiraladıysanız, saatlerce süren araştırma, başlangıç ​​maliyetlerinizin çoğunu tüketti . SEO stratejileri, bireysel işletmeye özel olarak uyarlanmalıdır, aksi takdirde başarı şansı zayıftır.

Sonuç olarak, istenen hedef kitle üzerinde doğru etkiye sahip olacak, endüstri standartlarıyla rekabet edecek ve arama motorlarının sıralamalarını oluşturmak için kullandıkları sürekli değişen algoritmalara uyacak özel bir strateji tasarlamak için araştırma kesinlikle gereklidir.

Araştırmamızı yaparken incelediğimiz faktörlerden birkaçı:

 • Hedef kitleniz : İnternette zamanlarının çoğunu nerede geçiriyorlar? Acı noktaları nelerdir? Tipik alışveriş davranışı nedir?
 • Rakipleriniz: Onlar kim? İşlerini nasıl pazarlıyorlar?
 • Sektörünüz: Endüstri düşünce liderleri, trend olan konular, ortak tartışma noktaları vb.
 • Anahtar Kelimeler: Uzun kuyruk, kısa kuyruk, trend, yerel, vb.
 • Web sitenizin mevcut yapısı.
 • Şirketinizin web üzerindeki itibarı.
 • Tekdüzelik: Çeşitli platformlarda adınızın, adresinizin ve telefon numaranızın listelenmesinin tutarlılığı. 

2. Heyecan Verici, Yeni Stratejiler Sunarlar

Bir SEO stratejistinin en önemli işi, çeşitli kararsız bileşenleri, uzun bir süre boyunca karlı sonuçlar verecek tek bir uyumlu stratejide birleştirmeyi öğrenmektir. Bunu yaparken stratejist, stratejisinin esnek, ölçeklenebilir ve şirketinizin benzersiz ihtiyaçlarına göre uyarlanmış olmasını da sağlamalıdır.

 • Bütçeniz (bütçeniz ne kadar büyükse, hesabınızda o kadar fazla zaman harcarlar)
 • Hedefleriniz ve beklentileriniz
 • Sektörünüzdeki rekabetin büyüklüğü
 • Hedef kitlenizin arama kalıpları ve alışveriş davranışları
 • Zaten üzerine inşa etmek için sağlam bir temeliniz olup olmadığı

3. İzleme Hesapları Oluşturur, Etiketler ve Takip Ederler

Araştırmaya dayalı bir strateji uygulandığında, hesap kurulumu, etiketleme ve izleme ile SEO stratejinizin temelini oluşturmanın zamanı geldi. Bu aşama hızlı ve kolaydır, ancak sonuçlarınızın izlendiğinden, izlendiğinden ve zaman içinde iyileştirildiğinden emin olmak için çok önemli bir adımdır.

SEO strateji uzmanınız şuralarda yeni hesaplar oluşturacak (veya mevcut hesaplara erişim arayacaktır):

 • Google Analytics
 • Search Console
 • Google My Business
 • Ahrefs

Bu platformlar (bazılarıyla birlikte) şunlar için kullanılır:

 • Sonuçları izleyin.
 • İlerlemeyi takip edin.
 • Aktiviteyi kolaylaştırın.
 • Stratejinizde tekrarlayan bir görevi basitleştirin ve otomatikleştirin.

4. Yürütüyorlar, Test Ediyorlar, İyileştiriyorlar ve Tekrarlıyorlar

Tüm ilk araştırma, planlama ve hazırlıktan sonra, SEO ekibiniz sonunda uydurdukları stratejiye geçebilir. Şu andan itibaren, etki alanı otoritenizi güçlendirmek ve hedeflemeye karar verdikleri anahtar kelimeler için arama motoru sonuçlarındaki sıralamanızı yükseltmek için çok çeşitli farklı görevler gerçekleştirecekler. Bu aşamanın büyük kısmı aşağıdaki yöntemlerden oluşacaktır.

Site Temizleme: Web sitenizin mevcut kurulumuna bağlı olarak, arama motorlarına net bir site haritası sağlamak için küçük bir TLC olabilir; bu, arama motorlarında sıralamanıza büyük ölçüde yardımcı olur. Bu, eski sayfaları kaldırmayı, bozuk bağlantıları düzeltmeyi, dahili bağlantı yapınızı düzenlemeyi, eski URL’leri yeniden yönlendirmeyi vb. içerir.

Arka Uç SEO: Web sitenizin arka ucunu optimize etmek ve sürdürmek, temiz ve özlü bir site haritasına da katkıda bulunur. Stratejistleriniz, geliştirmek için mevcut meta verileri yeniden yazacak, sayfa başlıkları, site etiketleri, alt etiketler ve sayısız başka küçük teknik ayrıntı ekleyecektir.

İçerik Geliştirme: İçerik geliştirme, ister yeni bir blog makalesi, ister reklam metni veya bir web sayfası için içerik olsun, arama motoru optimizasyonunda çok önemli bir rol oynar. Stratejik anahtar kelime yerleşimi ve yoğunluğu, arama motorlarının web sitenizin ne hakkında olduğunu ve neler sunduğunuzu bilmesini sağlamak için kullanılır ve bu , iş bloglarının faydalarından yalnızca biridir .

Sosyal Yardım ve Geri Bağlantılar: SEO ekibiniz, web sitenize yüksek kaliteli geri bağlantılar (yani, kendi web sitenize yönlendiren diğer web sitelerindeki bağlantılar) elde etmek için sosyal yardım toplantıları da yürütebilir. Doğru erişim stratejisiyle, bu çok zaman alan görev, alan adı otoritenizi (DA) büyük ölçüde geliştirme potansiyeline sahiptir ve bu da arama motorlarından daha fazla destek alınmasını sağlar. Sahip olduğunuz daha kaliteli geri bağlantılarınız, DA’nız yükselir. DA’nız ne kadar yüksekse, arama motorları web sitenizin arama sorguları için güvenilir bir öneri olduğuna o kadar güvenir.

Yerel SEO: Yerel bir işletme veya birden fazla lokasyona sahip bir franchise iseniz, belirli bir coğrafi bileşene sahip arama sonuçlarındaki sıralamanızı artırmak için yerel SEO’ya ihtiyacınız olacak (örneğin, “yakınımdaki eczaneler”). Bu projenin kapsamı burada ele alınamayacak kadar geniş, ancak en iyi yerel SEO araçlarına yönelik bu kapsamlı kılavuzda bununla ilgili her şeyi öğrenebilirsiniz .

Ajanslar Başka Ne Yapar?

Bugünün makalesinde özetlediğimiz hizmetler, gerçekten standart bir SEO stratejisinin temel bileşenleridir. Bu yöntemler ve taktikler en yaygın olanı olsa da, bir SEO stratejistinin rolü, özellikle dijital ortamın sürekli değiştiği ve geliştiği bu gün ve çağda daha da derinleşiyor. 

Kapatmadan önce, SEO ekibinizin daha karmaşık ve daha az bilinen sorumluluklarından birkaçını vermek istedik.

 • Sektörün dinamik standartları ve en iyi uygulamaları hakkında güncel kalın.
 • Güçlü SEO’ya sahip rakipleri geride bırakmanın yepyeni yaratıcı yollarını bulun.
 • Bir taktiğin diğerine karşı sonuçlarını ölçmek için sık sık A/B testi yapın.
 • Tüm çabaları, bulguları ve ilerlemeyi, yapılan işteki değeri uygun şekilde gösterebilecek raporlar halinde derleyin.
 • Google’ın algoritmasında, neredeyse her zaman uykusuz gecelere ve uzun günlere neden olan, değişikliğin müşteriler üzerinde neden olumsuz bir etki yarattığını anlamaya çalışan ani değişikliklere hazırlanın.

SEO Hizmetleri İşletmenize Nasıl Değer Katar?

SEO hizmetleri, başarılı bir strateji araştırmak ve yürütmekle ilgili tüm çalışmaları üstlenerek ve zahmetsiz ve sorunsuz hissettirerek işinize değer katabilir. Ekibiniz, SEO’nun en iyi uygulamalarını öğrenmek, ilerlemeyi izlemek ve her seçeneği ikinci kez tahmin etmek için gereken önemli miktarda zamanı harcamak zorunda kalmayacak, yalnızca değişken veya minimum sonuçları görmek için. 

Hizmetlerimizden faydalanmak, web sitenizin perde arkasında neler olup bittiği konusunda endişelenmenize gerek kalmaması, işinizin tüm dikkatinizi gerektiren diğer yönlerine odaklanmak için zaman ve enerji bırakmanız anlamına gelir.  

SEO Başarısı Neye benziyor

Doğru yapıldığında, SEO ile başarıya giden yol şöyle görünür:

Daha yüksek sıralamalar → web sitenize daha fazla organik trafik → aramalarda ve web formu doldurmalarında artış → ek satışlar → daha yüksek gelir

Bunu oyla post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir