Dijital Pazarlama Trendleri

Öne Çıkan Kelimeler Hala Önemli

Tüketiciler, arama sorgularına hızlı yanıtlar ister ve aradıklarını bulmak için ilk birkaç sonuca tıklamayı tercih etmezler.

Öne çıkan snippet’ler , Google’ın doğrudan arama sonuçlarında yanıt kutusu biçiminde sağladığı bilgi parçalarıdır. Google’ın algoritması , arama sorgusuna göre en alakalı içeriği seçer ve onu sayfanın en üstünde öne çıkarır . Google ayrıca , okuyucular için en yararlı içeriği göstermeye çalışır; bu , sıralanan sayfanın yüksek trafiğe ve düşük hemen çıkma oranına sahip olduğu anlamına gelir.

Öne çıkan bir snippet yakalamanın en belirgin faydası, artan web trafiğidir. İçeriğiniz snippet için seçilirse, arama sonucu sayfasında önde ve ortada olacak ve organik arama sonuçlarının en üstünde olmak alay konusu olacak bir şey değil. Ancak, daha yüksek organik trafiğin ötesinde, öne çıkan bir snippet, kuruluşunuza daha yüksek prestij kazandıracaktır. Ne de olsa Google, içeriğinizin en güvenilir bilgi kaynağı olduğunu söylüyor ve arama yapanlar buna inanacak .

Öne çıkan snippet’i yakalamanın en iyi yolu, içeriğinizin arama sorgusuna hemen yanıt vermesini sağlamaktır. “Buzdolapları nasıl çalışır?” anahtar ifadesi için öne çıkan bir snippet almayı umuyorsanız. o zaman makalenize “Buzdolapları Nasıl Çalışır ? ” ve doğrudan ilk cümledeki cevabın basit bir özetine dalın . Ardından , ayrıntıları özetlemek için makalenin geri kalanını kullanabilirsiniz .

#2 Arama Amacı Anahtar Kelimelerden Daha Önemli Olmaya Dijital Pazarlama Trendleri İçin Devam Ediyor

Google’ın ilk günlerinde içerik yazarları, sonuç sayfalarında üst sıralarda yer almak için çok özel anahtar kelimeler veya kelime öbekleri eklemek zorundaydı. O kadar spesifiktiler ki, bu ifadeler çoğu zaman makale bağlamında pek bir anlam ifade etmiyordu. Neyse ki, Google’ın algoritmaları gittikçe daha iyi hale geliyor ve sıralanabilirlik çok daha fazla arama amacına odaklanıyor.

Arama amacı, bir kullanıcının arama sorgusunun arkasındaki güdüdür. Bir şey satın almak istiyorlar mı? Bilgilendirici bir makale mi okumak istiyorlar? Satın almadan önce ürünleri karşılaştırmak istiyorlar mı? Coğrafi çevrelerine yakın yiyecek mi arıyorlar?

Bu nedenle, anahtar kelimeler ve kelime öbekleri ile yazarken, bunların arkasındaki amacı düşünmeye başlamalısınız. Bir insan bunu neden sorar? Ve bunu nasıl soracaklar? Arama çubuğuna ortak bir ifade mi yazıyorlar yoksa sesli asistan aracılığıyla bir konuşma sorusu mu soruyorlar? Bunlar , ne hakkında yazacağınız konusunda sizi bilgilendirecektir.

#3 Daha Hızlı Yükleme Süreleri Daha İyi Sıralamalara Yol Açar

Dijital pazarlama trendlerinden değişmeyen bir kural ise insanlar bir web sitesinin yüklenmesini beklemekten hoşlanmazlar. Aslında, yüklenmesi dört saniyeden uzun sürerse, ziyaretçilerin %25’i bir web sitesini terk eder.

Yükleme süresi yalnızca tüketiciler için önemli değildir, hız da bir sıralama faktörüdür . Web tarayıcılarının web sayfanıza ulaşması uzun sürerse, uzun süre orada kalmazlar. Ayrıca, bir ila beş saniyelik artan yükleme süresi, hemen çıkma olasılığını %90 oranında artırır. Yükleme sürelerinizi iyileştirmek için görüntü boyutlarınızı küçültün, gereksiz yönlendirmeleri kaldırın ve sıkıştırmanın başlamasını sağlayın.

Mobil kullanıcılar için optimizasyon da aynı derecede önemlidir. 202 1’de , tüm web trafiğinin % 5 4’ünden fazlası mobil kullanıcılardan geldi. Web barındırıcınızın tüm bu web trafiğini yatıştırmak için bir mobil optimizasyon seçeneğine sahip olduğundan emin olun. 

#4 Dijital Pazarlama Trendleri Önemlidir

Uzmanlık , belirli bir konudaki yüksek bilgi ve becerinizi okuyucularınızın ilgisini çekecek şekilde açıklamak anlamına gelir. Bunu yapmak için, arama amacı ile kitlenizin ne istediğini öğrenin ve ardından fazla yayın yapın.

Otorite , insanlar bir konuyu veya ürünü markanızla ilişkilendirmeye başladığında gelir. Başka bloglarda adınızın geçmesi veya bağlantı kurulması, Google’a ne hakkında konuştuğunuzu bildiğinizi gösterir ve sizi daha üst sıralarda yer alma olasılığınızı artırır. Markanız için bir Wikipedia sayfası bile otorite geliştirmek için harikalar yaratabilir.

Güvenilirlik , olduğunuzu söylediğiniz şey olduğunuz anlamına gelir. Bu, okuyucuların doğru bilgi için geldiği gerçekten yetkili bir uzman olduğunuz anlamına gelir. Olumlu çevrimiçi incelemeler, güvenli bir web sitesi alanı, şartlar ve koşullar sayfaları ve geri ödeme ve iade politikaları gibi şeyler müşterilerinize bu güveni aşılayabilir.

#5 Daha Uzun İçerik Daha Üst Sırada Yer Alacak

Bu iki bölümlüdür: daha sık içerik yazmanız gerekir ve ayrıca sıralama şansınızı optimize etmek için daha uzun içerik yazmanız gerekir.

Ne kadar çok içerik yazarsanız, o kadar çok anahtar kelime ve soruya cevap verebilirsiniz. Makale veya web sayfası başına yalnızca bir birincil anahtar kelimeye ve bir avuç ikincil anahtar kelimeye odaklanmak istediğinizden, geniş bir anahtar kelime portföyü için birden çok sayfa yazmanız gerekir.

Google ayrıca bilgi açısından zengin içerikleri tercih eder. İlk on sonuç tipik olarak 2.000’den fazla kelimeye sahiptir. Ancak bunun nedeni, Google’ın kelime sayısını kontrol etmesi değildir. Uzun biçimli içerik, geri bağlantılar, anahtar kelime varyasyonları için daha fazla fırsat sunar ve okuyucuları sayfanızda tutar, bu da daha uzun kullanıcı oturumları anlamına gelir.

Ancak Google, çok uzun içerik üreten markaları sevse de, nicelik için kaliteden ödün veremezsiniz. Tüm makalelerinizin EAT ilkelerine uygun olduğundan emin olun.

#6 Yerel SEO Her zamankinden Daha Önemli

Yerel SEO, çoğunlukla COVID-19’un herkesi içeride tutması nedeniyle 2020’de biraz arka planda kaldı. Ama bu kalıcı değil! 2020’de bile, tüm Google aramalarının %46’sı yerel amaçlıydı. 

Yerel SEO’ya öncelik verirseniz, yerel rekabetinizde rekabet avantajı elde edebilirsiniz. Ayrıca, gerçekten sadık kalmak istiyorsanız, tüketicilere var olduğunuzu göstermek için yerel SEO kullanmanız gerekir.

#7 Niş Pazarlama Dijital Pazarlama Trendleri İçerisinde Sosyal Medya Çok Önemli Hale Geldi

Sosyal medya pazarlaması aşırı doymuş. Her marka “doğru” mesajla hedef kitlesine/kitlelerine ulaşmaya çalışıyor. Ancak her şirket istediği etkiyi yaratamaz.

2022’de sosyal medya pazarlamasının anahtarı, müşterilerinizin nerede olduğunu belirlemek, etkileşime girme olasılıkları en yüksek olan niş içerik oluşturmak ve dönüşüm sağlamalarını sağlamaktır. Bu strateji, son derece karlı olma potansiyeline sahiptir, ancak yalnızca bu kanallarda kapsamlı deneyler yaptıktan sonra .

Kitleniz arasında en popüler olan sosyal medya kanalını bulun. En çok neyle ilgilendiklerini öğrenmek için farklı içerik türleriyle denemeler yapın. Ve her şeyden önce, sosyal medya içeriğiniz aracılığıyla marka imajınıza güven ve özgünlük aşılamaya çalışın. Sosyal medyadaki reklamlar söz konusu olduğunda , pazarlama durumunuz için faydalı olabilecek bazı Instagram ipuçlarını burada bulabilirsiniz.

#8 Rekabet İçin Pazarlama Otomasyonu Gereklidir

Pazarlama otomasyonu yeni bir şey değil. Otomasyon araçları yıllardır pazarlamacıların doğru müşterileri hedeflemesine, zaman alan görevleri basitleştirmesine ve pazarlama kampanyaları için genel verimliliği en üst düzeye çıkarmasına yardımcı oldu.

Peki pazarlama otomasyonuna başlamak neden bu kadar önemli? Çünkü herkes öyle. HubSpot’un 2021 Pazarlama Raporu, otomatik e-posta pazarlama kampanyalarının, performansı artırmak için e-posta pazarlamacıları tarafından kullanılan ilk üç taktikten biri olduğunu buldu. 

İster müşteri e-postaları göndermek isterse de destekleyici kampanyalar oluşturmak için olsun, tam ihtiyaçlarınıza göre özelleştirebileceğiniz bir pazarlama otomasyonu hizmeti bulmak için zaman ayırın .

#9 Sesli Arama Pazarlamasının Sunması Gerekenler

Alexa ve Siri gibi ses cihazları, Dijital Pazarlama Trendleri ile insanların soru sorabilmesi ve bir avuç faydalı yanıt alabilmesi için yaptı. Pazarlamacıların anahtar kelimelere yaklaşma şeklini değiştirdi, birkaç kelime yerine tam soru ve kelime öbeklerini seçti . Ancak sesli arama, ürünlerimizi pazarlama şeklimizi de değiştiriyor.

Sesli arama artık genel müşteri deneyimini iyileştirmek için çalışıyor. Bu, müşteriler ve markalar arasında daha doğal bir etkileşim oluşturan kişiselleştirilmiş mesajlaşmayı içerebilir. Bu nedenle, bir müşteri yeni ayakkabı almak istediğinde, cihazı onlara geçmişteki satın alma bilgileri , coğrafi konum ve niyetle ilgili fırsatları ve stilleri gösterebilir.

#10 Doğrusal Olmayan Müşteri Yolculuklarının İzlenmesi Gerekiyor

Pazarlamanın ilk günlerinde, müşteriler bir reklam görür ve ya mağazaya gidip öne çıkan ürünü satın alır ya da bir katalogdan sipariş verirdi. O günler çok geride kaldı. Artık müşteriler araştırmalarını yapıyor, bir markanın teklifini diğeriyle karşılaştırıyor ve çevrimiçi incelemeleri okuyor. Uzun, kapsamlı bir süreç.

Markalar sürekli olarak müşterinin dikkatini yeniden çekmek zorundadır. Yeniden pazarlama ve cihazlar arası hedefleme gibi stratejilerin bu kadar popüler olmasının nedeni budur. Bunlar, insanları Google’ın veya Facebook’un zihinlerini okuduğunu düşündüren stratejilerdir.

#11 Müşterilerin İstedikleri Deneyim Ekonomileridir

Yan yana, biri gösterişli ve renkli dekorlu, diğeri sade tasarımlı iki dondurma dükkanı görürseniz, gösterişli dükkana daha fazla müşterinin gitme olasılığı daha yüksektir. Dondurmaları daha iyi olduğu için değil, daha fazlasını sundukları için: bir deneyim.

Tüketiciler artık sadece ürün istemiyorlar , satın almalarıyla ilişkilendirilecek unutulmaz bir deneyim istiyorlar . Bu deneyimi tuğla ve harç deposundan, kutudan çıkarma sürecinden veya ürünün kendisinden alıp almadıkları size kalmış.

#12 Zayıf Markaların Güçlendirilmesi Gerekiyor

Bu önceki ipuçlarının tümü, markanızın fark edilmesine yardımcı olur, ancak ya markanız berbatsa? Çoğu kişinin hiç ilişki kurmak istemeyebileceği bir şeye dikkat çekiyor olacaksınız.

Kötü bir markayı düzeltmeniz gerekiyorsa, itibar yönetimi ve yeni sosyal medya pazarlama stratejileri ile başlayın . Bunlar markanızı güçlendirebilir , potansiyel müşterilerin değerlerinizi ve ürününüzün onlara nasıl yardımcı olabileceğini görmelerine yardımcı olabilir.

#13 Video Pazarlama Gittikçe Daha Fazla Kullanılmalı

Belki de bugün (ve muhtemelen önümüzdeki on yıl için olacak) en önemli dijital pazarlama trendlerinden biri video pazarlamadır ve biz sadece bir video kaydedip YouTube’da yayınlamaktan bahsetmiyoruz. Video pazarlama şunları içerir:

 • Instagram veya Facebook’ta canlı yayın (yeni adı Meta olarak değiştirildi)
 • Yayınlanmış bir makaleye video yerleştirme
 • Bir podcast bölümünde kullanmak için sesi kopyalama
 • Bunları e-posta pazarlama kampanyalarınıza eklemek (konu satırına “video” kelimesini eklemek)

Video dijital pazarlama trendleri için artık bir seçenek değil, bir zorunluluk çünkü Biteable’ın 2021 raporunda tartışıldığı gibi pazarlamacıların %74’ü videonun statik görüntülerden daha iyi bir yatırım getirisine sahip olduğunu söylüyor. %68’i ise Google Ads’den daha iyi bir YG’ye sahip olduğunu söylüyor. 

Bu yüksek yatırım getirisi nereden geliyor? Yüzde elli üçü bunun videoların farkındalığı artırdığı gerçeğinden kaynaklandığını, %49 videonun izleyicileriyle etkileşim kurduğunu ve %52 videonun potansiyel müşterilerde güven oluşturduğunu söylüyor.

#14 Önemli Web Verileri Yepyeni Bir Anlam Kazanıyor

UX olarak da adlandırılan sayfa deneyimi, Google’ın sıralama faktörü ailesinin yeni bir üyesidir. “bir web sayfasıyla saf bilgi değerinin ötesinde etkileşim deneyiminin” artık sıralamalarda dikkate alınacağını söyledi. Bu faktörün küresel kullanıma sunulması Ağustos 2021 itibarıyla yeni tamamlandı. Bu, gelecek yıl bu yeni dijital pazarlama trendlerin gerçekten de başlayacağı anlamına geliyor.

İşte şimdi bilmeniz gerekenler:

 • Google’ın sayfa deneyimi sinyali, kullanıcıların sayfa etkileşimini nasıl algıladığını ölçer 
 • Kullanıcı deneyimi, tüm web tarayıcılarında ve cihazlarda keyifli olmalıdır
 • Kullanıcılar daha fazla etkileşime girdikçe ve işlemlerle ilgili daha az sürtüşmeye sahip oldukça, işletme sıralaması başarısı gelişecektir.

Temel web hayati bilgilerine geri dönersek, bunlar, aşağıdakilerle birlikte sayfa deneyiminin yukarıdaki önemli yönlerini ölçen bir dizi ölçümdür: 

 • Yükleme zamanı
 • İçeriğin kararlılığı
 • etkileşim
 • Kullanıcı verilerinin güvenliği

Bu metrikler olmadan, bir işletmenin daha yüksek bir arama sıralaması elde etmek için nelerin iyileştirilebileceğini bilmesinin hiçbir yolu olmayacaktır. Bu yüzden dijital pazarlama trendleri, rakipleriniz pastayı almadan önce öne geçmek için büyük bir trend.

Dijital pazarlama Trendleri

Erteleme Ve Dijital Pazarlama Trendlerini Beraber Yakalayalım

Şirketinizin Yeni Yıl kararlarını planlamaya başlamak için biraz erken olduğunu düşünebilirsiniz, ancak şimdi hazırlanmak size rekabet avantajını korumak için zorunlu olan bir başlangıç ​​sağlar.

Bu eğilimleri pazarlama planınıza uygulayan ekstra ellere ihtiyacınız olduğunu mu düşünüyorsunuz? Dijital pazarlama trendleri büyük Sıçrama yardımcı olabilir. Dijital pazarlamaya ve SEO’ya bütünsel yaklaşımımız , herhangi bir pazarlama kampanyasına verimli ve etkili bir yaklaşım sağlar. Şirket hedeflerinize ulaşmanıza nasıl yardımcı olabileceğimizi öğrenmek için Gregousa ile bugün iletişime geçin.

Bunu oyla post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir