2022 itibariyle Türkiye de 1500 den fazla dijital pazarlama işletmesi  olduğunu biliyor muydunuz?

Daha da etkileyici olanı, bu 2020’den %46,1’lik bir artış.

Sadece artış bile bir şeyi kanıtlıyor: Günümüzde işletmeler etkili bir dijital pazarlama stratejisi olmadan ayakta kalamazlar.

Tüm bunlarla ilgili en büyük sorun: Kendiniz için doğru ajansı nasıl seçersiniz? Zor. İnan bize, biliyoruz. 

Sizin için doğru firmayı nasıl bulursunuz? İyi bir şirketi tam olarak ne tanımlar ? Ve o olup olmadığını nasıl anlarsın ? 

1. İyi İncelemelerin Geçmişine Sahip Olun

En iyi SEO şirketleri, olumlu müşteri incelemeleri geçmişine sahiptir. Ortak olduğunuz kişilerin iyi bir üne sahip olduğundan ve onlara kefil olabilecek insanlara sahip olduğundan emin olmak istersiniz. 

Bir Debriyaj profili  veya Manifest’te bir yeri olup olmadığını kontrol edin .

Google dijital pazarlama şirketleri veya SEO firmaları. Organik olarak herhangi bir yerde ortaya çıkıp çıkmadıklarını görün.

Süper şeffaf olun ve onlara elde tutma oranlarını sorun. İyi ajanslar, kalıcı ilişkiler kurmayı ve sonuç almayı önemser.

Her şeyden önce, gereken özeni gösterin. İlerleyin ve mevcut ve geçmiş müşterilerin onlar hakkında neler söylediğini görün. Bir sürü parlayan incelemeyi okurken bir çift gül renkli gözlük yetiştirmenin kolay olduğunu unutmayın. Bu nedenle, firmalarla ilk görüşmeleriniz sırasında bu olumlu incelemelerin gerçekten taklit edildiğini doğruladığınızdan emin olun. 

2. Değer Şeffaflığı

Şeffaflık, başarılı bir ortaklığı sağlamlaştıran yapıştırıcıdır. Tutarlı sonuçların elde edilmesine yardımcı olan güveni ve işbirliğini teşvik eder. 

Çok önemli ve popüler bir strateji olmasına rağmen, ne yazık ki bunu işletmenizin hak ettiği bütünlük ile enjekte etmekte başarısız olan insanlar var. Peki, bir SEO firmasının şeffaflık seviyesini ölçmenin bazı yolları nelerdir? 

Şirket sizi karanlıkta bırakmaz. Bunun yerine ekipleri, denetimlerinizin, kampanyalarınızın ve yeni girişimlerinizin ilerleyişi hakkında düzenli güncellemeler ve raporlar sağlar. Ve zor zamanlarda bile, saygın bir şirket açık sözlü ama sizinle ilgilenen olacaktır.

Ekip sık sık geri bildiriminizi ister. İyi bir firma, güven, iyi niyet ve güçlü ortaklıklar başlatan sağlıklı bir geri bildirim döngüsü oluşturmada değer bulacaktır.

SEO ekibi bir hata yaparsa, bunu kabul edecek ve sorunu nasıl çözeceklerine dair yollar sunacaklar.

Bir SEO uzmanı bir sorunun cevabını bilmiyorsa, bunu söyleyecektir. Daha sonra cevabı bilen birini bulur ve size geri dönerler. 

3. Kapsamlı Araştırma ile Başlayın

Doğru SEO şirketini seçmek, potansiyel bir firmanın kampanyalarını doğru temel ile başlatıp başlatmadığını gözlemlemeyi gerektirir. 

İyi bir SEO stratejisi her zaman araştırma ve verilerle başlar. Bu, aşağıdakileri kazmayı gerektirir: 

Rakiplerinizin siteleri ve sıralamaları. Rakiplerinizin ne yaptığı, işiniz için kritik avantajları belirlemede çok önemlidir. Doğru şirket, benzersiz taktikler oluşturmak için sektörünüzü anlamak için zaman alacaktır.

Kendi siten. Şu anda hangi anahtar kelimeler için sıralama yapıyorsunuz? İçeriğiniz nasıl görünüyor? Şu anda arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) nerede sıralanıyorsunuz? Bunlar, ilerlemenize yardımcı olmak için gereken iş türünü daha iyi ölçmek için firmanızın dikkate alması gereken faktörlerdir.

Hedef kitleniz. Kime ulaşmaya ve kimlerle iş yapmaya çalışıyorsunuz? Alıcı kişiliğiniz nedir? Bunlar, uzmanların ürünlerinizin/hizmetlerinizin arkasındaki amacı anlamasına yardımcı olacaktır. Ayrıca, onları dönüşümleri teşvik edecek doğru türdeki anahtar kelimelere ve içeriğe çekecektir. 

4. Uzun Vadeli Bir Strateji Olarak SEO Hakkında Konuşun

SEO’nun hızlı bir düzeltme olduğunu söyleyen herkes çılgındır. Niye ya? zaman, sıkı çalışma ve özveri gerektiren  uzun vadeli bir stratejidir .

Web sitenizi optimize etmek ve Google’ın ve hedef pazarınızın güvenini kazanmak zaman alır; tutarlı bir şekilde araştırmanız, oluşturmanız ve optimize etmeniz gerekir. SEO’nun sonuç üretmesi genellikle birkaç ay ila bir yıl sürer. Zaman çizelgesi aşağıdaki gibi faktörlere bağlıdır: 

Siteniz kaç yaşında ve siteye ne kadar SEO yapıldı. 

Rakiplerinize karşı nerede durduğunuzu. 

Hedeflemeniz gereken anahtar kelime türleri ve bu terimlerin ne kadar rekabetçi olduğu. 

5.Sürekli Değiştiğini Kabul Edin

Potansiyel şirketiniz kalıcı değişiklikler anlamına gelen cesur sözler veriyorsa, bunlar kırmızı bayraklardır. Bu vaatler kulağa şöyle gelebilir: 

“Google’da bir numara süresiz olarak sizin olacak.” 

SEO dünyasında hiçbir şey kalıcı değildir; Google algoritması sürekli değişiyor (Google , 2018’de arama algoritmasında 3.000’den fazla güncelleme bildirdi ). Güvenilir bir şirketin bunu açıklaması zaman alacaktır. 

Sadece SEO’nun çok fazla deneme yanılma içerdiğini kabul etmekle kalmayacak, aynı zamanda işiniz kalıcı sonuçlar elde edene kadar yumruklarla yuvarlanma direncini de taşıyacaklar. İyi bir SEO şirketi, sektör trendlerini takip ederek ve veriye dayalı kararlar alarak değişikliklere uyum sağlamanın yollarını bulacaktır. 

6. SEO Stratejinizi İhtiyaçlarınıza/Hedeflerinize Göre Özelleştirin

Çerez kesici veya herkese uyan tek bir yaklaşım benimseyen bir firma, işletmenize ihtiyaç duyduğu doğru odak ve araçları enjekte edemez. Evet, uyulması gereken en iyi uygulamalar vardır, ancak bu uygulamaların hedeflerinize göre özel olarak uyarlanması gerekir. Aksi takdirde, çevrimiçi ortamda alakalı kalmakta zorlanacaksınız.

Örneğin, belirli coğrafi alanlarda denetim hizmetleri sunan bir termit şirketiyseniz, yerel SEO taktiklerini uygulamanız gerekebilir. Bu şekilde, bu konumlarda meydana gelen alakalı sorgular için görünürsünüz. Ancak, çevrimiçi antika mücevher satan bir e-ticaret şirketiyseniz, yerel SEO’dan büyük olasılıkla yararlanamazsınız. 

Her şey , işletmenizin çevrimiçi alanda eksik olduğu ve ihtiyaç duyduğu şeylere bağlıdır; çözümünüz diğer işletmeler için aynı çözüm olmayacaktır. Doğru ajans, hem güçlü hem de zayıf yönlerinizi anlamak ve bunların etrafında stratejiler oluşturmak için zaman alacaktır. 

7. Çıktıları İçeren Bir Yol Haritası Sağlayın

Bir yol haritası, işletmenizin hedeflerini ve bu hedefe ulaşmak için gereken kilometre taşlarını ana hatlarıyla belirtir. İşletmenizin ve SEO stratejinizin arkasında ne, neden ve nasıl olduğunu açıklar. 

Güvenilir firmalar size bir yol haritası sunacaktır. Bu, yalnızca ekibinizin hedeflerinize ulaşmaktan sorumlu kalmasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda ekibinizi tüm planlar hakkında güncel tutar. 

Yol haritanızı aldığınızda, gözden geçirmek için biraz zaman ayırın: 

Kilometre taşları hedeflerinizle uygun şekilde örtüşüyor mu? Kampanyanın işletmeniz için vizyonunuzu doğru bir şekilde yansıttığını doğrulamak istiyorsunuz. 

Listelenen ve daha fazla açıklığa kavuşturulması gereken belirsiz/belirsiz terimler veya stratejiler var mı? İyi bir yol haritası spesifik olacaktır. Ve herhangi bir soru ortaya çıktığında ekip açıklama sağlayabilmelidir. 

Yol haritası doğru metrikleri özetliyor mu? Organik oturumlar, dönüşüm oranları, anahtar kelime sıralamaları ve hemen çıkma oranları gibi Temel Performans Göstergeleri (KPI’ler), SEO kampanyanızın başarısını ölçmenize yardımcı olabilir. KPI’larınızın vizyonunuzu tamamlayacak kadar spesifik olduğundan emin olun.   

Unutmayın, iyi ve kötü SEO vardır. İkincisine bir şirkete dahilse, Google cezalarının kurbanı olabilirsiniz (evet, arama motorları sizi kötü davranış için azarlar). Bu nedenle , bir şirketin sizi başarıya hazırlayıp hazırlamadığını veya sadece sizi besleyip beslemediğini deşifre etmek için iyi ve kötü SEO arasındaki farkı bilin.

8. SEO Stratejinize Diğer Dijital Pazarlama Hizmetlerini Dahil Edin

Doğru ajans, sonuçlarınızı en üst düzeye çıkarmak için tek başına yeterli olmayacağını anlayacaktır. SEO stratejinizi diğer dijital pazarlama taktikleriyle katmanlandırmanız gerekir . 

Bu taktikler şunları içerebilir: 

İçerik pazarlama

SEO harika içerik gerektirir. İyi bir firma, SEO stratejinizi süslemeye hazır bir yazar, editör ve tasarımcı ekibine sahip olacaktır. Nasıl? Blog gönderileri, vaka çalışmaları, açılış sayfaları ve bilgi grafikleri gibi eğitici ve değerli içeriklerle. Anahtar, SEO’nuzun sitenize getirdiği ziyaretçileri dönüştürmek için tasarlanmış içerik hazırlamaktır. 

Daha fazla bilgi edinmek için çatı kaplama ve ev projeleri şirketi DMG Exteriors ile ilgili örnek olay incelememize göz atın. Ekibimiz SEO ve içerik pazarlamasını birleştirerek , müşterimizin yeni kullanıcılarda yüzde 301 artış, organik oturumlarda yüzde 192 artış ve Google sıralamasında 3.766’dan fazla konum büyümesi elde etmesine yardımcı oldu.

İtibar yönetimi 

Şirketiniz olumsuz bir çevrimiçi imajdan muzdaripse (belki de kötü basın veya incelemelerden etkilenmişsinizdir), muhtemelen itibar yönetimi stratejinizi SEO ile tamamlamanız gerekecektir. 

Örneğin, enerji ve enerji sektöründeki müşterilerimizden biri olumsuz çevrimiçi incelemelerden muzdaripti. Temiz bir ilk SERP elde etmek için, müşterimizin olumsuz listelerini sonuç sayfalarında daha aşağılara taşımaya yardımcı olmak için içeriklerini uygulamalar ile yeniden tasarlamaya odaklandık.

Dönüşüm oranı optimizasyonu (CRO)

İçerik pazarlamasına benzer şekilde, CRO, site ziyaretçilerinizi satın alma hunisinde ilerlemeye zorlayarak SEO çabalarınızı en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olabilir. CRO, daha fazla dönüşümü teşvik etmek için yerinde deneyiminizi geliştirmeye odaklanır. 

SEO ile CRO’yu birleştirmek , sitenizde daha düşük hemen çıkma oranları, daha fazla tıklama/etkileşim ve daha yüksek getiriler elde etmenize yardımcı olabilir. Yerine getirme ve dağıtım şirketi Elite Ops için hem yerel bir strateji hem de CRO (açılış sayfalarını güçlendirerek) uygulamak, dönüşümlerde %40’ı üzerinde bir artış sağladı. 

9. Diğer Müşteriler İçin Yaptıklarına İlişkin Örnekleri Paylaşın

Deneyimli ve güvenilir bir ajans portföylerini paylaşmaya istekli olacaktır. Aslında, muhtemelen bunu web sitelerinde sunacaklar. 

İşte aranacak birkaç iş portföyü türü: 

  • Durum çalışmaları 
  • Müşteri teklifleri
  • Referanslar 
  • Birlikte çalıştıkları müşterilerin listesi

Bunlara İrdelemekten ve özel sorular sormaktan çekinmeyin. Örneğin, çevrimiçi varlığınızın yararlanabileceği stratejileri içeren bir vaka çalışması bulursanız, SEO uzmanlarına bildirin ve bunun işletmeniz için nasıl görüneceğini sorun. 

İyi bir SEO şirketi, stratejileri daha fazla detaylandırmaktan ve taktiklerin işiniz için işe yarayıp yaramayacağına dair dürüst geri bildirimlerini sağlamaktan mutluluk duyacaktır. 

10. Sektörünüzde Değerli Deneyim Taşıyın

İşte mesele şu ki, şirketler genellikle birkaç farklı sektörden çeşitli işletmelerle çalışır. Şirketin kendi alanınızda SEO taktikleri yürütme konusunda önemli bir deneyime sahip olduğundan emin olmak için araştırmanızı yapmanız gerekir. 

Bu, şirketin sektörünüzün iklimini anlamasını sağlar. Ve firma, alanınızda hizmet verme konusunda yılların deneyimine sahip olsa bile, SEO ekibi yine de işiniz için başarının ne anlama geldiğini soracaktır . Her işin farklı olduğunu anlayacaklar.

Bunu oyla post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir