SEO’nun hedef kitlenizi hedeflediği ve satışlarınızı ciddi şekilde artırmaya yardımcı olduğu için işiniz için pazarlık konusu olmadığının artık açıklığa kavuşturulması gerekir .

Peki başarılı bir SEO dijital pazarlama stratejisini nasıl yaratırsınız ? İşte başlamanıza yardımcı olacak 1 3 dijital pazarlama ipucu . 

Ama önce… 13 çok gizli ipucumuza izin vermeden önce bir dijital pazarlama stratejisinin ne olduğunu bilmeniz gerekir .

Dijital Pazarlama Stratejisi Nedir?

İyi bir plan, kapsamlı, veriye dayalı bir dijital pazarlama stratejisini içerir ve şunları sağlar:

 • İşletmenizin pazarlama hedeflerini belirtir
 • Bir uygulama takvimi oluşturur 
 • Hangi dijital kanalların kullanılacağını belirler
 • Kısa ve uzun vadeli yaklaşımların doğru karışımını kullanır
 • Farklı ortamlardan yararlanır
 • Gerçekçi bir bütçeye bağlı kalır
 • Acil durum planı içerir

Dijital pazarlama alanında acemi iseniz, Dijital Pazarlamada Kolaylık: Mutlak Yeni Başlayanlar için Stratejilerin Kontrol Listesi makalemize bakın . İçinde, bunalmış hissetmeden başlamak için bilmeniz gereken her şeyi ele alıyoruz. 

Etkili Bir Dijital Pazarlama Stratejisi için 13 İpucu

Artık en etkili şekilde strateji belirlemenize yardımcı olacak en iyi 13 dijital pazarlama ipucumuza erişim izniniz var.

1. Bir Google Benim İşletmem Girişi Oluşturun

İnsanlar “yakınımdaki [boş]” genel arama sorgusunu yaptıklarında, Google’daki konumların bir listesine veya harita görünümüne gönderilirler. Ortaya çıkan sonuçlar, E gezegenindeki her işletmenin kullanması gereken bir araç olan Google Benim İşletmem listeleridir. 

Yalnızca işletmenizin bulunmasını kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda aşağıdakiler gibi bilgiler sunarak müşterileri bilgilendirmenin bir yoludur:

 • İş vakitleri
 • İletişim bilgileri
 • Mağazanızın resimleri
 • Sosyal medyaya veya bir web sitesine bağlantılar
 • Musteri degerlendirmeleri

Nasıl

Google My Business’ınızı optimize etmek, herhangi bir işletmenin, özellikle de franchise’ların hayatta kalması için çok önemlidir . İlk adımınız, halihazırda bir girişinizin olup olmadığını kontrol etmek olmalıdır. Birkaç yıldır var olan işletmelerin Google’da zaten genel bir girişi vardır, bu nedenle bunu kendinize ait olarak talep etmeniz yeterlidir. 

Hak talebinde bulunduktan sonra, mümkün olduğunca fazla ayrıntı ve bilgi girin. Bu, müşterilerinize ilk izleniminiz olacak – işinizin büyüklüğü hakkında yoruma açık hiçbir şey bırakmak istemezsiniz .

2. Yerel SEO‘yu Uygulayın

Artık Google My Business ile çevrimiçi bir varlığınız olduğuna göre, onu yerel SEO için optimize etme zamanı. Gerçek bir varlığınız varsa, potansiyel müşterileri fiziksel konumunuza çekmelisiniz .

Nasıl

Sektörünüzdeki bir şirketin ne tür kelimeleri ve kelime öbeklerini hedeflemesi gerektiğini öğrenmek için anahtar kelime araştırmasıyla başlayın. Ayrıca, konumunuzla ilgili bazı anahtar kelimeler eklemeniz gerekecek. Örneğin, Alabama , Birmingham’da bir oto tamir bayisiyseniz, “Alabama’da otomobil mağazası” ifadesini veya başka bir türevini kullanmak isteyebilirsiniz.

Yerel SEO’nun bir diğer önemli kısmı da iletişim bilgilerinizin web sitenizde bulunmasıdır. Artık kimse sarı sayfaları kullanmıyor – bir arama motorunu kullanarak işletmenize nasıl ulaşacağınızı ve işletmenizle nasıl iletişim kuracağınızı bulmayı bekliyorlar. Bu nedenle şirketinizin adını, telefon numaranızı ve mağazanızın bulunduğu yerin adresini sitenizde kolayca bulunabildiğinizden emin olun.

3. Benzersiz ve Faydalı İçerik Oluşturun

İçerik pazarlaması , marka otoritesi ve güvenilirliği oluşturmak için inanılmaz derecede faydalı bir araçtır. İster bir blog ister bir video koleksiyonu olsun, bu içerik müşterilerinize başka hiçbir yerde bulamayacakları bir şey sunmalıdır. O kadar değerli olmasını istiyorsunuz ki, rakiplerinizin sunduğu ürünler/hizmetler için potansiyel müşteriler size gelecek. 

Nasıl

İçerik, hedef kitleye göre uyarlanmalı , ancak markanın sesinden sapmamalıdır. Bu, korunması zor bir dengedir, ancak yapılabilir. 

İnsanların sektörünüz hakkında sorduğu soruları düşünün . Belki bu soruları yanıtlamak için oluşturabileceğiniz bir nasıl yapılır kılavuzu veya bilgilendirici bir makale vardır. Ayrıca, bu içerik SEO’nuza yardımcı olur ve anahtar kelime listenizi kapsamlı kelimeler ve kelime öbekleriyle genişletmenize olanak tanır.

4. Sosyal Medyada Aktif Olun

Dünya nüfusunun neredeyse yarısı sosyal medyayı kullanıyor, bu da neden bu kadar çok işletmenin pazarlama için kullandığını açıkça ortaya koyuyor. Her gün telefonlarını kontrol eden bu kadar çok insanla, reklamınızla karşılaşmaları kaçınılmazdır. 

Nasıl

Peki bir dijital pazarlama kampanyasında sosyal medya pazarlamasını nasıl kullanırsınız ? Başlangıç ​​olarak, markanızla ilgili konuşmaları izleyin ve müşterilerinizle etkileşime geçin. Sosyal medya aynı zamanda işletmenizi yüksek kaliteli görsellerle tanıtabileceğiniz bir platformdur. Ve web sitenizde iletişim bilgilerinin önemli olduğu gibi, sosyal medya sayfalarınıza eklemek de aynı derecede önemlidir. Kimsenin kaybolmaması için işletmelerinizin tüm bilgilerini güncelleyin .

Ayrıca, özel fırsatları vurgulamak ve topluluktaki insanlarla bağlantı kurmak için kullanabileceğiniz belirli bir konuma ayrılmış bir hesap da oluşturabilirsiniz .

5. E-posta Pazarlama Yoluyla Müşterileri Bilgilendirin

E-posta denenmiş ve doğrudur ve en eski ancak en güvenilir iletişim ağlarından biridir. Hayır, insanlar bir işletmeden gelen e-postaların hepsinin spam olduğunu düşünmez . Aslında, e-postalar, bir pazarlama kampanyasında ortalama %3800’lük bir YG’ye sahip önemli getiriler sağlar .

Nasıl

E-posta, müşterilerle gerçekten kişisel bir bağlantı kurmak için mükemmel bir yerdir. Bir pazarlama otomasyon platformu ile kolayca bir e-posta pazarlama kampanyası oluşturabilirsiniz. Örneğin, alıcının adını girerek onlara özel fırsatlar sunabilir, yaklaşan indirimler hakkında bilgi verebilir ve indirim kodları verebilirsiniz. E-posta pazarlaması ayrıca, e-postaları kimin açtığını ve hangi içerik biçimlerinin bir müşteriyi belirli bir eylemde bulunmaya zorladığını görmek için analitik toplamak için harika bir yoldur.

6. Çevrimiçi İtibarı Yönetin

Herkes anonim görüşlerini çevrimiçi olarak dile getirebildiği için, çevrimiçi itibarınızı yönetmek zorlaşabilir. İnsanların çevrimiçi ortamda işletmeniz hakkında söylediklerini kontrol edemezsiniz, ancak nasıl yanıt vereceğinizi kontrol edebilirsiniz. Bu, özellikle franchise’lar için geçerlidir, çünkü bir lokasyon başka bir lokasyondaki franchise ile karşılaştırılabilir.

Nasıl

İyi bir itibar yönetimi planı , franchise hakkında ne söylendiğini bilmek için Google ve Yelp gibi inceleme sitelerine keskin bir şekilde odaklanacaktır . Her incelemeye, özellikle de olumsuz olanlara yanıt vermeye çalışmalısınız. Onların sorunlarına bir çözüm bulmaya çalışın. İyi bir inceleme puanı arama sıralaması amaçları için çok yararlı olduğundan, kullanıcıları bu sitelerde işletmenizi incelemeye teşvik etmek de iyi bir uygulamadır .

7. Marka Tutarlı Bir Web Sitesi ve Sosyal Medya Varlığı Oluşturun

Markayı eşleştirmek şirketinizin çıkarınadır. Kaynaklarınız varsa bu harika bir seçenektir. Web siteniz, tanıtım reklamları veya şirketinizi görsel olarak temsil eden herhangi bir şey söz konusu olduğunda, marka bilinci oluşturmayı tutarlı tuttuğunuzdan emin olmalısınız. Web siteniz şirketin kişiliğiyle uyuşmuyorsa, site ziyaretçilerinizin kafasını karıştırabilir ve ideal olmayan bir kullanıcı deneyimi sunabilir.

Nasıl

Pazarlama materyalleri oluştururken, kullanmanız için sahip oldukları varlıkları şirketle kontrol ettiğinizden emin olun. Genellikle size logo dosyalarını, onaylanmış renk şemalarını ve genel marka yönergelerini gönderirler.

8. Web Sitenizi Mobil Uyumlu Hale Getirin

İnternet kullanıcılarının yarısından fazlasını yabancılaştırmak istemiyorsanız, mobil için optimize etmelisiniz. Mobil kullanıcılar, yaklaşık %50’ye yakın bir oranda web trafiğinin büyük bir bölümünü oluşturuyor . Bu nedenle, bir şirketin dijital varlığı, bir akıllı telefonda masaüstünde olduğu kadar etkileyici olmalıdır. Bu genellikle gözden kaçar ve bir bilgisayarda harika çalışan bir web sitesi akıllı telefonda büyük bir karmaşa olabilir. 

Nasıl

Çoğu web barındırma yazılımı, bir web sitesinin mobil cihazlarda nasıl göründüğünü görme seçeneğine sahip olacaktır. Buradan, tasarımını masaüstünde korurken web sitesinin mobil görünümünü iyileştirmek için herhangi bir değişiklik yapabilirsiniz. Örneğin, yükleme süresini iyileştirmek için görüntü boyutunu küçültün. Ayrıca mümkünse bir mobil uygulama geliştirin ve kullanımını teşvik edin .

9. Farklı Lokasyonların Performansını Analiz Edin

Birden fazla lokasyona sahip bir franchise sahibiyseniz, vitrinlerin her birinin nasıl çalıştığını bilmek isteyeceksiniz . Şanslar, birkaç parlayan öğrenci ve ayrıca biraz çalışmaktan yararlanabilecek bir veya iki tane var.

Nasıl

Franchise pazarlaması , inceleme web sitelerindeki yerleri karşılaştırarak ve gelirlerini analiz ederek başlar . Bu, iyileştirmenin yollarını belirlemenizi sağlar. Örneğin, zor durumda olan bir yere daha fazla dikkat çekmek için pazarlama çabalarını artırmaya karar verebilirsiniz. Bu bir itibar sorunuysa, sorunu bulmak için olumsuz eleştirilere katılın. Daha sadık bir çalışanı ihtiyacı olan yere transfer etmeyi bile düşünebilirsiniz.

10. PPC ile Süsleyin

Organik erişimi ve trafiği iyileştirmek için tüm çaba sarf edildikten sonra, sonuçlarınızı ücretli arama ile artırmaya başlamanın zamanı geldi. Bu yöntemler, arama motorlarının web sitenizi yanında “reklam” etiketiyle sonuçların en üstüne koyduğu  bir seçenek olan PPC veya tıklama başına ödemeyi içerir .

Bu araç, geleneksel SEO uygulamalarının yerini almak için kullanılmamalıdır. Organik arama, dijital pazarlama stratejinizin temel taşı olmalı ve mümkün olan en fazla sonucu elde etmek için ücretli arama en üstte yer almalıdır. 

Nasıl

Bir PPC kampanyası hazırlarken, nerede reklam vermek istediğinize ve hangi anahtar kelimeleri hedeflemeyi planladığınıza karar vermeniz gerekir. Bu şekilde , reklamınız uygun bir arama sorgusu için açılır. Bir fiyat noktasına veya tıklama başına maliyetine karar vereceksiniz ve ardından reklamın sihrini göstermesine izin vereceksiniz. 

Reklamın performansını uygun gördüğünüz şekilde iyileştirmek için gerekli düzeltmeleri yapabilirsiniz. Sonuca bağlanan açılış sayfasını optimize etmek akıllıcadır, böylece müşteriler her zaman aradıklarını bulurlar.

11. Güven ve Güvenilirlik Oluşturun

Ajansımız güven, kaliteli ilişkiler ve uzun vadeli sonuçlar üzerine inşa edilmiştir. Güven ve güvenilirlik yalnızca bir ekibi veya şirketi tanımlayan kelimeler değildir; dijital pazarlama kampanyanızda sahip olmanız gereken tutum ve yaklaşımı yansıtırlar. 

Doğru bakış açısıyla site ziyaretçileriniz, potansiyel müşterileriniz ve müşterileriniz için güvenilir ve inandırıcı özellikler oluşturabilirsiniz. 

Nasıl

 • Eğitici ve değer sağlayan ilgi çekici ve derinlemesine içerik (blog gönderileri, videolar, infografikler vb.). 
 • İşletmenizin güvenilir bir kaynak ve hizmet olarak öne çıkmasına yardımcı olmak için SEO’yu kullanmak .
 • Sosyal medyada gönderi paylaşarak, çevrimiçi incelemelere yanıt vererek veya eğlenceli ve etkileşimli bir web sitesi oluşturarak hedef kitlenizle tutarlı bir şekilde iletişim kurun.

12. Uzun Vadeli Taahhütlere Yatırım Yapın

Önemli sonuçlar elde etmek için tutarlı, günlük çaba ve saygın bir dijital pazarlama ajansı gerekir. Düşünülecek ve beyin fırtınası yapılacak çok şey var. Ancak zaman ve çaba harcayarak, dijital pazarlamanın uzun vadeli faydalarını yolun sonunda elde edebilirsiniz. 

Nasıl

Uzun vadeli bir taahhüt şunları içerir:

 • Araştırma: Herhangi bir şey yapmadan önce potansiyel müşterilerinizi ve rakiplerinizi tanımanız gerekir. Müşterileriniz özellikle Google’da ne arıyor , nasıl konuşuyor/iletişim kuruyor ve işletmelerle etkileşim kurmak için ne tür sosyal medya platformları (Facebook, Linked I n, Google My Business vb.) kullanıyorlar? Rakipleriniz ne tür çevrimiçi anahtar kelimeler hedefliyor, şu anda ne tür içeriğe sahipler ve şu anda SERP’de nerede sıralanıyorlar?
 • Sitenizi/içeriğinizi oluşturma veya güncelleme: Araştırma ve site denetim sonuçlarına dayanarak, çevrimiçi ortamda daha görünür olmanıza ve rakiplerinizi geride bırakmanıza yardımcı olmak için sitenizde gerekli ayarlamaları yapmalısınız . Potansiyel müşterilerinizi hedeflemek ve onları müşteri olmaya teşvik etmek için yeni içerik oluşturun. Amaç, müşterilerinizle hizmetlerinize güvenmelerine ve onlarla etkileşim kurmalarına yardımcı olacak şekilde konuşmaktır.
 • Deneme yanılma: Pazarlama stratejinize dahil ettiğiniz her şey planladığınız gibi gitmeyecektir; bazıları çalışacak, bazıları çalışmayacak. Anahtar, kampanyanızı iyileştirmek ve devam etmek için bu geri bildirimi kullanmaktır. Başarı, başarısızlık ve ısrarla olur; sadece öğrenmeye ve gelişmeye devam edin .
 • Veri toplama : Burada, Big Leap’te hepimiz veriye dayalı kararlar vermek üzereyiz. Web sitesi trafiği, yatırım getirisi ve dönüşümler gibi verileri izlemiyorsanız, neyin işe yarayıp neyin yaramadığını nasıl bileceksiniz? Tutarlı sonuçlar elde etmek için, verileri sizi doğru yönü gösterecek bir pusula olarak kullanmanız gerekir. 

13. Ekonomiyi Yakından Takip Edin

COVID-19 gibi önemli olaylar, ekonomimizin ne kadar hızlı değişebileceğini gösterdi. Bunun gibi yaklaşan ve beklenmedik engellere hazırlıklı olmak çok önemlidir. Ne olursa olsun, internet her zaman orada olacak; her zaman herkesin bilgi kaynağı ve ihtiyaç duyduğu kaliteli hizmetleri keşfetmenin kapısı olacaktır. 

Bu nedenle, dijital pazarlama, gelişen ekonomide hayatta kalmak ve hatta gelişmek için önemli bir rol oynamaktadır. İnsanlar artık TV ve radyo reklamlarına güvenmiyor; bunlar, işletmeleri dezavantajlı duruma sokacak pahalı mesajlaşma biçimleridir. İnsanlar artık bilgi arayan hevesli katılımcılar/tüketiciler. 

Nasıl

Sizin gibi işlerin şunlara odaklanması gerekir:

 • Çevrimiçi ortamda görünür ve güncel kalmak : Mevcut çevrimiçi olmak, markanızı güçlendirmeye ve beklenmedik durumlara karşı geçerli olacak güvenilirlik sağlamaya gerçekten yardımcı olabilir.
 • En son endüstri/ticaret trendlerinden haberdar olmak : Müşterilerinizin takip ettiği trendler/kalıplar ile uyumlu kalın. İnternet ve dijital ekonomi hızla gelişiyor; En yeni iş modellerinden haberdar olmak ve sektörünüzde itici güç olmaya devam etmek için ihtiyaç duyduğunuz yardımı almanız önemlidir. 
Bunu oyla post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir