Eh, yılın o zamanı geldi. Ufukta gördüğünüz tatil alışverişi ve biraz korkunç aile olaylarının yanı sıra, muhtemelen gelecek yılın iş stratejisi de tabağınızda. 

Geçtiğimiz birkaç yıl, birçok takımı oyun planlarını hızla değiştirmeye zorlayan zorluklarla doluydu. Hâlâ işinizi COVID-19 öncesi noktaya getirmek için çalışıyor veya büyümek için yeni yollar keşfetmek istiyor olun.

Çok yönlü bir dijital pazarlama stratejisi ile markanızı etkili bir şekilde aydınlatabilir ve karlı bağlantıları körükleyebilirsiniz. İşte doğru dijital pazarlama planını oluşturmanıza ve 2022’de gelirinizi ve dönüşümü artırmanıza yardımcı olacak 16 ipucu . 

1. Hedef Kitlenizi Anlayın

Her şeyden önce – kime ulaşmaya çalışıyorsunuz ? Müşteri kazanmadan ve satışlarınızı artırmadan önce hedef kitlenizi anlamanız gerekir. 

Potansiyel müşterilerinizin sorularını ve sorunlarını dinleyin. İçeriği nasıl tükettikleri ve çevrimiçi alışkanlıklarının sizinki gibi bilgi ve hizmetleri arama yollarını nasıl değiştirebileceği konusunda dikkatli olun. 

Anahtar, çözümlerinizi ve stratejilerinizi hedef kitlenizin ihtiyaçlarına bağlamaktır. Herhangi bir bağlantı kesilmesi insanları uzaklaştırabilir ve başka yerlere bakmalarını sağlayabilir. Dönüşüm oranı artışı olarak size geri dönecektir.

Nasıl

Mevcut müşterilerinizin kim olduğunu öğrenerek başlayın. Demografi nedir? Satın alma ve çevrimiçi alışkanlıkları hakkında daha fazla bilgi edinmek için  SurveyMonkey ve Google Formlar gibi çevrimiçi anket araçlarını kullanın .

Ayrıca, bir rekabet boşluğu analizi yaptığınızdan emin olun . Rakipleriniz şu anda neler sunuyor? Kimi hedef alıyorlar? Google ve diğer arama motorlarında nerede sıralanırlar? 

Bu yanıtları bulmak size yardımcı olabilir: 

 • Benzersiz değer teklifinizi iyileştirmenin yollarını belirleyin
 • Hedef pazarınızdan  güven ve sadakat kazanmak için doldurmanız gereken boşlukları keşfedin
 • Daha fazla yatırım yapmanız gereken belirli pazarlama alanlarını ve zamanınıza ve paranıza değmeyen alanları ortaya çıkarın

2. SEO‘nuzu Sırayla Alın

SEO sürekli değişir, bu da pazarlamacıları bir döngüye sokar, ancak yine de onu stratejilerimizin merkezinde tutarız. Niye ya? 

Çevrimiçi kullanıcıların %75 i , arama sonuçlarının ilk sayfasının ötesine bakmıyor. Yani ilk sayfada değilseniz, işletmeniz temelde dünya nüfusunun yarısından fazlası için mevcut değildir . 

SEO yalnızca görünür kalmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda potansiyel müşterileri sitenize yönlendirmeye yardımcı olur. Ve gördüklerini beğenirlerse (buna birazdan geleceğiz), dönüşüm sağlama olasılıkları daha yüksektir. 

Nasıl

SEO oyununuzun seviyesini yükseltmenin sayısız yolu vardır, ancak işte başlamak için birkaç tane: 

 • Bir site denetimi yapın: Kırık bağlantılarınız var mı? Siteniz yavaş mı? Yinelenen içeriğiniz var mı? Screaming Frog gibi araçlar aracılığıyla bir site denetimi , sitenizin biraz çalışma gerektiren hem teknik hem de yaratıcı yönleri hakkında size yön verebilir. 
 • Arama amacı ile daha iyi anahtar kelimeler bulun: Anahtar kelimeler, insanların arama sorguları için şirketinizi bulmalarına yardımcı olmada çok önemlidir. Ancak, belirli anahtar ifadenin kendisine odaklanmak yerine, onu çevreleyen bağlama odaklanın. Başka bir deyişle, arama amacını düşünün. Birisi neden Google’a belirli bir kelime öbeği yazıyor? Bu, uzun kuyruklu anahtar kelimeler oluşturmak için ilgili kelime öbeklerini ve daha spesifik sorguları keşfetmenize yardımcı olabilir. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler genellikle normal anahtar kelimelerden daha yüksek bir dönüşüm oranına sahiptir.
 • Eksik gelen bağlantıları belirleyin: Diğer siteler ve bloglar muhtemelen sizden bahsediyor. Ama sana bağlanıyorlar mı? Moz’s Fresh Web Explorer gibi araçlarla bunu öğrenebilirsiniz. Bu sitelere/işletmelere ulaşın ve işletmenizle bağlantı kurmalarını rica edin. Gelen bağlantılar, Google’ın siteleri sıralamak için kullandığı en güçlü faktörlerden biridir . 
 • Yerel SEO çabalarınızı destekleyin: Belirli coğrafi konumlara hizmet veren bir işletmeniz varsa, yerel SEO bir zorunluluktur . Yerel SEO, işletmenizle ve hizmet verdiğiniz alanlarla ilgili aramalarda görünmenize yardımcı olur. Kullanıcıların yüzde 97’si bir işletme bulmak için çevrimiçi arama yaptığında , bu stratejiyi kaçırmak istemezsiniz. 

Şimdi, yerel SEO’ya dahil olan çeşitli taktikler var, ancak sağ ayakla başlamanıza yardımcı olacak iki önemli alan var: 

 1. Google My Business (GMB): Bir GMB profiliniz olduğundan emin olun. Bir tane edindikten sonra, işletme bilgilerinizin (ör. ad, adres, telefon, web sitesi) güncel olduğundan ve hem iyi hem de kötü yorumlara sürekli olarak yanıt verdiğinizden emin olun. Bunu yapmak, yerel bir 3’lü paket ve bilgi paneli spotu (iki tür sıfır tıklamalı arama ) kazanma şansınızı artırmanıza yardımcı olacaktır .
 2. Yerel anahtar kelimeler: Konum odaklı anahtar kelimeler ve “yakınımdaki” ifadeler (örn. yakınımdaki kuaförler), yerel SEO sıralamanızı güçlendirmede çok önemlidir. Anahtar kelime araştırması yoluyla alakalı yerel anahtar kelimeleri bulun ve bunları içeriğinize doğal olarak dahil ederek site sayfalarınızı optimize edin. 

3. Deli gibi otomatikleştirin

Vakit nakittir. Görevleri verimli bir şekilde tamamlamanın ve daha fazla potansiyel müşteri ve dönüşüm kazanmanın yollarını bulmak zor olabilir. Ama hepsini gerçekleştirebilecek tek bir pazarlama aracı? Pazarlama otomasyonu. 

Pazarlama otomasyonu, daha fazla kişiye daha kişisel bir düzeyde ulaşmanızı sağlar. Biliyoruz, bu kulağa imkansız geliyor. Ancak doğru pazarlama otomasyon araçlarıyla bu mümkün. 

Otomasyon, %451 daha nitelikli müşteri adayları üretir . Pazarlamacıların %77 sinin dönüşümlerinin arttığını gördüğünden bahsetmiyorum bile. 

Nasıl

Hubspot ve Pardot gibi pazarlama otomasyon yazılımlarına bakın . Ardından, pazarlama ihtiyaçlarınıza ve hedeflerinize bağlı olarak şunları araştırmayı düşünebilirsiniz: 

 • Segmentasyon: Pazarlama otomasyonu, potansiyel müşterilerinizi belirli özelliklere göre segmentlere ayırmanıza olanak tanır. Bu şekilde, her gruba benzersiz mesajlar gönderebilirsiniz. E-posta kampanyalarını bölümlere ayıranlar , gelirlerinde  %750 artış görüyor.
 • Raporlama ve analitik: Etkili kararlar vermek verilerle başlar ve verilerle biter. Pazarlama otomasyonu, iş hedeflerinizin ilerlemesini izlemenizi sağlar. Ekibiniz ilgili panolar oluşturarak müşteri adayı kaynakları, MQL’ler (pazarlama için uygun müşteri adayları), SQL’ler (satış için uygun müşteri adayları) ve gelir oranları gibi temel ölçümleri izleyebilir. Bu karşılaştırma ölçütleri, işletmenizin hangi alanlarının en fazla kâr elde ettiğini değerlendirmenize yardımcı olabilir.
 • Satış etkinleştirme: Pazarlama otomasyon platformunuzu CRM sisteminizle birleştirin. Bunu yapmak, pazarlama ve satış ekiplerinizin işbirliği yapmasına ve satış hattınızdaki sorunlu alanları açmanın ve satış döngüsünü hızlandırmanın yollarını bulmasına yardımcı olabilir. Sonuçlar? Daha yüksek karlılık.

4. E-posta yoluyla etkileşim kurun

 • Otomatik yanıtlayıcılar oluşturun: Potansiyel müşterileriniz duyulmak, görülmek ve sevilmek ister. Otomatik yanıtlayıcılar, potansiyel müşterilerinize ve müşterilerinize bir dizi planlanmış takip e-postası göndermenize olanak tanıyan basit ve etkili bir e-posta aracıdır. İlişkiler kurmanıza ve onları yapmalarını istediğiniz eylemi gerçekleştirmeye teşvik etmenize yardımcı olur.
 •  
 • Yıldız içeriği tanıtın: Potansiyel müşterilerinizle bağlantıda kalmak ne kadar önemliyse, onları değerli içerikle göstermiyorsanız, o zaman boşuna dolar atıyorsunuz demektir. Bu nedenle, potansiyel müşterilerinizin ne istediğini ve neye ihtiyaç duyduğunu düşünün. Bunu, bizi bir sonraki noktaya getiren bir içerik stratejisi oluşturmak için kullanın.  Dönüşüm oranı artışı olarak size geri dönecektir.

5. Güçlü Bir İçerik Stratejisi Planlayın

Pazarlamacıların %72 si , içerik pazarlamanın yalnızca katılım oranlarını artırdığını değil, aynı zamanda olası satış sayısını da artırdığını söylüyor. Bu örnek olay incelemesinde , sağlam bir içerik pazarlama stratejisi, müşterimizin site oturumlarını yüzde 80 ve organik gelirlerini yüzde 1.000’in üzerinde artırdı. 

İçerik, 202 2 ve sonrası için dijital pazarlama stratejinizin merkezinde olmalıdır . Güveni ve kalıcı ilişkileri ateşleyen sevgi dilidir. Sonuçta, potansiyel müşterilerle başka nasıl iletişim kuracaksınız? 

Nasıl

Ekibinizle pazarlama hunisinin her bölümünü tartışın. Alıcı yolculuğunun her aşaması için oluşturabileceğiniz bazı içerik türleri nelerdir? 

İşte bazı fikirler: 

 • Farkındalık aşaması: Blog gönderileri, bilgi grafikleri, videolar ve haber bültenleri
 • Değerlendirme aşaması: Vaka çalışmaları, E-kitaplar, indirilebilir kılavuzlar ve testler/anketler
 • Karar aşaması: Ücretsiz denemeler, referanslar ve müşteri desteği/yardım belgeleri 

Eski içeriği yeniden kullanmaktan korkmayın. Değeri varsa, yeni istatistikler, gerçekler ve örneklerle güncelleyin. Ardından, yeniden tanıtın. Bu, zamandan tasarruf sağlayabilir ve büyük resim stratejilerine odaklanmak için daha fazla alan sağlayabilir. 

6. 10x İçerik Oluşturun

Çevrimiçi ortam gürültülü ve kalabalık. Gerçekten öne çıkmanıza yardımcı olmak için 10x içerik oluşturmayı düşünün. 

Moz’un kurucusu Rand Fishkin tarafından icat edilen 10x içerik, rakiplerinizden 10 kat daha iyi içeriktir. Bu, en yüksek kalitede içerik ve benzersiz şekilde olumlu bir kullanıcı deneyimi sağlamakla ilgilidir.  Dönüşüm oranı artışı olarak size geri dönecektir.

Nasıl

Başlayın: 

 • Rakiplerinizin kapsadığı konulara bir göz atın: Bu konulara daha fazla ayrıntı eklemenin bazı yolları nelerdir? Belki de saygın kaynaklara ve istatistiklere katkıda bulunuyor; belki de eyleme geçirilebilir çıkarımlar sağlıyordur. Her ne ise, eğitim değeri sağlayarak onları daha büyük ve daha iyi hale getirin .
 • İyi bir mobil deneyim oluşturma: Her içerik parçası, mobil cihazlarda kolay görüntüleme için optimize edilmelidir. Niye ya? İnternette geçirdiğimiz zamanın %51 i cep telefonlarında geçiyor.
 • Eğlenceli ve yaratıcı hale getirme: İçeriğinizi sunmanın sıra dışı yollarını bulun. Bulgularınızı faydalı bir grafikte göstermek veya buna etkileşimli bir bileşen eklemek olsun, insanların bağlı kalmak isteyeceği bir şey yaratın.

Unutmayın, gerçekten inen bir şey bulmak için deney ve pratik gerekir. Ne kadar çok yaratırsanız, neyin işe yarayıp neyin yaramadığını daha iyi anlayacaksınız.

7. Web Seminerlerine Ev Sahipliği Yapın

B2B ve satış adaylarının dörtte üçü , web seminerlerinin yüksek kaliteli potansiyel müşteriler oluşturmanın en iyi yolu olduğuna inanıyor. COVID-19 nedeniyle daha fazla işletme çabalarını çevrimiçi ortama geçirirken, web seminerleri pazarlama stratejileri arasında en büyük artış oldu.

Web seminerleri, ekibinizin sektörde düşünce liderleri olarak kurulmasına yardımcı olabilir. Ne de olsa, insanlar çok satan taktiklere karşı bağışıktır – kendilerini dönüştürmeye meyilli hissetmeden önce eğitilmeleri gerekir. 

Web seminerleri şunları yapabilir: 

 • Topluluk oluşturun: Web seminerleri, gerçek zamanlı iletişim kazanma ve isimlere yüzler koyma fırsatı sunar. Bu, markanızı insanlaştırabilir ve ağınızı büyütebilir. Kim bilir, gelecekteki iş ortağınız seyirciler arasında olabilir. 
 • Özgün konuşmalar yapın: Soru-Cevap oturumları ve sektör liderleriyle yapılan röportajlar aracılığıyla hedef kitleniz gerçek hayattan içgörüler elde edebilir. Bu içgörüler, izleyicilerin acı noktalarının üstesinden gelmenin yollarını bulmalarına yardımcı olmada anıtsal olabilir. İzleyici somut çözümler bulduğunda, muhtemelen onların güvenini kazanacaksınız. 

Nasıl

Web seminerlerine yaklaşmanın etkili bir yolu, mevcut içeriğinizi temel olarak kullanmaktır. Örneğin, finans sektöründe İK konusunda kapsamlı bir rehberiniz olduğunu varsayalım. Kılavuzun önemli kısımlarını alabilir ve bunları web semineriniz için bir taslak ve komut dosyasına dahil edebilirsiniz. 

Web semineri temelinizi oluşturmak için mevcut içeriği kullanmak, müşteri yolculuğunuzdaki potansiyel boşlukları kapatmaya yardımcı olabilir. Bahsetmemek gerekirse, bu strateji, işletme içeriğinizi potansiyel yeni potansiyel müşterilere tanıtmanın harika bir yolu olabilir. Web semineriniz sırasında kitlenizi, bilgilerini daha da geliştirmek için rehberinize ve diğer içerik materyallerine göz atmaya teşvik edebilirsiniz. 

Web semineri barındırma araçları için GoToWebinar ve WebinarNinja’ya bakın .  Dönüşüm oranı artışı olarak size geri dönecektir.

8. Site Dönüşümlerinizi Artırmak için A/B Testi

Açılış sayfalarınızda oldukça güzel bir içerik var mı? Harika. Ama sitenizde nasıl düzenleniyor? İnsanları tıklayıp harekete geçmeye zorluyor mu? 

Bir web sitesine sahip olmak çok önemlidir, ancak potansiyel müşteriler ve müşteriler üretmiyorsa, hepsi çöptür. Bu nedenle , yerinde deneyiminizi geliştiren ve dönüşümleri artıran bir dijital pazarlama stratejisi olan  dönüşüm oranı optimizasyonuna (CRO) ihtiyacınız var .

CRO doğru yapılırsa, YG’de yüzde 223’lük bir artışın keyfini çıkarabilirsiniz . İyi CRO, A/B testini veya sayfanızdaki bir öğenin iki varyasyonunu karşılaştırmayı içerir. 

Nasıl

CRO’nuzu nasıl artıracağınıza ve neyi test edeceğinize dair bir sürü ipucu var. İşte başlamak için birkaç iyi yer: 

 • CTA’lar: “Gönder” gibi sıkıcı bir dil mi kullanıyorsunuz yoksa “kendinizinkini alın” veya “ücretsiz site denetiminizi talep edin” gibi aktif bir dil mi kullanıyorsunuz? Hangilerinin en çok dönüşüm sağladığını görmek için etkin sözcükleri örün ve farklı CTA’ları test edin.
 • Daha uzun açılış sayfaları: Daha uzun açılış sayfaları, kısa sayfalardan yüzde 220’ye kadar daha fazla potansiyel müşteri oluşturur. Site sayfanız oldukça kısaysa, uzun biçime geçmeyi deneyin. Müşterilerinizin tüm sorularını ele alın. Ardından, kısa ve uzun sayfalarınızı A/B testi yapın.
 • Pop-up’lar: Pop-up’larınıza 30 saniyelik bir gecikme ekleyin ve farklı teklifler sunun. Sadece yüzde dokuza kadar bir dönüşüm oranı kazanabilirsiniz . 

9. Site Performansı

Google ile zorlu bir ilişkiniz varsa, Önemli Web Verilerine bir göz atın . Haziran 2021’de Google , sayfa deneyimini bir sıralama faktörü olarak dahil etmek  için algoritmasını güncelledi .

Bu sayfa deneyiminin iyi bir parçası, Google’ın sitenizi değerlendirmek için kullandığı belirli bir dizi ölçüm olan Önemli Web Verileridir. İşte buradalar: 

 • En büyük içerikli boya (LCP): Sayfalarınızın ne kadar hızlı yüklendiği
 • Kümülatif düzen kayması (CLS): Sayfalarınızın görsel düzeninin ne kadar kararlı olduğu
 • İlk giriş gecikmesi (FID): Sayfalarınız ne kadar etkileşimli ve duyarlı

Nasıl

Google Arama Konsolunda Önemli Web Verileri raporunuzu inceleyin . Bu rapor, iyileştirmeniz gereken yerlerin iyi bir özetini sağlamalıdır. 

Önemli Web Verilerinizi geliştirmek için kullanabileceğiniz olası sorunlara ve çözümlere ilişkin bazı örnekler: 

En Büyük İçerikli Boya (LCP)

 • Sorun: Yavaş sayfa yükleme süresi
 • Çözüm: Sorunlu üçüncü taraf kodunu kaldırın. Veya, sayfanızın içeriği yalnızca kullanıcı sayfanızı aşağı kaydırdığında yüklemesi için kodu tembelce yükleyin. 

Kümülatif Düzen Kaydırma (CLS)

 • Sorun: Kullanıcı bir bağlantıya tıklamak gibi bir işlem yaptığında aniden değişen sayfa düzenleri
 • Çözüm: HTML’nizdeki resimlerin/videoların genişliğini ve yüksekliğini açıkça tanımlayın. Veya bu bir üçüncü taraf reklam sorunuysa, Google’ın reklam optimizasyonu ipuçlarının yardımıyla sayfanızda yeterli reklam alanı ayırın . 

İlk Giriş Gecikmesi (FID)

 • Sorun: Kullanıcıların bir formu doldurduklarında sonraki adıma/sayfaya geçmelerinde gecikme
 • Çözüm: Kullanılmayan JavaScript dosyalarını erteleyin veya JS’nizi daha küçük dosyalar halinde gruplandırarak ve tembelce yükleyerek koda bölün.

Yolda kalmanıza yardımcı olacak daha fazla ipucu ve püf noktası için Önemli Web Verileri ve 16 maddelik site sağlığı kontrol listeniz hakkında bilmeniz gerekenlere göz atın . Sitenize Google’ın güvenini kazanmak ve çevrimiçi görünürlüğünüzü artırmak için en iyi şansı vermek bugün başlıyor.

10. Sosyal Medyada Aktif ve Şeffaf Kalın

Dünya nüfusunun yarısından fazlası sosyal medyada aktif. Sen? 

Sosyal medyada bulunmamak, markanızın öldüğü izlenimini veriyor. Ve insanların yorumlarına/sorularına cevap vermemek, müşterilerinizi umursamadığınız hissini veriyor.

Nasıl

Devam eden bir sosyal takvim edinin ve gönderilerinizde öne çıkacak farklı içerik türlerini test edin. Bu, muhtemelen en fazla katılımı neyin getirdiğini görmek için başlangıçta biraz deneme gerektirecektir. 

11. İncelemelere Odaklanın

Kullanıcıların%93 ü, çevrimiçi incelemelerin satın alma kararlarını etkilediğini söylüyor. Ve Yelp puanındaki bir yıldızlı artış , gelirde %5 ila %9  arası bir artış sağlar . 

Çevrimiçi itibarınız nasıl görünüyor? Müşterilerinizin çoğu sizi seviyor mu yoksa küçümsüyor mu? Bu, işinizi nasıl etkiliyor?

Nasıl

Kötü eleştirilerin ve reklamların kurbanı olduysanız, neyse ki bizler yardım edebilecek itibar yönetimi uzmanlarıyız . Olumsuz yorumları/sonuçları gömmenize ve işletmenizin olumlu yönlerine ışık tutmanıza yardımcı olabiliriz. 

Ve sadece olumlu eleştiriler havuzunda yüzüyorsanız, harika! Eski ve yeni müşterilerden tavsiyeler ve incelemeler isteyerek devam edin. 

12. Ağ ve İşbirliği

Sektörünüzle ilgili herhangi bir etkinlik veya organizasyondan yararlanın. 

“Bunda benim için ne var?” diye düşünmek yerine. Bu kaynakların değerli ilişkiler kurmaya nasıl yardımcı olacağını düşünün. Tanıştığınız insanlar, yeni fikirler formüle etmenize ve sizi yeni insanlarla ve müşterilerle tanıştırmanıza yardımcı olabilir. 

Nasıl

Sosyal platformlarınızda paylaşımlarda bulunarak arkadaşlarınıza veya eski iş arkadaşlarınıza ulaşın. Kişilerinizden sizi şirketiniz ve girişimlerinizle ilgilenebilecek kişilere yönlendirmelerini isteyin. 

Gelecekte yeni işlerin yürütülmesine yardımcı olabilecek potansiyel bir ortak bulabilirsiniz. 

13. Ücretsiz Ürünler/Örnekler Sunun

Türkiyede ki tüketicilerin %70 i  , satın alma kararları söz konusu olduğunda indirimlerin ve tekliflerin önemli faktörler olduğuna inanıyor. Ayrıca, çevrimiçi bir satın alma işlemi yapmadan önce yarıdan fazlası çevrimiçi kuponları arar. 

Yeni bir ürün ve hizmete bağlı kalmak büyük bir karardır. İster el kremi satıyor olun, ister kahve satıyor  olun, her zaman indirimler ve özel teklifler sunun. 

Nasıl

Müşterilerinize 2’ye 1 fırsatlar, ücretsiz numuneler veya tavsiye programları sağlayın. Onlara hizmetlerinizi tanıma fırsatı verin. Yeni bir markaya bağlanmayı hoş bir deneyim haline getirin.  Dönüşüm oranı artışı olarak size geri dönecektir.

14. Sesli Aramaya Hazır Olun

Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 22’si her gün sesli arama kullanıyor. Sesli aramaya uyum sağlamak için SEO stratejinizi henüz güncellemediyseniz, şimdi yapmalısınız. 

Siri ve Alexa, SEO üzerinde oldukça etkili oldu. Sesli arama sonuçları yaklaşık 4,6 saniyede yüklenir ; bu, ortalama bir web sayfasının yüklenme süresinden yüzde 52 daha hızlıdır. 

Nasıl

Sitenizi sesli arama için optimize edin: 

 • Öne çıkan snippet’leri hedefleme: Tüm sesli arama yanıtlarının yüzde 40,7’si öne çıkan snippet’lerden gelir. Halkı Yanıtla gibi araçlarla, anahtar kelimelerinizle alakalı sık sorulan soruları bulabilirsiniz. Bu temel soruları içeriğinizde H2 olarak kullanın ve bunları doğrudan aşağıda yanıtlayın. Doğrudan, özlü ve kısa yapın.
 • Kaliteli geri bağlantılar kazanın: Sesli aramanın ortalama alan puanı (DR) 76.8’dir . Bu yüksek. DR’nizi artırmak için geri dönmeli ve SEO, içerik pazarlama, CRO vb. 

15. Ekstra Destek için Ücretli Arama Ekleyin

Ücretli arama/PPC (tıklama başına ödeme) yöntemlerini ekleyerek organik çabalarınızı artırın. PPC şunları içerir: 

 • Yeniden hedefleme: Geçmişte site ziyaretçilerinize ürün ve hizmetlerinizi hatırlatan reklamlar. Kullanıcıların %97 ‘si satın alma yapmadan bir siteyi terk ettiğinden, yeniden hedefleme onları geri kazanmanın iyi bir yoludur .
 • Görüntülü reklamlar: Bunlar, çeşitli site sayfalarına yerleştirilmiş ve görüntülenen reklamlardır. Potansiyel müşterilerinizi bir dönüşüme yaklaşmaya teşvik etmek için müşteri yolculuğunuzun her aşaması için özelleştirilmiş görüntülü reklamlar oluşturabilirsiniz.
 • Ücretli arama reklamları: Bu arama sonuçları, Google’da bir şey aradığınızda genellikle organik sonuçların üzerindedir. Yanlarında bir “reklam” ile işaretlenirler. Ücretli reklamlar arama sonuçlarının en üstünde olduğu için ihtiyacınız olan görünürlüğü sunabilirler. 

Nasıl

Şirketinizin uzun vadeli başarısını güvence altına almak için organik pazarlama stratejileriyle başlayın. Bu, neyin iyi dönüştürüldüğünü de deşifre etmenize yardımcı olabilir. Ardından, boşlukları doldurmak için ücretli arama stratejileri ekleyin.

Google, Facebook, LinkedIn, Instagram ve AdRoll gibi platformlar PPC seçenekleri sunar. Bu nedenle, kitlenizin nerede takıldığını öğrenin ve ücretli stratejilerinizi buna göre planlayın. 

 

16. Değişime Hazırlanın

2018’de Google , arama algoritmasında 3.000’den fazla güncelleme bildirdi. 2020’de pazarlamacıların %44’ü COVID-19 nedeniyle yıl ortası bütçe kesintileriyle karşı karşıya kaldı. 2021’de Google, Önemli Web Verileri güncellemesini kullanıma sundu. 

Yarın yeni normal ne olacak? Dünyamızın önümüze getirdiği değişimlerle hızlı hareket etmeye hazır mısınız? 

Nasıl

2022’de beyin fırtınası yapın ve çevik pazarlama stratejileri oluşturun . Bu, aşağıdakileri dikkate almak anlamına gelir: 

 • Etkinlik/performans: Organik yöntemler ücretli aramaya kıyasla en fazla getiriyi sağlıyorsa, paranızı buna göre hareket ettirmeniz gerekir. 
 • Pazardaki değişiklikler: Rakipleriniz stratejilerini ve ürünlerini her an değiştirebilir. Rekabetçi ve müşterilerle alakalı kalmak için planlarınızı değiştirmeye de hazır olmalısınız. 
 • Dijital ekonomideki değişimler: Henüz görmediğimiz çok sayıda Google algoritma güncellemesi ve teknoloji buluşu ile işletmenizin bu geçişlere uyum sağlaması gerekiyor. Küçük bir değişiklik, sıralamanızı ve insanların sizi internette nasıl gördüğünü etkileyebilir. Dönüşüm oranı artışı olarak size geri dönecektir.

2022’de Dijital Pazarlama Stratejinizi Gregousa İle Güçlendirin

Pazarlama stratejiniz için fikirleriniz mi var ve biraz girdi mi istiyorsunuz? Bize ulaşın . Dijital pazarlama dünyasında on yılı aşkın deneyime sahip ekibimiz, 600’den fazla işletmenin çevrimiçi varlıklarını yükseltmelerine ve önlerindeki zorluklara hazırlanmalarına yardımcı oldu. 

2022’de işletmeniz için başarı nasıl olursa olsun , güvenilir ortağınız olmak için buradayız.

Bunu oyla post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir