Kitleniz farkında olsun ya da olmasın, tipografi markanızın genel tonunu belirlemeye yardımcı olacak ilk bileşenlerden biridir. İyi görüntülerin yanı sıra, bir kullanıcının çevrimiçi sitenizde, mobil uygulamanızda gezindiği veya ürünlerinizi bizzat gördüğü bir mağazayı ziyaret ettiği ilk dakika içinde, markanızla bağlantılı bir yargı, duygu veya duyguya sahip olmaları muhtemeldir. Tipografinin önemi küçümsenmemelidir, çünkü işletmenizin 2021 yılında bu marka bilinci oluşturma ve tasarım biçiminden yararlanması için yaklaşan eğilimleri anlamanız gerekmektedir. Bu yazıda, tipografi trendi kelimesine de vurgu yaparak, çevrimiçi kullanım için en iyi yazı tiplerini inceleyeceğiz.

Mobil, Web Sitesi ve Uygulama Tasarımı İçin En İyi 5 Yazı Tipi

İnsanlar her zamankinden daha fazla çevrimiçi alışveriş yapıyor, bu nedenle şirketinizin marka için kullanılan tipografiye zaman ve çaba harcaması çok önemli. Gövde metnine gelince, bu yazı tipi, okunduğu boyut, ekran veya platform ne olursa olsun her zaman uygun olmalıdır. Evrensel olarak, okunabilirlik başarısı ile kullanılan en popüler 5 yazı tipi şunlardır:

  • Open Sans
  • Roboto
  • Helvetica
  • Montserrat
  • Avenir

Markanızın hangi yaklaşımı izlemek istediğine bağlı olarak, ister minimal ve modern, ister kendinden emin ve cesur olsun, 5 yazı tipinden hangisinin hedeflerinize ve marka kimliğinize en uygun olduğunu belirleyecektir.

2022’e Hakim Olacak En İyi 10 Tipografi Trendleri

10 Tipografi Trendi 2022

Tipografi, bir markayı tanımlayan şeyin büyük bir parçası olsa da, aslında tipografiyi tanımlayan şey, o sırada mevcut olan sosyal trendlerdir. Geçen yıl boyunca toplum, teknolojik gelişmeler ve sürdürülebilir ürünler gibi konular lehine değişti; yani grafik tasarım trendleri 2021 tahminleri, muhtemelen sadece bir markanın standartlarına değil, aynı zamanda tüketicilerin istediği şeylere uyumlu bir tipografi yaratacaktır.

Tasarım standartlarını ve beklentilerini karşılamak isteyen kendi şirketinize gelince, gelecek yıl için ilham kaynağı olacak 2021 tipografi trendlerinin bir listesi aşağıdadır:

1. Hassas Serifler

Kadınlara odaklanan ve giderek artan sayıda şirket, ürünlerinin makyajı için organik bileşenlere yöneliyor. Bu trendden hareketle, hassas seriflerin kullanımı, markalarının cilt bakımı, saç bakımı ve sağlıklı yaşam ürünleri için temiz ve doğal bir seçenek olarak gösterilmesine yardımcı oluyor. Garamond, Ogg ve ITC Clearface gibi yazı tipleri, sağlık ve güzellik markanız için harika seçeneklerdir.

2. Tip Kahramanları

Politikanın büyük bir değişim sıçraması yaptığı bir dönemde, tipografi, grafik tasarımların merkezinde yer alan kalın yazı tipleriyle dalgayı takip ediyor. Minimalist ve kalın arasında bir melez olan bu tip kahraman yazı tipleri, tasarımlarda kullanılan herhangi bir tipik yazı tipinden radikal bir değişikliktir. Bu tipografi biçimini kullanmayı seçen şirketler, hedef kitlelerinde yankı uyandıracak cesur bir açıklama yapmak isteyen markalardır, tüketicilerinin şirketlerinin markasına baktıklarında bir şeyler hissetmelerini isterler. Madewithover, ilham almak için bu yazı tiplerinin bir listesini bir araya getirdi.

3. Anahatlı Yazı Tipleri

Ana hatları çizilmiş kalın yazı tipleri şu anda Nike ve Adidas gibi atletik, spor odaklı şirketler tarafından tercih edilmektedir . Bu tipografi yaklaşımının arkasındaki mantık, tüketicilerin markalarını güçlü olarak algılamalarını sağlamak, ancak metin aracılığıyla görüntülerin görülmesine izin vererek, her iki yönün de etkili bir mesaj oluşturmak için birlikte çalışmasına izin vermektir.

4. Yuvarlak Serifler

Yuvarlak serifler , hedef kitlelerinde güven ve pozitiflik oluşturmak isteyen markalar için popüler bir seçim haline geliyor. Cesur renklerle eşleştirilen yuvarlak serifler, markalar için eğlenceli bir seçenek olabilir ancak tasarımların çocukça görünmemesi için akıllıca seçilmesi gerekir. Özellikle seyahat ve konaklama şirketi Airbnb’nin müşterileri için güvenilir bir alan yaratmak için bu tipografiyi kullandığı biliniyor.

5. İsviçre Tarzı

Mimarlık şirketleri, bilimle ilgili ürünler ve hizmetler tarafından kullanılan İsviçre tarzı tipografi, büyüyen bir trend olmuştur. Bu yazı tipinin basit, okunabilir ve nesnel olduğu düşünülür, bu da onu bir şirketin sunabileceği karmaşık konular, ürünler ve hizmetler için harika bir seçenek haline getirir. Markalar, İsviçre tarzı yazı tiplerini kullanarak, izleyicilerin zihinlerini basitleştirmeyi ve tüketici deneyimlerinin karmaşıklığını ortadan kaldırmayı umuyor. Swiss Typefaces , yalnızca İsviçre’den ilham alan bir dizi yazı tipi sunar.

6. Pikselleştirilmiş Yazı Tipleri

Bir zamanlar 70’lerde popüler olan pikselli yazı tipleri, her türden şirkette geri dönüyor. Yazı tipi genellikle eğlenceyi, özgürlüğü ve bu inancı gerçekleştirmeye çalışan herhangi bir marka için harika bir seçenek haline getiren olasılıkları temsil eder.

7. Minimalist Yazı Tipleri

Popülaritesini hiçbir zaman kaybetmeyen yazı tipi minimalist tipografidir. Açık, özlü ve markalara güncellenmiş, modern bir his veren beyaz boşluklarla neredeyse her zaman iyi çalışır. Şüphesiz yaygın olmasına rağmen, şirketiniz için her zaman net mesajlar oluşturmaya yardımcı olacak minimalist yazı tiplerinin bir listesi burada.

8. El Yazısı Tipografi

El yazısı tipografi, bir markanın görünümüne rahat ve davetkar bir dokunuş getirdiği için serif ve sans serif yazı tipleriyle birleştirmek için güzel bir seçenektir. Gövde metni için kullanıldığında okunması zorlaşabileceğinden, el yazısı tipografi kullanırken dikkatli olun.

9. Kişiselleştirilmiş Tipografi

Şirketinizin, özelleştirilmiş tipografi dışında diğerlerinin arasından sıyrılmasına daha iyi nasıl yardımcı olabilir? Bu yazı tipi formu, bir grafik tasarımcının ekstra dikkatine ihtiyaç duyabilir, ancak başka hiçbir markanın sahip olmadığı bir yazı tipine sahip bir imza logosu oluşturmak, şirketinizin benzersiz ve rakiplerinden ayrı olmasına yardımcı olur.

10. Folksy/Hipster

Kendilerini “zanaat” ürünleriyle övünen şirketler, geleneksel tipografi için büyük bir kullanım alanı buluyor. Bu yazı tipleri aracılığıyla izleyicilerinin ürettiklerinin özgün, kişisel ve türünün tek örneği olduğunu bilmelerini sağlar. Elegant Themes, bira fabrikası, çiftlik veya kafe logoları için mükemmel olan çok çeşitli yenilikçi yazı tipleri sunar.

Bazı yazı tipleri , 2021 tipografi trendlerinden kaynaklanmaktadır , önümüzdeki yıl muhtemelen sadece geliştirilmiş ve güncellenmiş bir dokunuşla geliştirilmiş benzer trendleri görecektir. Bütçesi kısıtlı şirketler için Google Fonts, Dribble, Font Squirrel, Behance ve Neogray gibi sitelerde 2022’de ticari kullanıma yönelik ücretsiz yazı tipleri bulunabilir.

Web projelerinizdeki trendlerden herhangi birini uygulayarak web sitenizi daha çekici ve etkileşimli hale getirmenin bir yolunu mu arıyorsunuz? Oyunun bir adım önünde olmak için bize buradan ulaşın

5/5 - (2 votes)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir