Pazarlamacıların %60’ı , SEO ve blog içeriği de dahil olmak üzere gelen dijital pazarlama stratejilerinin en iyi kaliteli potansiyel müşteriler kaynağı olduğunu söylüyor. 

Ancak birçok işletme bundan faydalansa da ne yazık ki SEO uygulamalarını güncellemek için gerekli önlemleri almıyorlar. Optimizasyon yapmıyorsanız, rakipleriniz daha önce hakim olduğunuz anahtar kelimelerde sizi geçmeye başlayabilir. Bu nedenle, olası satış oluşturma için SEO’ya güvenen her kuruluşun bir denetim yapması gerekir.

SEO Denetimi Nedir?

SEO denetimi, güçlü ve zayıf yönleri ve fırsat alanlarını belirlemek için web sitenize ve içeriğinize derinlemesine giren bir inceleme sürecidir.

Bir SEO denetimiyle, aşağıdakiler dahil organik arama performansınızı etkileyebilecek çok sayıda sorunu keşfedebilirsiniz:

 • Teknik sorunları
 • Sayfa içi sorunları
 • Site dışı sorunlar
 • Kullanıcı deneyimi sorunları
 • İçerik ve konu boşlukları
 • Web sitesi yapısı sorunları

SEO Denetimi Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Denetimlerin neleri ortaya çıkarabileceği hakkında zaten biraz konuştuk, ancak bu açıklamaların gerçekte nasıl yardımcı olduğuna daha fazla girelim.

Zayıf Yönleri Belirler

SEO denetimi yaptırmanın en önemli nedeni, mevcut SEO zayıflıklarınızın nerede olduğunu bulmaktır. Gibi soruları yanıtlayacaktır:

 • Yerel SEO optimizasyonunuz nasıl?
 • Kaç anahtar kelime için sıralama yapıyorsunuz?
 • Bu anahtar kelimeler için ne kadar iyi sıralamadasınız?
 • Ziyaretçileriniz dönüşüme mi dönüşüyor yoksa sadece sitenizden mi uzaklaşıyor?
 • Hedeflemeniz gereken anahtar kelimeler veya konular var mı?

Daha önce hiç SEO denetimi yapmadıysanız veya daha önce SEO optimizasyonu üzerinde çalışmadıysanız, muhtemelen web sitenizde birçok zayıflık göreceksiniz. Ancak olası her zayıflığı bilmek daha iyidir – bu, gelecekte SEO’da değişiklik yaparken size net bir yön verir.

Rekabeti Açıklar

Çoğu şirket, ana rakiplerinin kim olduğu konusunda oldukça iyi bir fikre sahiptir. Ancak bir SEO denetimi rekabete biraz daha ışık tutabilir . 

Örneğin, sizden daha yüksek anahtar kelime sıralamasına sahip şirketler, beklemediğiniz şirketler olabilir. Bu şirketler, kârlılığınızı artırmanıza yardımcı olabilecek organik potansiyel müşterileri çekme konusunda daha iyi bir iş çıkarıyor.

Sonraki Adımları Sunar

Sorunun ne olduğunu biliyor olsanız bile, bu onu nasıl çözeceğinizi bildiğiniz anlamına gelmez. İyi bir SEO denetimi, tüm SEO eksiklikleriniz hakkında ne yapacağınızı belirlemenize yardımcı olacaktır. 

Bu, web sitenizde yapmanız gereken görevlerin ve değişikliklerin bir kontrol listesi olabilir. Veya nasıl iyileştirileceğine dair daha yüksek konseptli bir öneri listesi olabilir. Biçimi ne olursa olsun, denetimin bu bölümü, en iyi sonuçları veren alanlara zaman ayırmanızı sağlar.

Denetimde Neler Kontrol Edilir?

SEO denetiminizin eksiksizliği, tamamen onu yürüten şirkete bağlıdır. Size tam hizmet denetiminin nasıl göründüğü hakkında bir fikir vermek için Big Leap’in Kurumsal Site denetimini sizinle paylaşmak istiyoruz.

Toplamda, denetimimiz 20 kategoriye ayrılmış 180 kontrol listesi maddesinden oluşmaktadır. İşte bu kategorilere ve amaçlarına kısa bir genel bakış:

 1. İçerik: Bir web sitesindeki her sayfanın, hedef anahtar kelimeler için sıralanmak üzere optimize edilmiş alakalı, benzersiz ve yeni içerik içermesini sağlar.
 2. Tarama: Web tarayıcılarının yalnızca istediğiniz sayfaları taramasını ve dizine eklemesini ve yinelenen sayfaların veya gereksiz sayfaların tarama bütçenizi boşa harcamamasını sağlar.
 3. Site Haritası: Web tarayıcıları ve dizin oluşturucular için optimize edilip edilmediğini belirlemek için site haritalarını analiz eder
 4. Robots.TXT: Seçilen sayfaların dizine eklenmesini engelleyen tüm robots.TXT dosyalarının düzgün kullanıldığını ve gelen bağlantılı sayfaların dizinini sınırlamadığını kontrol eder.
 5. Kurallılaştırma: Birden çok URL’si olan sayfaların kurallı ve kurallı olmayan sayfaları ayırt etmek için kurallı etiketi kullanıp kullanmadığını görür
 6. Mimari: Dizinlerin, alt dizinlerin ve kırıntı bağlantılarının düzeylerini analiz ederek bir web sitesinin organizasyonunu ve manevra kabiliyetini derecelendirir.
 7. Dahili Bağlantılar: Web sayfalarınıza kaç tane dış sayfanın bağlantı verdiğini sayar ve web sayfalarınızın otoritesini ölçer
 8. Dış Bağlantılar: Dış bağlantılarınızın bir anahtar kelimeyi hedefleyen bağlantı metninde ortalanıp ortalanmadığını kontrol eder
 9. Semantik İşaretleme: Arama motorlarının içeriğin anlamını daha iyi anlamasına yardımcı olmak için web sitesi içeriğinin şema işaretlemeleri kullanıp kullanmadığını kontrol eder.
 10. Görseller: Görsel ve evrensel arama sonuçlarıyla web sitesinin görünürlüğü ve organik trafiği optimize etmek için görseller kullanmasını sağlar
 11. Videolar:   Web sitesinin videoları ve evrensel arama sonuçlarını hedeflemek için videoları kullandığını doğrular
 12. Başlık Etiketleri: Tüm HTML/XHTML belgeleri için gerekli olan web sitesinin başlık etiketlerinin üç önemli yerde görünüp görünmediğini kontrol eder.
 13. Meta Açıklama: Tıklama oranlarını ve SERP’deki görünürlüğü etkilemeye yardımcı olan meta açıklamaların karakter sayısını ölçer
 14. Site Hızı: Site hızını ve bunun Google’ın web sitesini ne kadar süreyle taradığını nasıl etkileyebileceğini ölçer
 15. Mobil: Mobil kullanıcıları dışlamamak için tüm web sayfalarının mobil uyumlu olmasını sağlar
 16. Uluslararası: Çok dilli veya çok bölgeli özellikleri kullanan web sitelerinin herhangi bir hataya neden olup olmadığını kontrol eder.
 17. İşletme: İşletmeyi tanıtan web sitelerinin müşterilerden, müşterilerden, hayranlardan, abonelerden vb. maksimum gösterim elde etmek için optimize edilmesini sağlar.
 18. Sosyal: En iyi uygulamaları izlediğinden ve teknik sorunlardan arınmış olduğundan emin olmak için bir işletmenin sosyal medya davranışını analiz eder
 19. Haberler: Herhangi bir haber kuruluşunun makalelerinde ve haberlerinde web sitesine bağlantılar kullanıp kullanmadığını kontrol eder.
 20. HTTPS Geçişleri: Web sitesinin, bir kullanıcının verilerinin gizliliğini koruyan Güvenli Köprü Metni Aktarım Protokolü kapsamında çalışıp çalışmadığını kontrol eder.

Ne Sıklıkta Denetim Almalıyım?

Şirketler, üç ayda bir temelleri kapsayacak şekilde bir SEO denetimi yapmalıdır. Yukarıdaki örnek gibi daha kapsamlı bir tanesi yılda bir kez yapılmalıdır. 

Denetimlerinizin sıklığı, web sitenizin ne kadar büyük olduğuna bağlı olmalıdır – daha az sayfa içeren daha küçük bir web siteniz varsa, yılda iki kez yeterli olacaktır. Bu arada, yıl boyunca sürekli olarak yeni içerik ve web sayfaları üretiyorsanız, daha sık bir denetim programı gerekir.

SEO Denetimleri Müttefikinizdir

Umarım, SEO denetiminin ne olduğu konusunda sahip olabileceğiniz tüm yanlış anlamaları gidermişizdir . 

SEO denetimlerini, web sitenizi doktor muayenehanesinde rutin bir kontrole götürmek gibi düşünün; sadece sağlıklı olduğundan ve tüm potansiyeline ulaştığından emin oluyorsunuz. En iyi senaryoda, yanlış bir şey olmayabilir ve şimdi her şeyi doğru yaptığınızdan eminsiniz. Ancak, yanlış bir şey olduğu daha olası senaryoda, tekrar yola çıkmak için ne yapmanız gerektiğini bileceksiniz.

 

Gregousa Stratejinizi Mükemmelleştirin

Bunu oyla post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir