Google’da bir şey yaptığınızda, arama sonuçlarınızın her birinin nasıl sıralandığını hiç düşündünüz mü? Neden belirli bir şirket birinci sırada ve başka bir şirket dördüncü sırada yer alıyor? 

Bu bir şans oyunu değil; Siteleri bir çekiliş çarkına çeviren sihirli bir SEO tanrısı yoktur. Bunun yerine Google, çok sayıda sıralama faktörünü kapsayan bir algoritma taşır . Bu faktörler, sitenizin ve işletmenizin ne kadar görünürlüğü hak ettiğini belirler ve sonuçta elde ettiğiniz trafik ve olası satış miktarını etkiler. 

En zor kısım: algoritma sürekli değişiyor, bu da sizden ve ekibinizden başkası tarafından sürekli araştırma, deney ve uyanıklık gerektiriyor. Basitçe söylemek gerekirse, bir SEO (arama motoru optimizasyonu) pazarlama uzmanı olmalısınız. Ve bu , işinizin uzun vadeli canlılığını koruyabilecek  tüm olası satışları ve trafiği elde etmek anlamına geliyorsa neden olmasın ?

Bu nedenle, SEO‘nun işiniz üzerindeki etkisini ve SEO ile nasıl daha fazla trafik ve olası satış elde edebileceğinizi  incelerken okumaya devam edin .

SEO’nun Etkisi: Bilmeniz Gerekenler

SEO , arama motoru sonuç sayfasından (SERP) organik veya ücretsiz trafik elde etmek için hizmetlerinizi çevrimiçi olarak tanıtma sanatıdır. Her işletmenin SEO’ya ihtiyaç duyması için 20 nedenimizi okuduysanız , Google’da sıralama şeklinizin görünürlüğünüzü, pazar payınızı ve trafiğinizi doğrudan etkilediğini bilirsiniz.

Şu anda, tıpkı sizinki gibi hizmet ve ürün arayan tonlarca insan var. İyi bir SEO stratejisi, Google sıralamalarında yükselmenin ve potansiyel müşteriler tarafından görülmenin yollarını belirlemenize yardımcı olabilir. 

Sonuçta, tüm web trafiğinin %68’i bir arama sorgusu ile başlar. Sitenizin içeriğinden SEO ile yararlanarak, yalnızca sitenize bir ton ziyaretçi çekemezsiniz, aynı zamanda onları sadık müşteriler olarak besleyebilirsiniz. 

İşte SEO’daki düşüş: 

 • SEO, Google’da değerli gayrimenkuller kazanmanıza yardımcı olur. Arama sonuçlarının ilk sayfasında görünmek, sizi arama trafiği tıklamalarının %71’ine maruz bırakır . İkinci sayfadaysanız, temelde var değilsiniz – kullanıcıların %75’i ilk sayfayı geçmiyor. Bu nedenle, birinci sayfada olmak çok önemlidir. Aksi takdirde, rakiplerinize tıklamaları, olası satışları ve satışları kaybedersiniz.
 • SEO, ekibinizin nitelikli potansiyel müşteriler kazanmasına yardımcı olur. Sonuçta, alt satırınızı beslemese bile SEO neden önemli olsun ki? Pazarlamacıların yüzde yetmişi, SEO’dan tıklama başına ödeme (PPC) yöntemlerinden daha fazla trafik, potansiyel müşteri ve satış gördüğünü bildiriyor. Nitelikli satış adaylarının daha yüksek bir yatırım getirisine (ROI) ve daha yüksek bir kapanış oranına sahip olduğundan bahsetmiyorum bile.
 • SEO çevrimiçi güvenilirliğinizi artırır. İnsanlar sizi ilk sayfada gördüklerinde, size güvenmeye ve sitenize tıklamaya daha yatkın olacaklardır. Konu trafik ve olası satışlar olduğunda güven her şeydir. Ve Google, arama sonuçlarında size yüksek ve güçlü bir sıralama verdiğinde, sektörünüzde insanların kefil olacağı ve tanıyacağı BİR iş olacaksınız.
 • SEO, sunduklarınızı gerçekten arayan kişilerin önüne sizi koyar. Aka, hedef kitleniz. Çünkü hadi, hizmetlerinize ihtiyacı olmayan kişilerle bağlantı kurmak zaman kaybıdır. . . ve para! Tüm zamanınızı ve çabanızı hedef kitlenizi beslemeye yatırmak istiyorsunuz ve SEO tam da bu konuda yardımcı oluyor. Nitelikli potansiyel müşteriler oluşturmak için zemin hazırlar. 

Aslında, SEO potansiyel müşterilerinin ortalama dönüşüm oranı %14,6 iken, giden potansiyel müşterilerin (TV ve radyo reklamları gibi geleneksel pazarlama biçimlerinden gelen potansiyel müşteriler) ortalama %1.7 dönüşüm oranı vardır.

SEO ile Daha Fazla Trafik ve Potansiyel Müşteriler Elde Etmeye Yönelik 7 İpucu

Peki SEO ile tam olarak nasıl daha fazla trafik ve olası satış elde edersiniz? Anahtar, onu diğer dijital pazarlama stratejileriyle birleştirmektir. 

SEO’nun tüm avantajlarından yararlanmak için içerik pazarlaması , sosyal medya ve dönüşüm oranı optimizasyonu (CRO) gibi tüm doğru yerlere ulaşan çok yönlü bir kampanya oluşturmalısınız . Bu alanlar, SEO sıralamanızda doğrudan ve dolaylı bir rol oynar. Aşağıda, bütünsel bir SEO stratejisine başlamanın yedi yolu bulunmaktadır .

1. Anahtar Kelimelerinizi Akıllıca Seçin

Rakiplerinize bir göz atın. Şu anda hangi anahtar kelimeler için sıralanıyorlar? Bu anahtar kelimelerden hangileri ürünleriniz ve hizmetlerinizle alakalı? Bunları seçin ve hedeflenen içerik oluşturmak için kullanın.  

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler yapmak için bu anahtar kelimelerden bazılarını genişletmek isteyebilirsiniz. Adından da anlaşılacağı gibi, uzun kuyruklu anahtar kelimeler, standart anahtar kelimelerinizden daha uzun ve genellikle daha spesifik olan anahtar kelime öbekleridir. Örneğin, “şampuan satın alın” yerine “güvenli ve organik şampuanlar satın alın”ı hedeflemek isteyebilirsiniz. 

Anahtar kelimeler ne kadar uzun ve spesifik olursa, sıralamaları o kadar kolay olur. Ayrıca, arama sorgularının yaklaşık %70’i dört veya daha fazla kelime içerdiğinden, bu aramaları olabildiğince yakından eşleştirmek istersiniz. 

2. Düzenli Olarak Blog Oluşturun

Çevrimiçi pazarlamacıların%72, içerik oluşturmaya “ en etkili SEO taktiği” diyor. Arama motorları, SERP üzerinde yüksek kaliteli sayfalar veya paylaşmaya değer içerikler ister. Yararlı ve paylaşılabilir içerik üretmenin harika bir yolu mu? Bloglama. 

Blog oluşturma, insanları işletmenize çeken marka bilinirliğini artırmaya yardımcı olur. “ Her ay daha fazla blog yazısı yayınlayan markalar ” 4,5 kat daha fazla potansiyel müşteri kazanıyor . Basitçe söylemek gerekirse, yüksek kaliteli içerik yoluyla blog trafiğinizi artırmak, nitelikli potansiyel müşteriler kazanmanın çok önemli bir yoludur.

Peki “yüksek kaliteli” içerik tam olarak nedir? 

 • Arama yapanların aradığıyla alakalı içerik. Gerçek insanların sorularına gerçek cevaplar sağlar. Diyelim ki bir zemin kaldırma işi yapıyorsunuz. Anahtar kelime araştırmanız sırasında, hedef kitlenizin ahşap zeminleri kaldırmanın yollarını aradığını fark ettiniz. Tüm süreci özetleyen bir blog makalesi oluşturmaya başlamak isteyebilirsiniz.
 • Güvenilir ve güvenilir içerik. Blog yazmak, güvenilirlik kazanmak için değerli bir yöntemdir. Sadece neye değil , nasıl ve nedene odaklanmak istersiniz. Doğru ve güncel bilgiler sağladığınızdan emin olmak için kaynaklarınıza çapraz referans vermeyi unutmayın. 
 • İnsanların sosyal çevreleriyle paylaşmak istemesini sağlayan içerik. Bir kişi blog yayınınızı değerli bulursa , onu sosyal çevreleriyle paylaşmak isteyecektir. ValueWak’a göre , kanallarında 15 yeni içerik oluşturan ve tutarlı bir şekilde paylaşan siteler, her ay ortalama 1.200 yeni potansiyel müşteri kazanıyor. İçeriğinizi sosyal medyada tanıtarak sizi bekleyen çok fazla fırsat var!
 • Anahtar kelimelerinizi barındıran içerik. Daha önce de belirtildiği gibi, anahtar kelimeler işletmenizin arama motoru sıralamasında önemli bir faktördür. SEO anahtar kelimelerini içerik pazarlama çabalarınızla birleştirdiğinizde, pozitif bir yatırım getirisi elde etme olasılığınız 13 kat daha fazladır . Bu nedenle, mümkün olan her yerde içeriğiniz boyunca anahtar kelimeleri doğal olarak ördüğünüzden emin olun. Anahtar kelime doldurmaktan kaçının.
 • Derinlemesine giden içerik. Henüz yapmadıysanız, daha uzun biçimli içerik oluşturmaya başlayın. Google’ın ilk sayfasındaki bir blog gönderisinin ortalama kelime sayısı 1.890 kelimedir . Kelime sayısı bir Google sıralama faktörü olmasa da, müşterilerinizin acı noktalarını azaltan kapsamlı bilgiler sağlamak, Google’ın güvenini kazanmak için çok önemlidir ve bu da bu olası satışları yakalamanıza yardımcı olur. 

3. Eski Blogları Optimize Edin

Eski blog gönderilerinizi optimize ederek blog trafiğinizi ve SEO çabalarınızı nasıl artıracağınızı öğrenin . Eski blog gönderilerini yenilemek, onları daha alakalı tutmaya yardımcı olabilir ve onları oluşturmak için harcanan tüm zamanın ve emeğin zamanla boşa gitmemesini sağlar.

Daha eski gönderileri güncellemek, size daha fazla değer katma şansı da verir. Gönderi güncelliğini yitirmemiş olsa bile, daha derinlemesine kapsam sağlamak, daha fazla işlem yapılabilir hale getirmek veya mevcut en iyi uygulamaları eklemek için daha fazla bölüm eklemek her zaman okuyucularınızın avantajınadır – bir makale ne kadar kapsamlı olursa o kadar iyidir.

Hem Google hem de kullanıcılar genellikle güncel olma olasılığı en yüksek olan “taze” ve “yeni” içeriğe öncelik verdiğinden, onlara bu yeniliği sağlarken aynı zamanda yerleşik bir sayfayla gelen güçlü yetkiyi ve sayfanın uzun ömürlülüğünü de kullanabilirsiniz. İçerik optimizasyonu , daha üst sıralarda yer almanıza, daha fazla değer sunmanıza, daha fazla paylaşım almanıza ve daha fazla trafik çekmenize yardımcı olabilecek kazanan bir kombinasyondur.

Blogunuzu doğru şekilde  nasıl optimize edeceğinize dair bazı taktikler :

 • Doğru blog gönderilerini seçin: Analizlerinize bakın ve sitenize trafik çekme konusunda en iyi geçmişe, en yüksek sayıda sosyal paylaşıma ve en güçlü dönüşüm performansına sahip geçmiş blog gönderilerini belirleyin. Düşük hemen çıkma oranı veya sayfada geçirilen ortalama sürenin daha yüksek olması gibi diğer göstergeler de, kitlenizin hangi içeriği görmekten en mutlu olduğunu size söyleyebilir. Google Analytics bu konuda yardımcı olabilir.
 • Anahtar kelimeleri güncelleyin: Anahtar kelimeler, dünyadaki diğer her şey gibi popülerliğe girip çıkabilir. Bu nedenle, daha yeni, daha yüksek hacimli anahtar kelimeler için eski bir gönderiyi gözden geçirin ve güncelleyin . Biraz araştırma yapın ve sizin için neyin işe yarayacağını görün. Bunu, anahtar kelime trendlerindeki dalgalara hitap etmek için yapabilirsiniz, ancak alan otoriteniz arttıkça anahtar kelimeleri de ayarlayabilirsiniz. Belki daha düşük hacimli anahtar kelimelerle başlıyorsunuz çünkü daha düşük rekabete sahipler, bu da size sıralama şansı veriyor, ancak siteniz daha fazla otorite kurdukça daha fazla seçeneğiniz var.
 • Dahili bağlantıları güncelleyin: Web sitenizdeki ilgili sayfaları bulun ve yeni yenilenen içeriğinize dahili bağlantılar ekleyin. Bu, arama motorlarının bu sayfanın önemli olduğunu görmesine yardımcı olur ve ayrıca sitenizdeki kullanıcı deneyimini geliştirir. Örneğin, şunları yapabilirsiniz:
 • Yeni yenilenen içeriğinizi, varsa web sitenizin “öne çıkan içerik” bölümüne ekleyin veya ana sayfanızdaki veya önemli kategori sayfalarındaki içeriğe bir bağlantı ekleyin.
 • Bir “toplama” gönderisi oluşturun. Aynı konu hakkında birden fazla makaleniz varsa, hepsini listeleyen ve bunlara bağlantı veren bir “toplama” gönderisi oluşturun. Yakın zamanda güncellenenler için özel bir not alabilirsiniz.
 • Diğer içerik biçimlerine dönüştürün: Oldukça iyi trafik ve etkileşim alan bir blog yayınınız varsa, onu video veya podcast gibi başka bir içerik biçimine dönüştürerek ona bir yumruk eklemeyi deneyin. Bu biçimler, kitlenizin markanızla etkileşim kurması için büyük ek fırsatlar olarak hizmet edebilir. Ve sonuçlar oldukça harika olabilir! Örneğin, Big Leap, Nu Skin’in blog gönderilerini podcast’lerle desteklediğinde, müşterimiz ayda  5.000’den fazla organik oturum ve 500 geri bağlantı kazandı .

4. Sosyal Medyada Aktif Olun

Sosyal medya , SEO sıralamalarını doğrudan etkilemese de, sosyal platformlarınızda paylaştığınız bağlantılar markanızın görünürlüğünü artırır. Ve bu maruz kalma, SEO’nuzu aşağıdaki şekillerde daha iyi etkiler: 

 • Önemli içerik dağıtımı için fırsatlar sağlar
 • Blog yazılarınızın ömrünü uzatır 
 • Marka bilinirliğinizi ve itibarınızı artırır 
 • Çevrimiçi görünürlüğünüzü ve trafiğinizi iyileştirir 

Bu nedenle, sosyal medyanın SEO’nuz üzerinde dolaylı bir etkisi vardır. Sosyal medyanızı bu bağlantıyı besleyecek şekilde desteklemek için başlayın: 

 • Sosyal medya profilinizi optimize etme: Sayfa adınız ve profilinize bazı anahtar kelimeler ekleyin. Bu, kullanıcıların markanızı ve içeriğinizi bulmasını kolaylaştırabilir. Ayrıca, sitenizin web adresinin biyografinizde ve her kanalınızın “Hakkında” bölümlerinde olduğundan emin olun, böylece müşteriler sizinle ilgili daha fazla bilgi edinebilir ve sitenize güvenilir geri bağlantılar kurabilir.
 • Blog içeriğinizi paylaşma (ve yeniden paylaşma): Sosyal medya, eski içeriği yeniden canlandırmanın veya yeni optimize edilmiş içeriği paylaşmanın mükemmel bir yoludur. Daha önce belirtildiği gibi, kanallarında 15 yeni içerik oluşturan ve tutarlı bir şekilde paylaşan siteler, her ay ortalama 1.200 yeni potansiyel müşteri kazanır.
 • İçeriğinizi paylaşılabilir olacak şekilde tasarlama: İnsanların% 41’i bir blog gönderisinin başarısını, kaç kez paylaşıldığına göre ölçüyor. Daha yüksek pay sayıları, alan adı otoritenizi artırır ve arama motoru sıralamalarınızı yükseltir. Kullanıcıların gönderilerinizi takipçileriyle hızlı bir şekilde paylaşmasına olanak tanıyan sosyal medya eklentileri yükleyerek içeriğinizi takipçilerinizin paylaşmasını kolaylaştırın. Paylaşımı ne kadar kolay hale getirirseniz, kullanıcıların takip etme olasılığı o kadar artar.

5. Sitenizi Temizleyin

Gerçekçi olalım, insanlar sığ yaratıklardır. Dağınık, çekici olmayan, yavaş bir site gördüklerinde hemen kaçmak isteyeceklerdir. Ve siz farkına varmadan hemen çıkma oranlarınız fırlayacak ve trafik oranlarınız düşecek. 

İşte böyle bir felaketten kaçınmak  için

 • Mobil uyumlu olduğundan emin olun: Böylece, gezinmesi kolay, temiz ve güzel bir web siteniz olur. Harika! Ama mobilde nasıl görünüyor? Siteniz mobil için uyarlanmamışsa, dünya çapındaki web sitesi trafiğinin %52,5’ini ve çok sayıda potansiyel müşteriyi kaçırıyorsunuz demektir . Hızla gelişen dijital dünyamız daha çok mobil cihazlara dayandığından, bu değişikliklere ayak uydurmak çok önemlidir.
 • İyi bir yapı oluşturun: Sitenizde gezinmek kolaysa, kullanıcıları doğru yerlere yönlendiriyorsa, olumlu bir kullanıcı deneyimi yaratıyorsunuz demektir. Ve mükemmel bir deneyim arama motorlarına çekici geliyor. Google’ın algoritması, sitenizi sıralamak için arama yapanları arar. Yüksek tıklama oranı ve bekleme süresi, SERP’de iyi bir sıralama elde etmenize yardımcı olacaktır. Bu nedenle, gezinmenizin sorunsuz olduğundan emin olmak için bir site denetimi yapın.
 • Site hızını artırın: Yavaş bir site sinir bozucudur : Kullanıcıların %40’ı “yüklenmesi üç saniyeden uzun süren” bir siteden ayrılır. Bu nedenle, gezinmesi kolay ve estetik açıdan hoş olmasının yanı sıra sitenizin hızlı olduğundan emin olun.

6. Yüksek Kaliteli Bağlantılar Oluşturun

Bağlantılar olmadan web nasıl olurdu? Bağlantılar, markanızın bilinirliğini yaymada ve sitenizin otoritesini artırmada önemli bir rol oynar. Söz değil, dönüşüm oranı optimizasyonu söz konusu olduğunda çok önemlidirler – dönüşümleri teşvik eden yerinde deneyimler yaratmak.

 • Dahili bağlantılar: Uygun bir içerik kataloğu oluşturduktan sonra, bloglarınızı web sitenizdeki alakalı içeriğe bağlayabilir veya bunun tersini yapabilirsiniz. Bu, site içi deneyimi sorunsuz ve sorunsuz hale getirmeye yardımcı olacak ve ziyaretçilerinizi, yapmalarını istediğiniz işlemleri yapmaya teşvik edecektir. 
 • Geri Bağlantılar: Müşterilerinizden, üyelerinizden ve ortaklarınızdan sitenize bağlantı vermelerini isteyin. Bu geri bağlantılar veya gelen bağlantılar diğer güvenilir sitelerden geldiğinde siteniz daha yetkili hale gelir. Ve ne kadar fazla yetkiye sahip olursanız, arama motorlarının web sitenizi o kadar çok incelemeye başlaması olasıdır. 

7. Okuyucularınız İçin Optimize Edin—Arama Motorları İçin Değil

Alıcı kişiliğinizi anlamanız gerekir. En iyi potansiyel müşterilerinizin bazı özellikleri nelerdir? Hedef kitlenize değer sağlayan eğitici içerikler oluşturarak SEO’nuzu, trafik oranlarınızı ve olası satışlarınızı doğal olarak iyileştireceksiniz. 

Tek başına arama motorları için optimizasyon yapmak anlamsızdır. Anahtar kelimelerle ve doğal olmayan dille doldurulmuş, kitlenizin kafasını kaşıyacak içeriğe sahip olacaksınız. Bu nedenle, sitenizde ve markanızda her değişiklik yaptığınızda, müşterilerinizi tekrar düşünün. Bu güncellemeler onlar için değerli olacak mı? 

Bunu oyla post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir