Geçmişte birçok kişi, Google’ın sosyal platform aracılığıyla yayınlanan resimleri veya videoları çoğunlukla java olduğu için dizine eklemenin veya taramanın bir yolu olmaması nedeniyle, Instagram’ın SEO için önemli bir sıralama faktörü olmadığını söylerdi. Ancak, ALT metnine izin veren son algoritma güncellemesi ile işler değişiyor gibi görünüyor.

ALT Metin Nedir? Wikipedia’ya göre : “Alt niteliği, HTML ve XHTML belgelerinde, uygulandığı öğe işlenemediğinde oluşturulacak alternatif metni (alt metin) belirtmek için kullanılan HTML niteliğidir.”

Bu Ne Anlama Geliyor?

Instagram Influencer olmakla ilgileniyor musunuz yoksa kendi Kişisel Markanız üzerinde mi çalışıyorsunuz? Yoksa işletmeniz Çevrimiçi İtibar Yönetimini geliştirmeye mi çalışıyor ? Arama motorları için kişisel veya ticari Instagram hesabınızı denetlemek ve optimize etmek, başlamak için harika bir yerdir.

Google, kullanıcı tarafından ALT metninde sağlanan erişilebilirlik bilgileri aracılığıyla Instagram resimlerinizi ve videolarınızı dizine ekleyebilir. Bu, anahtar kelimeler eklemek ve Instagram hesabınızı arama motorları için optimize etmek için yeni bir potansiyel fırsat olduğu anlamına gelir.

Bu blog yazısında, Google’ın SERP’lerinde organik sıralamanızı iyileştirmek için Instagram SEO Denetimini nasıl yapacağınızı öğreteceğim. Bu ipuçları size yalnızca görsel arama sonuçlarınızı nasıl iyileştireceğinizi değil, aynı zamanda SERP’lerde Instagram gönderilerinde organik olarak nasıl görüneceğinizi de öğretecek!

SEO için Hesabınızı Denetleme ve Optimize Etme

1. Herkese Açık Olduğundan Emin Olun

Herkese açık bir hesaba sahip olmak, en iyi optimizasyon uygulamasıdır çünkü bu, sayfanızın kullanıcılar tarafından bulunmasına ve daha iyi bir deneyim oluşturmasına olanak tanır.

2. Biyografinizi Optimize Edin

Biyografiniz, markanızın ne hakkında olduğunu veya kim olduğunuzu temsil etmeli ve birinin sizi neden takip etmek istediğini açıklamalıdır. En iyi optimizasyon uygulaması, profilinizde sürekli olarak kullandığınız 1 ila 2 alakalı anahtar kelime veya hashtag kullanmak olacaktır.

3. Resim Altyazılarına Başlık Etiketleri gibi davranın

Altyazılarınıza başlık etiketleri gibi davranın çünkü SERP’lerde görünebilirler. Optimize edilmiş bir başlık, alakalı anahtar kelimelerinizi içerir ve gönderinin ne hakkında olduğunu açıklar. Profesyonel İpucu: Önemli anahtar kelimeleri başlığın başına yerleştirin çünkü SERP’lerde görünüyorsa başlık kesilecektir.

4. ALT Metin Ekle

ALT metninin veya etiketinin, resmin veya videonun ne hakkında olduğunu açıkladığını unutmayın. Bunun amacı, erişilebilirlik için görüntüyü göremeyen ziyaretçiler için daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamaktır. Bu, görme engelli kullanıcılar veya yalnızca görüntünün yüklenemediği daha yavaş internet bağlantısına sahip kullanıcılar olabilir. ALT Metniniz, kullanıcıya görüntünün ne hakkında olduğunu söylemelidir. SEO amaçları için, kısa ve öz tutun, görüntüye alakalı anahtar kelimeler ekleyin ve anahtar kelime doldurmaktan kaçının.

5. Instagram Bağlantı Oluşturma

Instagram gönderilerinizin Google SERP’lerde görünmesini istiyorsanız, bağlantı oluşturma. Bu adım, SEO başarısı için çok önemlidir. Instagram platformu çoğunlukla JavaScript’e gömülü olduğundan, gönderilerin çoğu, yeterince optimize edilmedikçe ve bağlantılandırılmadıkça dizine eklenmez. Bunu yapmanın harika bir yolu, önce başlığınızın optimize edildiğinden emin olmak, ardından bir ALT etiketi eklemektir. Ardından bir Instagram gönderisine bağlantı oluşturabilirsiniz. Web siteniz, bloglarınız, makaleleriniz, Twitter veya Facebook gibi diğer kanallarınız ve platformlarınızdaki Instagram gönderilerine bağlantılar ekleyin. Bu tür bir bağlantı yoluyla, Instagram gönderileriniz artık Google’ın Arama Motoru Sonuçlarında görünmeye başlayacak. Bu yolu izleyerek Instagram gönderilerinize bir bağlantı bulabilirsiniz:

Gönderi > Gönderi Ayarları > Bağlantıyı Kopyala’yı seçin

6. Yerel Takiplerinizi Geliştirmek İçin Coğrafi Etiketleri Kullanın

Gönderilerinize konum ekleyin! Bu harika bir optimizasyon ipucudur çünkü bu, yakındaki kullanıcıların içeriğinizi keşfetmesine olanak tanır.

7. Hikayenizde Hashtag Kullanın

Sosyal Medya Danışmanı ve En Çok Satan Yazar Sweta Patel, hikayenizde hashtag’leri kullanmanızı önerir. “Hikayenizde hashtag kullanmak, erişiminizi artırmak için harika bir yol ve aynı zamanda yeterince kullanılmayan bir numara! Özellikle trend olan hashtag’lerdeki gönderilerin sayısı nedeniyle resimlerinizin normal beslemeye gömülmesi kolaydır. Hikayenize hashtag eklemek çok daha az rekabetçi ve keşfedilmek için harika bir yol.” – Sweta Speaks’ten Sweta Patel , Instagram: @SwetaSpeaks

8. Hikayenize Bağlantılar Ekleyin

Hikayenize bir şey gönderirken bağlantı ekleyin. Hikayenizdeki resmi temsil eden web sitenizdeki ilgili sayfaya geri bağlantı verin. Ancak bu, yalnızca bir işletme profiliniz ve ayrıca 10k+ takipçiniz varsa kullanılabilen bir özelliktir.

9. Doğru Yol 

Shopify’a göre , etkileşimler ve geri bildirim alma şansınızla ilgili bazı istatistikler şunlardır:

  • Takip: %14 geri takip
  • Takip + Beğen: %22 geri dönüş
  • Takip + Beğen + Yorum: %34 geri dönüş

10. Sosyal Profil Şeması Ekle

Profilinizi bir Google Bilgi paneline eklemek için web sitenizdeki şema işaretlemesini kullanın. Bu, Instagram profilinizi bazı SERP özelliklerinde gösterecektir. 

11. Verilerinizi İndirin

Yorumlarınız, beğenileriniz, takipçileriniz/takipleriniz, mesajlarınız, medyanız, resimleriniz vb. dahil olmak üzere Instagram’daki tüm verilerinizin Instagram’dan dışa aktarılmasını talep edebilirsiniz. Tek yapmanız gereken uygulamada şu yolu takip etmek:

Profil > Ayarlar > Gizlilik ve Güvenlik > Veri İndir

Verilerinizi indirdikten sonra, 48 saat içinde size bir JSON dosyası içeren bir dışa aktarma gönderecektir. Excel’de json dosyasının içeriğine erişebilirsiniz . Ardından, Excel’i kullanarak verilerinizi analiz edin. Yorumlarınız, altyazılarınız ve hashtag’leriniz işletmenizle alakalı anahtar kelimelerle optimize edilmiş mi? Marka imajınızı istediğiniz gibi yansıtıyorlar mı? İyileştirilmesi gereken alanları bulmak için bunu bir başlangıç ​​noktası olarak kullanın.

Şimdi Hazırsınız. Artık Profilinizi SEO için optimize etmeye hazırsınız!

Bunu oyla post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir