Google Sıralamanız Nedeniyle Düşüyor Olabilir….

1. Algoritma Güncellemeleri

Büyüyen acılar gerçektir. SEO‘nun en uzun fakat verimi en yüksek  pazarlama taktiği olmasının nedenlerinden biri, SEO ortamının sürekli değişmesidir. Google yıl boyunca birden fazla güncelleme yayınlarken, uyanık olmak önemlidir.

Bu Nasıl Düzeltilir

Bu değişikliklerle ilgili doğrudan ayrıntıları almanın bir yolu olmasa da,  arama sonuçlarındaki oynaklığı ölçen SEMrush Sensor , Mozcast ve  Algoroo gibi algoritma izleme araçlarından yararlanabilirsiniz.

Google’ın algoritmasında gerçekten güncellemeler olduğunu fark ederseniz, bu değişikliklerden en çok etkilenen siteleri analiz etmek iyi olur. Bu şekilde, kendi sitenize dahil etmeniz veya dahil etmemeniz gereken değişim türlerini ölçebilir ve kapsamlarını belirleyebilirsiniz.

2. Yönlendirme Hataları

Yeni bir site başlatıyorsanız veya yapısal güncellemeler ekliyorsanız, bu sırada uygun 301 yönlendirmelerini ayarladığınızdan ve/veya güncellediğinizden emin olmanız önemlidir. Aksi takdirde, güvenilirliğinizi kaybedebilir (kimse bozuk veya eski sayfalarla karşılaşmak istemez) ve google sıralamalarda bir düşüş görebilirsiniz.

Bu Nasıl Düzeltilir

Peki nasıl başlarsınız? Yeniden yönlendirme ayarlamak için bir. htaccess dosyası  veya WordPress kullanıyorsanız bir eklenti kullanabilirsiniz. Bunu ayarlarken XML site haritalarınızın, kurallı etiketlerinizin ve bağlantılarınızın da güncellendiğinden emin olun.

Sitenizdeki yeni/güncellenmiş öğeleri test etmenin, kullanıcılar için sorunsuz bir deneyim oluşturma ve arama motorlarının güvenini kazanma açısından çok önemli olduğunu unutmayalım. Screaming Frog , yönlendirmelerinizi test etmek için harika bir kaynaktır. Web sitenizi tarar veya toplu olarak bir URL listesi yükler.

3. Geri Bağlantı Eksikliği

SEO’nun önemli bir parçası olan güvenilir web sitelerinden gelen geri bağlantılar, sizin değerinizi ve otoritenizi artırır. Arama motorlarının sitenizin ve içeriğinizin kalitesini yorumlamasına ve kullanıcıların kendi ilgi alanlarına (sizinki!) uygun içeriği keşfetmelerine yardımcı olurlar. Rakipleriniz geri bağlantı kazanıyor ancak siz almıyorsanız, sizden daha üst sıralarda yer alabilir ve trafiğinizin bir kısmını alabilirler.

Bu Nasıl Düzeltilir

Geri bağlantı kazanmanın birkaç yolu vardır, örneğin:

  • Otorite sitelerine erişim sağlamak.  Değerli içerik taşıyan, iyi sıralanan ve ideal ortaklar oluşturacak siteler/işletmelerle ilişkiler kurun. Google sıralamanızı iyileştirebilmeniz için sayfanıza bağlantı vermelerini sağlayın.
  • Uzun biçimli içerik yazma. Brian Dean ve BuzzSumo, 912 milyon blog gönderisini inceleyerek, uzun biçimli içeriğin  kısa içeriğe göre yaklaşık %77,2 daha fazla bağlantı aldığını buldu . Bu nedenle, okuyuculara daha fazla değer sağlayacak ve işletmeleri sitelerinde bunları kaynak olarak kullanmaya teşvik edecek daha uzun, iyi organize edilmiş ve derinlemesine makaleler oluşturmaya odaklanın.

4. Manuel Cezalar

Ceza? Evet. Bu kelime her zaman bir akor vuruyor gibi görünüyor ve ne yazık ki SEO dünyasında bu gerçek bir şey. Ve web sitenizin daha az trafik almasının bir nedeni olabilir.

Bir Google incelemecisi sitenizi incelerse ve Google’ın yönergelerine aykırı bir şey bulursa sitenize manuel bir ceza verebilir. Sonuç olarak, google sıralamanız ve trafiğiniz düşebilir.

Bu Nasıl Düzeltilir

Bu nedenle, Google’ın  web yöneticisi yönergelerini proaktif olarak okuduğunuzdan emin olun .  Ayrıca, sitenize herhangi bir ceza uygulanıp uygulanmadığını görmek için Google Arama Konsolundaki Manuel İşlemler bölümüne ve Mesajlar  Menünüze göz atın.

5. Yanlış Anahtar Kelimeler İzleniyor

SEO değiştikçe, kullanıcılar da değişir. Web sitenizin arka ucunu optimize ederek, sitenizdeki asıl içeriğin gözden kaçmasına neden olmak çok kolay. Yıllardır var olan bir siteniz varsa, artık hedef kitleniz için geçerli olmayan anahtar kelimeler için google sıralama yapıyor olabilir.

Bu Nasıl Düzeltilir

SEO stratejinizin kötü olmasına izin vermeyin  ve odak anahtar kelimeleri ve uzun kuyruklu anahtar kelimeleri kapsamlı bir şekilde kapsayan düzenli anahtar kelime analizi yapın. Sesli asistan cihazları gibi teknoloji, ürün ve yanıt arama şeklimizi değiştirdiğinden, bu gelişmelerden haberdar olmak hayati önem taşımaktadır.

Ayrıca, sektörünüzde meydana gelen geçişlere karşı dikkatli olun – bunlar, hedef kitlenizin hizmet ve ürünleri ne ve nasıl aradığını nasıl etkiler?

6. Sunucu Sorunları

Sunucunuz, bozuk bir önbelleğe alma işlevi veya Googlebot’a sunulan boş bir işaretleme gibi çeşitli sorunlar nedeniyle çökebilir. Kullanıcılar sitenize erişemezlerse, ihtiyaç duyduklarını alamazlar ve başka bir siteye atlarlar.

Bu Nasıl Düzeltilir

Sunucu günlüklerinizde herhangi bir hata olup olmadığını kontrol ederek dijital alanda aktif olarak  bulunun ve  sitenizdeki bir URL’nin nasıl tarandığını test etmek için Google’ın Getirme ve Oluşturma Aracını kullanın.

7. Yavaş Sayfa Hızı

Google, kullanıcı deneyimini ciddiye alır. Yavaş yükleme süresi, web sitenizin daha az trafik almasının bir nedeni olabilir. Teknoloji hızla geliştikçe tüketicilerin beklentileri de artıyor. Tüketicilerin %40 , “yüklenmesi üç saniyeden uzun süren” bir siteden ayrılacak.

Bu Nasıl Düzeltilir

Google PageSpeed ​​Insights’ı kullanarak site hızınızı kontrol edin  . Bu araç, sitenizin hızı hakkında fikir verecek ve onu nasıl iyileştirebileceğiniz konusunda önerilerde bulunacaktır.

8. Yanlış veya Yinelenen Meta Bilgiler

Meta başlık ve açıklama, arama motorlarına içeriğinizin ne hakkında olduğunu söyler. Bu yüzden onları nasıl ürettiğinize bağlı olarak veya hatta onları oluşturuyorsanız, bu google sıralamanızı düşürebilir.

Bu Nasıl Düzeltilir

Meta bilgilerinizin aşağıdaki temel özelliklere sahip olduğundan emin olun:

  • İçeriğinizi doğru bir şekilde temsil ederler.  Bazen içeriğimizi güncellerken meta başlıklarımızı ve açıklamalarımızı buna göre güncellemeyi unutuyoruz. Tutarlılık anahtardır, bu nedenle bilgilerinizin her yerde aynı olması önemlidir. Kullanıcılarınızı yanıltmak istemediğiniz için içeriğinizi de doğru bir şekilde temsil ettiğinden emin olun.
  • Açıklayıcı ve ilgi çekicidirler.  Daha önce de belirtildiği gibi, olabildiğince spesifik ve açıklayıcı olun. Örneğin, “Garajınızı Temizlemek” yerine, okuyucuları tıklamaya ikna edecek ayrıntılı içeriği belirtmek için “Garajınızı Temizlemenin En İyi Rehberi” diyebilirsiniz.
  • Benzersizdirler, yani kopya yoktur.  Aynı meta başlığa ve açıklamaya sahip iki sayfanız varsa, temelde aynı terimler için rekabet eden iki sayfanız olur ve bu da ziyaretçilerin ve arama motorlarının kafasını karıştırır.  Yinelenen meta açıklamaları kontrol etmek için Screaming Frog SEO Spider’ı kullanabilirsiniz  .

9. Tıklama Oranlarındaki (TO) Değişiklikler

Tıklama oranları, gösterimlerine bölünen bağlantı tıklamalarıdır (bağlantının SERP’de kaç kez görüntülendiği). Her bir organik arama sonucunun ne kadar iyi performans gösterdiğini yansıtırlar. Google’da bir numaralı arama sonucu,  ortalama %31.7’lik bir TO’ya sahiptir .

Bu Nasıl Düzeltilir

Web sitenizin TO’sunun düşüp düşmediğini görmek için Google Arama Konsolunuzu kontrol edin. Varsa, aşağıdaki bileşenleri inceleyerek başlayın:

Uzun kuyruklu anahtar kelimeleri araştırın. Bunları sitenize uygulamak, daha güçlü bir satış hunisi oluşturmanıza yardımcı olur. Ne anlama geliyor? “100 doların altındaki en iyi ceketler” arayan kişilerin satın alma olasılığı “aşağı ceketler” arayan kişilere göre daha fazladır. Bu nedenle, uzun kuyruklu anahtar kelimeler, dönüşüm hunisinin orta ve alt kısmını hedefler.

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler ekleyerek açıklayıcı URL’ler kullanın.   Anahtar kelime içeren URL’ler, içermeyen URL’lerden  %45 daha yüksek TO’ya  sahiptir. Anahtar kelime, bağlantı önizlemenizde görünecek ve insanları tıklamaya teşvik edecektir.

Harekete geçirici mesaj (CTA) içeren ve ilgi çekici bilgileri betimleyen etkili meta başlıklar ve açıklamalar yazın . Yukarıdaki aynı Backlinko kaynağına göre, soru içeren başlık etiketlerinin, içermeyen sayfalara göre %14,1 daha yüksek TO’su vardır.

10. SERP Düzen Değişiklikleri

Arama motorlarının arama sonuçlarını görüntüleme biçimindeki güncellemeler, web sitenizin daha az trafik almasının bir nedeni olabilir. Özellikle Google, SERP’lerinde, snippet’ler, bilgi grafikleri ve Google sıralaması organik sonuçların üzerinde konumlanan önerileri gibi özellikleri içeren birçok değişiklik yaptı. Bu değişiklikler, iyi google sıralama için rekabet etmeniz gereken ek unsurlar olduğu anlamına gelir.

Bu Nasıl Düzeltilir

Anahtar kelimelerinizi ve içeriğinizi analiz edin ve buna göre ayarlayın. Örneğin, snippet konumunu almak istiyorsanız, H2’lerinizi soru olarak oluşturun ve bunları doğrudan gövdenin altında yanıtlayın. Ne yaptıklarını görmek için rakiplerinizi de analiz ettiğinizden emin olun. Rakip analizi, oyunun bir adım önünde olmanın anahtarıdır.

 Arama motoru sonuçlarınızı analiz etmek, google sıralama zorluğunu değerlendirmek ve organik arama trafiğini incelemek için Ahref’in SERP Denetleyicisi  veya  AccuRanker’ın SERP Denetleyicisi gibi bir SERP denetleyicisi de kullanabilirsiniz  .

SEO Zaman ve Tutarlı Çaba Alır

SEO ve google sıralamanızın düştüğünü fark ederseniz, cesaretiniz kırılmasın. Onunla kal! Unutmayın, SEO sürekli değişiyor, bu nedenle kampanyanıza rehberlik edecek çok sayıda göze ve kulağa sahip olmak önemlidir. Bu, hedeflerinize öncülük etmenize yardımcı olabilecek güvenilir SEO pazarlama hizmetlerine ulaşmak anlamına gelir. Zaman, tutarlı çaba ve stratejik taktiklerle olumlu ve kalıcı sonuçlar görebilirsiniz.

Bunu oyla post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir