Arama motoru optimizasyonu (SEO), muhtemelen pazarlama bütçenizi harcayabileceğiniz en iyi şeydir. Ve bunu sadece dijital pazarlama ajansı olduğumuz için söylemiyoruz. Sadece gerçekler. 

Örneğin, arama motorlarındaki ilk sayfa sonuçları, ücretli reklamlardan olmayan trafiğin %91,5’ini oluşturur . Veya tüm web trafiğinin %51’inin bir arama motorunda bir şey arayan kişilerden geldiğini düşünün. Bu, SEO’yu kendi yararınıza kullanmak, çevrimiçi insanların çoğuna ulaşmanın en kolay yolu olduğu anlamına gelir.

#1 İşletmenizin Bulunmasını Kolaylaştırıyor

SEO’nun amacı, web sayfanızı Google’da veya başka bir arama motorunda arama sonuçlarının ilk sayfasının en üstüne çıkarmaktır. Bu şekilde, insanlar arama motorlarına sağladığınız bir ürün veya hizmet hakkında soru sorduğunda, gözleri anında web sitenize çekilecektir. 

Bunu, ortak bir arama sorgusuyla ilişkili belirli anahtar kelimeleri hedefleyerek yapabilirsiniz. Örneğin, bir doğaz gaz tamiratı yapan bir şirketiniz varsa ve insanlar genellikle “Şişli Doğal Gaz Tamiri ” için arama yapıyorsa, web sayfanıza benzer ifadeleri (“Şişli Doğal Gaz Tamiri ..”) dahil etmek istersiniz. Ne kadar çok arama sorgusu için sıralamaya başlarsanız, işletmenizi o kadar çok kişi görür.

#2 Satışları Artırır

Evet, doğru okudunuz. SEO aslında satışları artırabilir. Aslında, pazarlamacıların %70’i SEO’nun satışları artırmada ücretli reklamlardan daha etkili olduğunu söylüyor, ancak sizin için biraz çalışma gerekiyor. İyi bir SEO stratejisi, dönüşüm sağlama olasılığı daha yüksek olan yeni potansiyel müşterileri çekecektir, ancak tam olarak nasıl gidiyorsunuz? Bütünsel bir SEO pazarlama stratejisinin işe yaradığı yer burasıdır . İpucu: yardımcı olabiliriz!

 

#3 Kullanıcı Deneyimini İyileştirir

Google’ın web sayfanızı sıralamasının bir yolu, onun kullanıcı veya iş yapmak istediğiniz kişi için ne kadar yararlı ve alakalı olduğunu belirlemektir. Bu nedenle, web sitenizde gezinmek kolay değilse, çok üst sıralarda yer almazsınız. Web sitenizin düzenli ve basit olduğundan emin olmak, sıralamanızı iyileştirmenin harika bir yoludur.

Aynı şekilde, kullanıcılar da aradıkları bilgiye çabucak ulaşmak isterler, bu yüzden cevabı yüzlerce gereksiz kelime ve sayfanın altına gömmek onları korkutmanın kesin bir yoludur. Bu nedenle, müşterilerinizin sorularını web sayfanızın ilk paragrafında yanıtlamak iyi bir SEO uygulamasıdır.

#4 Ölçülmesi Kolaydır

SEO ile ölçülebilir verileri bulmak kolaydır. Anahtar kelime sıralamaları, sayfa sıralamaları, trafik artışı ve dönüşümler gibi temel metrikleri ölçebilirsiniz. Arama motoru sıralamalarınızın ne kadar iyileştiğini takip etmek kolaydır. Örneğin, hızlı bir aramayla, dördüncü sayfadan birinci sayfanın en üstüne çıkıp çıkmadığınızı görebilirsiniz. 

#5 Marka Güvenilirliğini Artırır

İnsanlar, arama motorlarının onlara ne söylediğine güvenme eğilimindedir (daha iyi veya daha kötüsü için). Dolayısıyla, web siteniz Google’ın zirvesinde olduğunda, yalnızca Google’ın yetkili bir kaynak olarak size güvendiğini göstermekle kalmaz, aynı zamanda potansiyel müşterilerinize sektörde saygın bir işletme olduğunuzu da söylersiniz.

Ancak yalnızca anahtar kelimelerle güven kazanamazsınız. Bu anahtar kelimelerle örülen ve okuyucuya değer sağlayan kaliteli içerikler oluşturmanız gerekiyor. Ve müşterileriniz bir gecede size güvenmeye başlamayacaktır;

#6 Ücretli Reklam Gerektirmez

Şimdi burada bazı insanların kafası karışabilir. Ücretli arama, web sitenizi bir arama sonuçları sayfasının en üstüne çıkarmak için belirli bir ücret ödediğiniz zamandır. Bunun tıklama çekmede ne kadar başarılı olduğuna bağlı olarak, oldukça pahalı olabilir. 

SEO farklıdır . Aslında, SEO, ücretli aramaya göre daha yüksek bir yatırım getirisi (ROI) üretirken çok daha ucuzdur. Daha az para için daha fazla patlama alıyorsunuz.

SEO, YouTube reklamları veya sosyal medya reklamları gibi ücretli reklamların yardımıyla geliştirilebilir, ancak sonuçları görmeniz gerekmez. Yalnızca SEO ile pazarınızda güçlü bir yer edinebilirsiniz.

#7 Potansiyel Müşterileri Artırır

Google’da ilk seçenek olduğunuzda, hızla pazar payı kazanırsınız. Bunun nedeni , insanların %75’inin sonuçların ilk sayfasının ötesine bakmamasıdır. Müşterileriniz söz konusu olduğunda, bu diğer web siteleri ve şirketler mevcut bile değil. İlk sayfa sıralamanız birçok olası satışta yükselecektir.

#8 Uzun Vadeli Pazarlama Stratejinize Yardımcı Olur

Sonuçları görmek, herhangi bir pazarlama çabası için açıkça önemlidir. İyi uygulanmış bir SEO stratejisinden etkileyici sonuçlar görmeyi bekleyebilirsiniz, ancak bu zaman alacaktır. Tam olarak altı ila 12 ay gibi bir şey. Ama bu kötü bir şey olmaktan çok uzak. Topun yuvarlanması birkaç ay sürdüğü gibi, bu sonuçların ortadan kalkması da birkaç yıl alır. Bu nedenle, sürekli hareket halinde olan bir SEO stratejisi, gelecek yıllarda harika sonuçlar görecektir.

#9 Daha Fazla Sosyal Medya Takipçisi Çekiyor

Ziyaretçileriniz web sitenizi araştırırken, genellikle sosyal medya sayfalarınızın bağlantılarına tıklar ve sizi takip ederler. Bu nedenle, sosyal medya kanallarınızı güncel tutmanız ve web sitenizde bunlara bir bağlantı sağlamanız zorunludur. Aslında, pazarlamacıların %91’inden fazlası sosyal medya profillerini SEO için zaten optimize ediyor. SEO’nuzu iyi yaparsanız, web siteniz binlerce kişiye ulaşabilir, yani binlerce yeni sosyal medya takipçisi de olabilir.

#10 Sizi Rekabette Önde Tutar

Günümüzde birçok şirket pazarlama stratejilerinde SEO kullanıyor. Eğer kullanmıyorsanız, onların komuta çevrimiçi varlığı tarafından ezilmeniz muhtemeldir. Yani rekabetinizi yenemiyorsanız, onlara katılın!

SEO aynı zamanda küçük işletmelerin daha büyük şirketlerle rekabet etmesi için harika bir yoldur. Küçük işletme, ücretli reklamlar için kaynaklara sahip olmayabilir, ancak olası satış yaratmalarında bir fark yaratmak için bazı temel SEO’ya yatırım yapabilirler.

#11 Uygun Maliyetlidir

SEO, özellikle ücretli arama ile karşılaştırıldığında inanılmaz derecede uygun maliyetlidir. Ücretli arama, daha fazla görüntüleme elde etmenin kısayoludur, ancak her görüntüleme size mal olacaktır. SEO ile, işi ve parayı erken yatırır ve çabalarınızdan elde edilen yatırım getirisini yavaş yavaş görürsünüz. Ve bir kez üst sıralarda yer almaya başladığınızda, sayfalarınızı kimsenin görmesi için ödeme yapmanız gerekmeyecek, sadece kendiliğinden gelecekler.

SEO’nun ücretli reklamcılıktan daha iyi olduğunu kanıtlayan başka bir nokta .

#12 Marka Bilinirliğini Artırır

Çevrimiçi ortamda bulunmanız kolaylaştıkça, insanlar markanızdan daha fazla haberdar olur. Bu, müşterileriniz için önemli bir adımdır, çünkü markanızı aradıkları belirli bir ürünle ilişkilendirmeye başlayacaklardır. Web sitesine ilk geldiklerinde satın almaya hazır değillerse, dernek geri gelme şanslarını artırır.

#13 Müşterileriniz Hakkında İçgörü Sağlar

Google ve diğer arama motorlarında SEO ile birlikte gelen analizler ile müşterileriniz hakkında aslında çok şey öğrenebilirsiniz. Nerede olduklarını, web sitenizi nasıl bulduklarını, web sitesinde ne kadar kaldıklarını, web sitenize geldiklerinde ne aradıklarını ve bir dizi başka metriği öğrenebilirsiniz. Bu bilgilerle, bu ziyaretçilerin daha fazlasının geldiği kanallara odaklanmak için SEO ve pazarlama stratejilerinizi değiştirebilirsiniz.

#14 Yerel Müşterileri Çekiyor

Yerel SEO’yu kullanmak veya hizmet verdiğiniz alanın adını web sayfanıza eklemek (örneğin, “Büyük Şikago bölgesi”) müşterilerin sizi daha kolay bulmasına yardımcı olabilir. Arama yapanların çoğu, tam olarak %92’si , yerel arama sonuçlarının ilk sayfasında işletmeleri seçecektir. Bu, özellikle yalnızca bir veya birkaç konumu olan küçük ve orta ölçekli işletmeler için kullanışlıdır. Yerel SEO, daha büyük şirketleri yenmelerine ve coğrafi konumlarında müşteri kazanmalarına yardımcı olur.

#15 Yüksek Kaliteli Trafiği Hedefler

İnsanlar bir arama motorunda bir ürün aradığında, bu muhtemelen zaten belli bir ilgi düzeyine sahip oldukları anlamına gelir. Bu arada, bir sosyal medya sitesindeki bir reklam, ilgilenen kişileri mutlaka hedeflemeyebilir. SEO, insanların ürününüzü piyasada olduklarında görmelerini sağlar.

#16 İyi Bir Halkla İlişkilerdir

SEO tamamen tanıtımla ilgilidir. Arama motorlarında üst sıralarda yer almak için kaliteli geri bağlantılar kullanmanız ve web sitenize harici web sitelerinin bağlantı vermesi gerekir. Bunu yapmanın tek yolu, iyi bir tanıtım yapmak ve web sitenizin bağlantı vermeye değer bir kaynak olduğunu kanıtlamaktır. Ayrıca, diğer web siteleri sizi tanımaya başladığında, müşterilerin de size güvenmesi daha kolay olacaktır.

#17 Web Sitenizin Daha Hızlı Yüklenmesini Sağlar

Sitenizin yüklenmesi üç saniyeden uzun sürüyor mu? Eğer öyleyse, ziyaretçilerin yaklaşık %40’ı sizin ne hakkında olduğunuzu görmeden ayrılıyor olabilir. 

Yükleme süresi, SEO sıralamasında genellikle gözden kaçan bir faktördür. Arama motorları, müşterileri için en iyi kullanıcı deneyimini sağlamaya çalışıyor ve yavaş bir web sitesi, şüphelenmeyen bir müşteriyi hayal kırıklığına uğratıyor. Müşterileriniz bilgi istiyor ve bunu hızlı istiyorlar. Onları bekletirseniz, başka bir yere bakarlar. Web sitenizi artan hız için optimize etmek , dönüşüm oranlarınızı artırır .

#18 Mobil Kullanıcı Dostu

Arama motorları da sıralamaları için mobil kullanıcıları dikkate alır. Bu , web trafiğinin %50’sinin mobil cihazlardan geldiği düşünüldüğünde mantıklıdır . Ve birçok web barındırıcısı, web sitenizi mobil kullanıcılar için otomatik olarak yeniden biçimlendirebilirken, bazı resimler ve metinler beğeninize göre biçimlendirilmeyebilir. Bu nedenle, web sitenizin telefonunuzda gezinmenin hala kolay olduğundan emin olun.

#19 Spesifiklere Odaklanır

SEO, belirli anahtar kelimeleri hedeflemenize izin verdiğinden, hedef kitlenize ulaşmak için kullanmak istediğiniz konulara odaklanabilirsiniz. Bu, bir çevreyi, müşterinin karşılaştığı bir sorunu ve bu sorunlara çözüm sağlayan ürünleri içerebilir. 

Web sitelerinizin çok genel olmasını istemezsiniz. Aksi takdirde okuyucular aradıkları bilgiyi bulduklarını düşünmezler. Konuyla ilgili güvenilirliğinizi ve uzmanlığınızı gösterecek kadar spesifik olmak istiyorsunuz.

#20 Gereksiz Pazarlama Taktiklerini Ortadan Kaldırır

SEO’dan gelen dijital farkındalıkla, muhtemelen diğer farkındalık kampanyalarını bütçeden kesebilirsiniz. Dinlenme merkezindeki el ilanları ve posterler gibi şeyler birkaç göz küresi çekebilir, ancak yalnızca arıyorlarsa. SEO, müşteri aradığında işletmenizi ilgi odağı haline getirir. 

Dijital Pazarlama Ajansı Gregousa ile yolcuğuna Çıkın 

20 neden sizin için yeterli mi? Devam edebiliriz, ama şimdiye kadar tatmin olmanız gerektiğini düşünüyoruz.

Bunu oyla post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir